Új szobának minősül szocpol (CSOK) igénylésnél, ha a házon belül húzzuk fel az új falakat?
Tisztelt Cím!
2008 márciusában vettünk egy 110 m2-es ikerházat. Házasok vagyunk, férjem 60%-ban, én 40%-ban tulajdonosok. Svájci frank alapú hitelt vettünk fel hozzá. Szocpolt nem igényeltünk. Gyermekeink 2008.08.03-án és 2011.04.17-én születtek.
Kérdésünk az lenne, hogy utólag jogosultak vagyunk-e bármiféle SZOCPOL-ra?
Ha igen, mekkora összeget igényelhetnénk és mire lennénk kötelesek felhasználni?
Ha plusz szoba kialakítása a már meglévő alapterületben lenne kialakítva új falak felhúzásával, az is új lakószoba kiépítésének minősül-e?
Válaszukat előre is megköszönve:
Gyöngyi
Kedves Gyöngyi!
2008 márciusában vásárolt használt ház vonatkozásában sajnos nem jogosultak utólagos szocpol igénybevételére. Az ekkor vásárolt használt ház esetében csak akkor lennének jogosultak támogatásra a később született gyermekek után, ha már a vásárláskor is legalább egy meglévő gyermek után megkapták volna a kedvezményt.
Meglévő lakóház szobával történő bővítéséhez azonban igényelhető lesz a CSOK július elsejét követően. A meglévő épületben történő szoba kialakítása – még ha mindez új falak felhúzásával is történik – nem minősül bővítésnek, tehát ebben a formában történő szoba kialakításhoz nem lesz igényelhető a támogatás. A vonatkozó kormányrendelet alapján “bővítés: az OTÉK fogalom-meghatározásának keretein belül − ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is − a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása kivételével”. Az új lakószobát tehát fentiek figyelembevételével kell kialakítani ahhoz, hogy jogosultak legyenek a CSOK-ra.
Amire még oda kell figyelni a jogosultság miatt az, hogy a bővítendő ingatlannak komfortosnak kell lenni vagy a bővítés által komfortossá válnia, valamint legalább “C” energetikai minősítéssel kell rendelkeznie. Amennyiben az épület energiaosztálya nem éri el a “C” minősítést, akkor az építési hatóságnak igazolnia kell, hogy az ingatlan állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti.
A támogatási összeg kiszámításánál meghatározó a hasznos alapterület. Bővítésnél a bővítéssel együtt elért hasznos alapterülettel kell számolni. Ha tehát a ház összes hasznos alapterülete (meglévő és bővített rész) 80,01-160 m2 között van, akkor 1.300.000 Ft összegű támogatás kapható. A hasznos alapterület nem haladhatja meg a 160 m2-t.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Tisztelt Szakértő!
Idén áprilisban vásároltam a feleségemmel egy használt házat. Januárban várjuk az első gyermekünket. Az épület 72 m2 hasznos alapterületű, a tetőtérben ki van alakítva két helység. A tetőtéri helységekben (7,8 m2; 10,8 m2) jelenleg nincs fűtés és a ház energetikai tanúsítványán így szerepel: “Tetőtér beépíthető, de nem alkalmas lakhatásra és nem fűtött”. Így jelenleg az energetikai tanúsítvány alaprajzán szárogatóként és tárolóként szerepel.
Érdeklődnék, hogy Önök szerint kaphatunk-e rá CSOK-ot, hogy a fenti két helységet szobává alakítsuk. Ehhez szükség van a helységek fűtésének kialakítására.
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Csaba!
Mivel a tetőtérben már kialakításra kerültek a helyiségek (7,8 m2; 10,8 m”) véleményünk szerint nem vehető igénybe a CSOK.
Tisztelt Szakértő!
Ha a nappali pihenésre alkalmas, ám ú.n. amerikai konyhás, tehát egy légterű, de 2/3-ad részt nappali, igényelhető-e a CSOK?
Mert ahány bank, annyi véleményt kaptam erről eddig. Az igénylés visszautasítása pedig több százezres pénzkidobás lenne.
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
P.-né
Kedves Erzsébet!
Véleményünk szerint a fent leírt esetben a CSOK igényelhető, de ha eltérő banki véleményekkel találkozott, akkor célszerű lenne az ügyben a Magyar Államkincstár vagy a Nemzetgazdasági Minisztérium jogi szakértőjének állásfoglalását kérni.
Szeretném még megkérdezni, hogy mi minősül lakószobának? Nappali is?
Köszönöm a választ!
László
Kedves László!
A lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége, amely lehetővé teszi a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását – kivéve a jövedelemszerzést szolgáló munkavégzést – és az azokhoz kapcsolódó berendezések elhelyezését. Ha ezen feltételeknek megfelel, akkor a nappali is lakószobának minősül.
Azt szeretném megkérdezni, ha a meglévő házunkhoz egy fürdőszobát vagy konyhát építünk hozzá, az is bővítésnek számít-e? Vagy csak lakószobára vonatkozik? Mekkora hasznos alapterületű szobával kell bővíteni az ingatlant a CSOK igénybevételéhez?
Válaszát előre is köszönöm!
László
Kedves László!
Fürdőszobával vagy konyhával történő bővítéshez a CSOK nem igényelhető. A lakószobának legalább 8 m2 hasznos alapterületűnek kell lenni.
Jó estét!
CSOK-ot szeretnénk felvenni a tetőtér/padlás egy részének beépítésére. Kérdésem az lenne, hogy kizáró ok akkor az, ha a páromnak elhunyt édesanyja révén a szülői házban 1/4 tulajdona van a közös házunkon felül? Ha ezt édesapjának ajándékozná, akkor megfelelnénk a feltételeknek?
Nikoletta
Kedves Nikoletta!
Az öröklés útján szerzett 1/4 lakástulajdon nem zárja ki a szocpolra való jogosultságot.
CSOK-ot szeretném igénybe venni. Egyedül nevelem a két gyermekem. A feleségem meghalt, így az ingatlan 50%-ban az én tulajdonom, a másik 50% a gyermekeimé. Egy nagy szobából szeretnék két kisebbet csinálni. Van-e rá lehetőség, hogy a támogatást megkapjam?
Válaszukat előre is köszönöm.
Kedves Szabolcs!
A meglévő lakószoba átalakítása nem minősül bővítésnek, így arra sajnos nem vehető igénybe a CSOK.
CSOK-ot szeretnénk igényelni, 2 gyermek + 1 pocaklakó. Szüleimnél lakunk tetőtérben. A tetőtér átépítéséhez + 1 szoba, illetve felújításához vennénk igénybe.
Mi szükséges, hogy megkaphassuk? Tulajdonrész? Hol tudnánk igényelni? Hitelt nem szeretnénk felvenni.
Válaszukat előre is köszönöm.
Meglévő épületrész átépítéséhez a CSOK nem lesz igényelhető. Ha már készen van a tetőtér és a meglévő épületrészt kívánják átalakítani, s ily módon jön létre + egy szoba akkor ahhoz a vonatkozó rendelkezések szerint nem igényelhető a gyermekek utáni kedvezmény.
A tetőtér-beépítés mellett bővítésnek számít az is, ha a meglévő lakóházhoz hozzáépítenek egy lakószobát. Bővítés esetén feltétel, hogy az igénylők – házastársak, élettársak esetén – mindkét fél rendelkezzen – együttesen legalább 50%-os – tulajdoni hányaddal a bővítendő ingatlanban már a bővítési kérelem benyújtásakor. A további feltételeket ITT ismerheti meg.
Kérdésem!
2005-ben vettük az ingatlant. 2006-ban az első, 2007-ben született a második gyermekem. 2011-ben elváltam. Mindeddig szocpolt nem vettem fel. Az ingatlan 50%-ban az én tulajdonom. Hitelem van az ingatlanra. Van-e lehetőségem szocpolt igényelni és betörleszteni a hitelembe? Vagy esetleg még a bővítésen gondolkozom, akkor megkapnám-e? Teraszt tudnék kialakítani szobává, falakat kéne húzni, új tető, csak az alap maradna. Lehetséges-e?
Köszönöm válaszát!
Kedves Eszter!
A szocpolt a fennálló hiteltartozás csökkentésére a leírtak alapján sajnos nem tudja igénybe venni.
A meglévő épületrész lakószobává alakítása nem minősül bővítésnek. A bővítés esetén előírt feltételekről IDE kattintva tájékozódhat.
Jó napot!
Én az után érdeklődnék, hogy meglévő családi házunkat szeretnénk bővíteni. Egy régi parasztházról van szó. Arra gondoltunk, hogy mivel várandós vagyok (16.hét) szeretnénk egy gyerekszobát. 4 éve vásároltuk a házat forint alapú hitellel. Volna nekünk egy olyan rész, ami egy sparhettal fűthető szoba, de nem használjuk és valószínűleg utólag épülhetett hozzá. Ez a rész fűthető alapterületnek számít vagy annak a korszerűsítése, fűtésének kialakítása, nyílászáró cseréje, falak javítására kapható vagy egy teljesen új falakat kell hozzáépíteni? Illetve még azután érdeklődnék, hogy pontosan milyen papírokat kell a kérelemhez benyújtani?
Köszönöm válaszát!
Kedves Orsolya!
Bővítéshez akkor igényelhető a CSOK, ha új szobát építenek a házhoz vagy beépítik a tetőteret. A meglévő épület átalakítása nem minősül bővítésnek, arra CSOK nem vehető igénybe.
Az igényléshez szükséges dokumentumokról a hitelintézetek tudnak majd pontos tájékoztatást adni.