Szocpoligénylésnél az új lakás alapterületébe beleszámít az erkély vagy a terasz?
Tisztelt Hitelnet!
Feleségemmel 1 kislányt nevelünk, nemrég tudtuk meg, hogy ikrekkel állapotos. 🙂 Elkerülhetetlen a(z amúgy is tervezett) lakáscsere. Eddig 60-70 nm körüli lakásokat kerestünk, de 3 gyerek után már jelentős szocpol jár, ezért elsősorban új lakásban gondolkodunk (a tervezett szocpol kibővítés használt lakásra amúgy sem valósult meg, bármennyire voltak róla hírek a közelmúltban). Sajnos azonban a feltételeket szigorították és 3 gyerek esetén már 70 nm-esnek kell lennie a hasznos alapterületnek. A válságot követően ugyebár kifulladtak az új ingatlan projektek, a meglévő eladó lakások 80%-a viszont elsősorban 40-70 nm-es. A 70 nm-nél nagyobb ingatlanok azonban horror áron futnak még most is.
A lényeg: sok lakást hirdetnek úgy, hogy beleszámolják az erkély/terasz felét, tehát elvileg 70 nm körüli/feletti lakások szinte mindegyike a gyakorlatban 60-70 nm hasznos alapterületűek. Most éppen egy ilyen lakást néztünk ki, amiről szintén kiderült, hogy valójában 64 nm. 3 teljes szobás, kertkapcsolatos, beleszerettünk. 20 millió körüli eladási árról van szó, a ténylegesen 70 nm felettiek viszont 25 millió felett kezdődnek. Fontos, hogy hitelt NEM szeretnénk felvenni és az említett 20 millió esetén ezt meg is tudnánk valósítani, amint sikerül eladni a meglévő lakásunkat. Az efeletti vételár egyszerűen nem opció.
Kérdésem, hogy lehet-e valahogy "trükközni" a négyzetméterrel, ha csak néhány nm differenciáról van szó? Természetesen nem azt szeretném, hogy egy 50 nm-es lakásról állapítsák meg a 40 nm-es terasza segítségével, hogy 70 nm-es, de 64-65 nm körül lehetőség van-e figyelembe venni mégiscsak a terasz (esetleg kertkapcsolat) méretét, hogy ne essenek pofára a hozzánk hasonló családok?
Vagy a tulajdoni lapra mindenféleképpen csak a hasznos terület kerül? Nincs valami kiskapu? Ki/mi dönti el, hogy a szocpol igényléséhez szükséges dokumentumra hány nm kerül, illetve mennyire ellenőrzik ezt?
Mit tanácsol?
Köszönettel,
Dávid
Kedves Dávid!
A lakásépítési támogatást (szocpol) szabályozó kormányrendelet rögzíti, hogy a jogosultsághoz 3 gyermek esetén a hasznos alapterületnek valóban el kell érnie legalább a 70 négyzetmétert. Azt, hogy hogyan kell kiszámítani a hasznos alapterületet, a Nemzetgazdasági Minisztérium “Lakásvásárláshoz igényelhető állami támogatások” című tájékoztatója tartalmazza. E szerint a hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m. A számítás során nem lehet figyelembe venni az erkély, a loggia, a terasz, a tornác, a tároló helyiség, a gépjárműtároló és a pinceszinti helyiség alapterületét. A szocpolkérelmet elbíráló hitelintézetnek tehát ezt figyelembe véve kell eljárnia a jogosultság megállapításánál.
A szocpolkérelemhez mellékelni kell az adásvételi szerződés egy eredeti példányát, a lakás használatbavételi engedélyét, a tervdokumentációhoz készült hivatalos alaprajzot, valamint a lakás 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolatát, mely dokumentumok mindegyikén feltüntetésre kerül a lakás mérete. Így sajnos sem a terasz, sem a kert nem számítható bele az hasznos alapterületbe.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézés is a mi dolgunk.
Tisztelt Szakértő!
Használt, sorházi lakást szeretnénk vásárolni, aminek a földszintje 40, a tetőtér hasznos alapterülete 24 nm. A probléma, hogy a tetőtér nem szerepel a tulajdoni lapon. Mi a teendő, hogy arra rákerüljön még a megvétel előtt?
Ha ezt sikerül elintézni, igényelhetünk megelőlegező szocpolt 1 gyermekre úgy, hogy nem vagyunk házasok?
Köszönettel, Zsófi
Kedves Zsófi!
Az épületfeltüntetést a földhivatalnál lehet kérni. Az illetékes hivatal pontos tájékoztatást tud adni Önnek ez ügyben.
Megelőlegező szocpolt csak házasok igényelhetnek, de a támogatást használt lakás vásárlása esetén nem lehet igénybe venni. Szocpol, megelőlegező szocpol jelenleg csak újépítésű lakóingatlan vásárlásához és új ház építéséhez jár.
Kedves Anikó!
Mivel korábbi válaszunkban leírt feltételeknek nem felel meg férje jelenlegi munkaviszonya, ezért sajnos nem tudunk Önöknek megfelelő lakáshitelt ajánlani.
Tisztelt Szakértő!
A következő kérdésem lenne: Új építésű lakást vásárolunk, melyre az építési engedélyt úgy kérjük meg, hogy a tetőtér-beépítés is szerepel rajta. Azonban egyenlőre csak előkészítjük a tetőteret és kb. 1-2 éven belül szeretnénk teljesen elkészíteni. Ebben az esetben a tetőtér alapterülete is beleszámít a szocpolszámításnál, vagy sem (pont határeset, mert az alsó szint 74 nm, de a felső szinttel együtt már meghaladná a 90 nm-t a hasznos alapterület).
Köszönettel.
Beni
Kedves Beni!
Nem egészen világos, hogy új lakást vásárolnak, vagy építkeznek. Amennyiben vásárolnak, akkor a háznak már kell rendelkeznie használatbavételi engedéllyel a szocpolkérelem beadásakor. Ha az csak az alsó részre lesz érvényes, mert a tetőtér nem készül el, akkor véleményünk szerint csak az alsó rész hasznos alapterületét lehet számításba venni. Más a helyzet építkezés esetén. Ekkor a tetőtér alapterülete is beszámítható, hiszen maximum 5 év áll rendelkezésre az építkezés befejezéséhez.
További információt az ügy részleteinek ismertetésével a hitelintézeteknél kérhet.
T. Hitelnet, köszönöm választ! Tehát akkor a lakás hasznos területe nem éri el a 70 nm-t, nem lehet “trükközni” a nm-rel. Kérdésem, hogy ez esetben kaphatunk-e egyáltalán szocpolt 3 gyerekre, vagy “kötelező” 70 nm feletti lakást venni? (nem áll módunkban 70 nm-nél nagyobbat venni, ugyanis mint írtam hitelt NEM veszünk fel.) Tehát: igényelhető-e a 2 gyerekre (60 nm felett) érvényes összeg 3 gyerek esetén is? Továbbá mivel a lakáscserét fél éven belül szeretnénk lebonyolítani (ha sikerül), így a szerződéskötéskor még csak egy gyerekünk lesz – tudom, hogy létezik megelőlegezett szocpol is 40 éves korig, de érdeklődnék, hogy mi ilyenkor a… Továbbiak »