Nem kaphatunk CSOK-ot, ha családtagtól vásárolunk lakást?
Tisztelt Hitelnet!
A ház, amibe több mint 10 éve élek a gyerekeimmel, a szüleimé. Minden papíron, például önkormányzat, gáz szolgáltató felé, “szívességi lakóként” szerepelünk, mivel bérleti díjat nem kérnek. Viszont sajnos anyagi okok miatt el kell adják a házat, amibe még épp élünk. Kb. 35 éve van a tulajdonukba, és több mint 20 éve már ők nem lakják. Viszont mivel gondolom, hogy a szüleim közeli hozzátartozónak számítanak, nem kapunk rá a férjemmel szocpolt. Sajnos a nélkül nem tudjuk megvenni! Az évek alatt fejlesztgettük, saját igényeink szerint kialakítottuk és persze megszerettük. A tervek szerint nem kellett volna eladni, mindig ez maradt volna az otthonunk, de a banki hitelek megemelkedése miatt, a szüleimnek választaniuk kell, hogy ez a ház vagy amibe élnek, az megy a fejük fölül.
A kérdésem, hogy mindenképp el kell hagyjuk az otthonunkat, vagy van rá bármilyen lehetőség, hogy megtartsuk? Esetleg a családba vagy barátok közt keressünk egy megbízható személyt, akinek a nevére átíratnánk, majd tőle már megvehetjük szocpolra? Minden lehetőségre nyitottak vagyunk, csak ne kellene elhagyni az otthonunkat!
Válaszát előre is nagyon köszönjük! Csodás napot kívánok!
Tisztelettel: Ancsa
Kedves Ancsa!
Használt lakás vásárlásához 2015. július 1. után lesz igényelhető a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK), ám a vonatkozó kormányrendelet értelmében közeli hozzátartozótól történő vásárláshoz a kedvezmény valóban nem lesz igénybe vehető. A Ptk. rendelkezése szerint közeli hozzátartozónak az alábbi személyek minősülnek: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. Egyeneságbeli rokon: Azok a rokonok, akik közül egyik a másiktól származik. (szülő, nagyszülő, dédszülő, illetve a gyermek, unoka, dédunoka.)
Fentiek értelmében a szülőktől történő házvásárláshoz sajnos nem tudják felhasználni a támogatást. Az ingatlan elajándékozása megoldás lehet, de csak olyan személynek, akitől történő vásárláshoz a CSOK felhasználható. Ebben az esetben viszont számolni kell azzal, hogy az ajándékozás miatt illetékfizetési kötelezettség, illetve az azt követő eladás után adófizetési kötelezettség merül fel, így nem biztos, hogy érdemes ebbe belemenni. Az illetékek mértékéről a NAV illetékfőosztályánál pontos tájékoztatást kérhetnek.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Tisztelt Hitelnet.hu!
Szeretnénénk megvásárolni nagymamám hazát. Mamám, édesapám és testvére azaz keresztanyum tulajdonában áll a ház. Mamám és apum az ő részüket nekünk ajándékozná, így csak keresztanyumat kell kifizetnünk. Erre szeretnénk felvenni a CSOKot és a babavárót. Azt szeretném megkérdezni hogy így igénybe tudjuk venni a CSOKkot? Illetve így illetéket kell e fizetni? A CSOK használt lakásra jutó támogatás összege nem fedezi a teljes vételárat, így a fennmaradó részből számolnak illetéket vagy teljesen illetékmentes?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel:
András
Kedves András!
A vonatkozó CSOK rendelet értelmében a támogatás az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához használható fel. Arra tehát nincs lehetőség, hogy a kedvezmény igénybevételével az ingatlannak csak egy bizonyos tulajdoni hányada kerüljön megvásárlásra.
Mivel a Babaváró hitel egy szabad felhasználású hitel, így azt igénybeveheti az említett tulajdonész vásárlásra. A Babaváró hitel jogosultsági feltételeiről IDE kattintva olvashat.
Amennyiben a Babaváró hitel jogosultsági feltételei teljesülnek, akkor kérjük töltse ki online adatlapunkat és Szakértőnk rövid időn belül felveszi Önnel a kapcsolatot. Díjmentesen vállaljuk a teljes körű Babaváró hitel ügyintézést!
Jó estét!
Én a férjemmel és a 3 gyerekemmel lakom a szüleimmel egy udvaron, de külön házban. Akkor sem jár a falusi csok, ha a férjem nevén vennénk meg?
Kedves Ildikó!
Házastársként kizárólag együttes igényléssel vehetik igénybe a CSOK-ot, ám a közeli hozzátartozói viszony miatt a finanszírozásra nincs mód adott ingatlan esetében.
Tisztelt Hitelnet.hu!
A tényállás a következő: A féltestvérem meg szeretné venni a házamat CSOK igénybevételével.
Tudjuk, hogy a féltestvér közeli hozzátartozónak minősül, így elvileg kizárt a CSOK igénybevétele. Van esetleg bármilyen ötletük a jogszabály megkerülésére? Mi arra gondoltunk, hogy először eladnám a házat egy megbízható 3. személynek, majd tőle megvenné a féltestvérem. Ebbe ‘beleköthetne’ a kormányhivatal vagy a NAV az utólagos ellenőrzés során? A testvérem szerint ez így rendben lenne, de szerintem ez egyértelműen jogszabály megkerülésére irányul, ami, ha jól tudom, semmisséget eredményez.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Imre
Tisztelt Hitelnet!
Feleségemmel közösen kívánjuk megvásárolni édesanyja 1/2 és testvére 1/4 tulajdonrészét. Feleségem 1/4 részben tulajdonos az ingatlanban. Férjként nem minősülök közeli hozzátartozónak, és a vételt követően 50%-os tulajdonrészt szerzek az ingatlanban. Két gyermek vállalásával CSOK igénybevételére van-e bármilyen lehetőség?
Kedves István!
A CSOK a vonatkozó kormányrendelet értelmében az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához használható fel. Arra tehát nincs lehetőség, hogy a kedvezmény igénybevételével vásárolja meg a másik 50%-os tulajdonrészt.
A tulajdonrész kivásárlásához lakáshitel igényelhető vagy a vételár babaváró hitelből is kifizethető.
További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű hitelügyintézést is!
Szép napot!
Ha a szüleim építtetnek egy házat Csok + Hitel (10+10 millió) felhasználásával, abban lakhatok én életvitelszerűen a párommal?
Kedves Kitti!
Véleményünk szerint nem minősül a bentlakási kötelezettség megszegésének, ha a szülők és Ön mellett párja is életvitelszerűen a támogatott ingatlanban lakik.
Szép napot. A nagyszüleim házát szeretnénk megvenni,de mivel egyenesági rokon ezért nem kapunk rá falusi csok ot. Ha ők elajándékozzák nagybátyámnak s mi tőle vesszük meg akkor jár a falusi csok? Másik kérdésem az lenne, hogy babaváró hitelt kaphatunk e ha ezt a nagyszülői házat szeretnénk megvenni. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Fanni,
A nagybátyjától történő házvásárláshoz igényelhető a falusi CSOK, ha a további jogosultsági feltételek is teljesülnek. Ezekről IDE kattintva tájékozódhat. A babaváró hitel szabad felhasználású, tehát az adott ház vételárának kiegyenlítésére is fordíthatják. További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű falusi CSOK és babaváró hitelügyintézést is!
A férjemnek testvérének a fiának, tehát a sógoromnak a fiának eladhatom az ingatlanomat, ha a férjem is tulajdonos? Falusi csokra?
Szíves válaszát előre is köszönöm.
Kedves Noémi!
Sógora fia nem minősül sem az Ön, sem férje közeli hozzátartozójának, így a neki történő lakáseladás finanszírozható falusi CSOK-kal, ha a további jogosultsági feltételek is fennállnak. Ezekről IDE kattintva tájékozódhat. További, személyre szabott tájékoztatáshoz kérjük, töltsék ki online adatlapunkat. Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű ügyintézést is!
Tisztelt Hitelnet!
Ha a megvásárolni kívánt ház édesanyám párjáé 100%-ban, de édesanyámnak haszonélvezeti joga van és tartós lakcíme is ide köti, akkor a vásárlásra igényelhetem-e a csokot? Illetve, ha az ingatlanba lenne bejelentve lakcímünk, változtat-e az igénylésen?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Zoltán
Kedves Zoltán!
Mivel édesanyja a megvásárolandó ingatlanban haszonélvező, ez sajnos kizárja annak lehetőségét, hogy a vásárláshoz – közeli hozzátartozó lévén – igénybe vehessék a CSOK-ot.
Tisztelt Hitelnet!
Nekem és édesanyámnak van tulajdona egy házban. A kérdésem az lenne, ha a feleségem veszi meg az édesanyámtól a részét, akkor az támogatható-e? A PTK szerint a feleségemnek nem közeli hozzátartózója az én édesanyám, “csak” hozzátartozója. Első körben az OTP elutasított, de a jogszabály szerint közeli hozzátartozótól nem lehet vásárolni, hozzátartozót nem zárja ki.
A választ köszönöm előre is!
Kedves György!
A CSOK tulajdonrész kivásárlásához nem igényelhető, csak egyidejűleg történő 100%-os tulajdonszerzéshez. Így a fenti esetben a támogatás igénybevételére sajnos nincs lehetőség.
Ha párommal nem vagyunk hivatalosan papíron élettársak és van két gyermekünk, csokkal én megvehetnem párom édesanyjától a házat vagy rokonnak számít?
Kedves Erika!
Élettársak kizárólag együttes igénylés esetén lehetnek jogosultak CSOK-ra. Ez esetben viszont kizáró ok a támogatott személy közeli hozzátartozójától történő vásárlás.
Tisztelt Hitelnet!
A Csokot szeretném felvenni, evvel megvásárolni sógoromtól egy családi házat. Tudni kell, házastársak húgommal. Ez így gondot tud okozni?
Válaszát ellőre is köszönöm!
Kedves Niki!
Ha a megvásárolni kívnánt háznak csak a sógora a tulajdonosa és az Ön testvére nem, akkor véleményünk szerint igényelhető a támogatás, hiszen a sógor nem minősül közeli hozzátartozónak, ami kizárná a jogosultságot. A használt lakás vásárlására vonatkozó további CSOK feltételekről IDE kattintva tájékozódhat.