Milyen ütemben történhet a vételár kiegyenlítése CSOK igénybevételekor?
Tisztelt Hitelnet!
Az oldalukon olvastam, hogy elméletileg március-áprilisban megkötött adásvételi szerződések esetén is igényelhető lehet a CSOK, feltéve, hogy a bankok időben bevezetik ezt a lehetőséget, és "július 1. előtt ugyan megköthető az adásvételi szerződés, de a kedvezményt az állam a vételár kiegyenlítéséhez nyújtja, tehát ha a teljes vételár kifizetésre kerül korábban, akkor hiába történik a kérelem benyújtása az adásvételi szerződést megkötését követő 120 napon belül, a kedvezményre nem jogosult a lakásvásárló".
Ha valaki mostanában köt adásvételi szerződést, akkor néhány ritka esetet leszámítva szinte biztos, hogy a megvenni kívánt ingatlan tulajdonosa nem tud hónapokat várni a pénzére. A kérdésem az lenne, hogy ha most kell a hitelt igényelni, akkor vajon ki lehet-e valahogy "cselezni" a bankot. Elfogadható-e egy bank számára hiteligénylés esetén egy olyan adásvételi szerződés, miszerint a vevő x összeget kifizet az eladónak önerőből eddig és eddig, y összeget banki hitelből finanszíroz, a fennmaradó 1 millió forint fedezetét pedig majd a később igényelt CSOK fogja fedezni?
Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel.
Anna
Kedves Anna!
A CSOK jogosultságot illetően az a lényeg, hogy a teljes vételár ne kerüljön megfizetésre. A vételárból legalább akkora összegnek kell kiegyenlítésre várni, mint a CSOK összege. Az nem jelent problémát lakásvásárlásnál, ha akár a teljes önerő már az adásvételi szerződés megkötésekor – július 1. előtti időpontban – átadásra kerül.
Amennyiben nemcsak önerőből és CSOK-ból történik a vételár finanszírozása, hanem hitelfelvétel is történik, véleményünk szerint nem megoldható, hogy a bank a CSOK kérelem pozitív elbírálása előtt folyósítaná a lakáskölcsönt, hiszen ha a lakásvásárló valami oknál fogva mégsem jogosult a CSOK-ra, akkor meghiúsulhat a lakásvásárlás. Ilyen esetben a pénzintézeti kölcsön és a CSOK fizetési határidejeként mindenképpen egy későbbi – július 1. utáni – időpontot tanácsos megjelölni az adásvételi szerződésben. Ettől függetlenül a lakáshitel kérelem már július 1. előtt is benyújtható és pozitív hitelbírálat esetén a bank ki tud adni az ügyfél részére egy hiteligérvényt. Érdemes mindezt előre tisztázni az eladóval. Amennyiben az eladónak nem áll módjában ezt a határidőt megvárni, akkor sajnos olyan vevőnek tudja eladni a lakást, aki nem kíván CSOK-ot igénybe venni.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézés is a mi dolgunk.
Tisztelt Hitelnet!
3 gyermekünk van és egy 6 és fél millió forintba kerülő ingatlant szeretnénk megvenni! A ház 100 négyzetméter, és minden kitételnek megfelel, azaz 6 millió Ft CSOK-ot igényelhetünk rá! Azért ilyen olcsó, mert a tulajdonos külföldi és nagyon gyorsan szabadulni akar a háztól. Ebben az esetben 500 ezer Ft-ot fizethetek ki és a fennmaradó 6 millió Ft-ot majd a CSOK-ból fedezhetem? Nincs minimumár meghatározva CSOK igénylésnél?
Köszönöm a választ: Judit
Kedves Judit!
Minimumár nincs meghatározva CSOK igénylésnél, de 3 gyermek után, 100 m2 hasznos alapterületű házra összesen 2 millió Ft összegű CSOK vehető igénybe!
Tisztelt Hitelnet!
2015.január 28-án kötöttem adás-vételi szerződést egy új, az építtető által sem lakott /lakáshasználatba vételi engedély 2015. január 26./ családi házra, de mivel nem vállalkozó építette, ezért használt lakásnak minősül, így az OTP a szocpolt nem adta meg, az adás-vételi szerződést újra írtuk, ezért a vételár kifizetéséhez magasabb kölcsönösszeget vettem igénybe. Két kislányt egyedül nevelek /7 és 9 évesek/. Most örömmel értesültem, hogy visszamenőlegesen is lehet kérni, de van-e olyan szerencsém, hogy rám is vonatkozik a visszamenőlegesség? Esetleg egyedi kérelmet nyújthatnék-e be?
Köszönettel.
Judit
Kedves Judit!
Információink szerint visszamenőlegesen, a lakás vételárának kiegyenlítését követően sajnos nem lesz igénye vehető a támogatás.
Tisztelt Hitelnet!
A páromnak van 1/4 tulajdonrésze a szülői házból, amit öröklés útján szerzett 2003-ban.
A kérdésem,hogy ilyenkor igényelhető-e a csok?
Köszönöm
Henci
Kedves Henrietta!
Az öröklés útján szerzett 1/4 lakástulajdon nem zárja ki a CSOK-ra való jogosultságot.
Tisztelt hitelnet!
Szeretném megkérdezni, hogy vagyonmegosztáskor tulajdonjog megváltásához is igényelhető a CSOK? És egyedülálló is igénybe veheti egy gyermekre?
Kedves Ildikó!
A CSOK tulajdonrész kivásárlásához nem vehető igénybe.
Tisztelt Hitelnet!
Az lenne a kérdésem, hogy életkorhoz kötött-e a CSOK igénylése. A párom május 15-én tölti a 36. évét, én április 27.-én a 40-et. Jelenleg kisbabát várunk, aki már 10 hetes.
Esélyünk van arra, ha kb. júniusban vásárolunk használt lakást, akkor megkaphatjuk ezt a támogatást?
Mi a teendő, ha igen?
Köszönettel:
Tamás
Kedves Tamás!
A 24. terhességi hét betöltése után gyermekként vehető figyelembe a magzat, tehát nem megelőlegező CSOK, hanem CSOK igényelhető, mely esetén 40 év felett is jogosultak lehetnek a támogatásra. Használt lakás vásárlása esetén a CSOK legkorábban 2015. július 1. után vehető majd igénybe. A kedvezmény összege a vételár kiegyenlítéséhez vehető igénybe.