Megkaphatjuk a CSOK-ot, ha “C” energiaosztálynál kedvezőtlenebb házat veszünk?
Üdvözlöm!
Szeretnék érdeklődni, hogy a CSOk-kal van-e egyáltalán lehetőségük labdába rúgni. Élettársi kapcsolatban élek 2 meglévő kiskorú gyermekkel. Házat szeretnénk venni a párommal és reménykedünk, hogy a CSOK ebben segítségünkre lesz. Viszont kisvárosban élünk és itt energetikai besorolás szempontjából nem igazán férnek bele a házak még a C kategóriába sem. Az általunk kinézett ház 1972-ben épült. Alapja és tetőszerkezete jó, viszont fűtése korszerűtlen és a nyílászárók is rosszak. Viszont a szocpolból és lakáshitelből ezeket szeretnénk javítani.
Kérdésem az lenne, hogy ha a besorolás messze esik a C kategóriától, esélyünk sincs a Csok-ra? Jövedelmünk jó és munkaviszonnyal is közel egy évvel rendelkezünk. Feltételeknek megfelelünk, de félünk az energetikai minősítés lesz az egyetlen kizáró ok a kiszemelt háznál.
Válaszát köszönöm!
Tisztelettel.
Egy bizakodó hölgy
Kedves Hölgyem!
A CSOK rendelet nem mondja ki, hogy használt lakóingatlan vásárlása esetén “C” energetikai minősítésnél kedvezőtlenebb energiaosztályú lakásra ne lehetne igénybe venni a támogatást. Használt lakás vásárlásnál alapfeltétel, hogy a célingatlan komfortos legyen, de az energiaosztályra vonatkozóan csupán a következő előírás van: Ha egylakásos lakóépület vásárlásáról van szó, (tehát családi házat és nem társasházi lakást vásárolnak), és az ingatlan energetikai minősítésre “C” (követelménynek megfelelő) kategóriánál kedvezőtlenebb, akkor ahhoz, hogy megkapják a CSOK-ot, a területileg illetékes építési hatóságnak 30 napnál nem régebbi dokumentummal igazolnia kell, hogy az épület állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti.
Fentiek alapján úgy véljük, hogy az Önök által kinézett házra megkaphatják a CSOK-ot akkor is, ha “C” kategóriánál kedvezőtlenebb minősítést fog kapni az ingatlan, hiszen attól, hogy a fűtésrendszer és a nyílászárók korszerűtlenek, még nem veszélyezteti közvetlenül és súlyosan az élet- és vagyonbiztonságot. Az építési hatóság igazolására viszont szükség lesz.
Ezen túlmenően a lakás – nettó alapterület alapján számított – vételára nem haladhatja meg a 350.000 Ft/m2-t, valamint földrajzi elhelyezkedésétől függően is maximalizált a vételár. Erről és az igénylés további feltételeiről IDE kattintva tájékozódhatnak.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Új házépítésbe kezdtem egyedül állóként 2 gyermekkel. A tervek 2020.március 15-vel készültek el, illetve beadva és a hatóság ez év március 30-i kezdhetőséggel március 20-án befogadta és visszaigazolta.Az építendő ház Energetikai minőség szerinti besorolás: CC (Korszerű). A generál kivitelező 2020.október 30-ára szerződésben vállalta a használatba való átadást. Kérdésem, előzetes banki információ után csak március 1-ig elkészült tervek esetén kaphatok CSOK támogatást. Igaz?
Kedves Adrienn,
A CSOK-ot március 1. után is megkaphatja.
Javasoljuk töltse ki online adatlapunkat és kollégánk személyre szabott, díjmentes tájékoztatást ad Önnek. Díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK ügyintézést is!
Üdvözlöm.
Kérdésem a J besorolásra lehet csokot kapni?
Edit
Kedves Edit!
Az ingatlan energetikai besorolását már nem vizsgálják CSOK igénylésnél. Ha az ingatlan megfelel az előírt feltételeknek és lakhatásra alkalmas, akkor igénylehető a támogatás. A feltételekről IDE kattintva tájékozódhat.
Üdv!
Mi most igényeljük a csokot és az energetika G besorolást kapott. Családi házról van szó.
Kérdésem, hogy sikerülhet-e ez miatt vagy nem?
Köszönöm.
Kedves Klaudia!
A CSOK jogosultságot nem befolyásolja a ház energetikai minősítése. Amennyiben a használt lakóingatlannal szemben támasztott követelményeknek megfelel az ingatlan, úgy igénybe vehet rá a CSOK. Erről bővebben ITT olvashat.
Üdvözlöm.
Használt ingatlant szeretnénk vásárolni. Az ingatlanban vegyes tüzelésű kazán biztosítja a fűtést. Fürdőszoba van. Villany van. Víz is van, viszont a meleg víz ellátás nem biztosított. A tulaj korábban leszerelte a bojlert.
Az lenne a kérdésem, hogy így kaphatunk-e Csok-ot?
Válaszát előre is köszönöm.
Gabi.
Kedves Gabriella!
A leírtak alapján úgy véljük, hogy az ingatlan megfelel a CSOK követelményeinek.
I energia osztályú lakásra adtuk be az igénylést 2016. 05. 03.-án egyedülállóként 2 gyermekre egy 64 nm-es lakásra, de nincs életveszélyességről szóló papír a lakásról, de a bank a papírokat elfogadta. Van esélyünk megkapni?
Köszönöm.
Kedves Eszter!
A CSOK rendelet legutóbbi módosítása óta a célingatlan energetikai minősítése nem befolyásolja a CSOK jogosultságot. Az ezzel kapcsolatban korábban előírt dokumentum benyújtására nincs szükség.
Üdvözlöm!
Férjemmel 3 gyermeket nevelünk, amiben élünk ház annak csak építtetői vagyunk, nincs a nevünkön semmi.
Érdeklődnénk, hogy mekkora összegre vagyunk jogosultak, használt, felújításra szoruló családi házat vásárolnánk. Lehetséges, hogy a + 10 millió Ft-os kamattámogatott hitelből teljesen felújítsuk?
Köszönjük, kellemes napot!
Nessy
Kedves Nessy!
A kedvezményes kamatozású kölcsön csak új ház építéséhez vagy újépítésű lakóingatlan vásárlásához vehető igénybe azok számára, akik ehhez a 10 milliós CSOK-ra is jogosultak és igénybe is veszik.
A használt lakóingatlan vásárlásához igényelhető CSOK összegéről IDE kattintva tájékozódhat. Az elérhető lakáshitelekről Szakértőink készséggel adnak tájékoztatást, ha kitölti online adatlapunkat!
Üdvözlöm
A következő a “problémám”.
Kinéztünk egy ingatlant, ami D energiaosztályú vagy rosszabb, 13,5 M Ft, 176 m2 hasznos alapterületű, szóban meg is egyeztünk, ám az állam által kínált nagyszerű lehetőség miatt az ingatlan árát felvitték 15 M Ft-ra. At szeretném kérdezni, hogy erre az ingatlanra igénybe vehető-e a CSOK?
Mi sajnos kiestünk belőle szerintem, mert párom 2015. januárban töltötte a 40. életévét, egy kislányunk van, aki 2015 decemberben lesz 2 éves.
A kérdésem, igénybe vehető-e erre a házra a csok másoknak, illetve mi jogosultak vagyunk-e bármi támogatásra, köszönöm.
Kedves Márta!
A CSOK rendelet kimondja, hogy a CSOK igénybevételével finanszírozott lakóingatlannak a hasznos alapterülete nem lehet több 160 m2-nél. Mivel az adott ingatlan hasznos alapterülete meghaladja a 160 m2-t (176 m2), ezért erre nem vehető igénybe a CSOK.
Másik, a CSOK előírásoknak megfelelő használt lakóingatlan vásárlásához meglévő gyermekük után Önök is jogosultak lehetnek a kedvezményre. Meglévő gyermek után igényelt CSOK esetén nincsen felső életkorhatár.
Szeretném kihasználni a családok otthonteremtési kedvezményét. A megvásárolni kívánt ingatlan "F" (átlagos) energetikai besorolásba esik. Kaphatok-e rá támogatást?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Ferenc!
“F” energetikai minősítésű lakóingatlanra is igényelhető CSOK. Ha a megvásárolni kívánt ingatlan egylakásos lakóépület (családi ház), akkor az igényléshez csatolni kell a lakóépület fekvése szerinti építésfelügyeleti hatóság által kiállított, 30 napnál nem régebbi hatósági bizonyítványt arról, hogy 2013. január 1-jét követően a lakóépület életveszélyes állapota miatt kötelezés volt-e és a kötelezettség teljesítése megtörtént-e.
Üdvözlöm.
A párommal és két gyermekemmel szeretnénk szocpolt felvenni. (a ház területe 100 m2) “E” kategóriás házra is megkapjuk a feltüntetett 1,3 milliót vagy ez annál több lehet, esetleg kevesebb?
Köszönöm.
Kedves Anita!
2 gyermekre, “E” energetikai minősítésű, 100 m2 hasznos alapterületű lakóingatlan vásárlására az 1.300.000 Ft alapösszegű CSOK vehető igénybe.
Üdvözlöm!
Egy többlakásos osztatlan közös tulajdonból szeretnénk egy lakást megvenni (pontos tulajdoni hányad megjelölésével és megosztási szerződéssel), de energetikai minősítése csak D. Ebben az esetben is igényelhető a CSOK? Vagyis, így egylakásos lakóépületnek minősül a lakrész és igényelhetek az építésfelügyelet által kiállított hatósági bizonyítványt, hogy nem minősül életveszélyesnek? Attól tartok, hogy sem társasháznak nem minősül, (mert nem albetétesített), sem pedig egylakásos lakóépületnek.
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Rita!
Véleményünk szerint ebben az esetben a hitelintézet kéri az energetikai minősítéshez kapcsolódó hatósági bizonyítványt arról, hogy 2013. január 1-jét követően a lakóépület életveszélyes állapota miatt kötelezés volt-e és a kötelezettség teljesítése megtörtént-e.
Jó estét!
Az lenne a kérdésem, hogyha találtunk egy egylakásos, komfortos “F” kategóriájú ingatlant, ami igaz elég régi, de minden benne van, ami kell, 1.500.000 Ft-ba kerül. Három gyerekünk van, minden megvan ami szükséges hozzá, akkor a takarékszövetkezet miért nem fogadja el? Azt mondják, a “C” alatti házakra nem lehet igénybe venni a csokot. Most akkor hogyan tovább, hisz csak egy igazolás szükséges az építészeti hatóságtól.
Mit tegyek? Segítsen.
Előre is köszönöm.
Kedves Brigitta!
F energetikai minősítésű egylakásos lakóingatlan esetében is igénybe vehető a CSOK úgy, hogy csatolni kell a lakóépület fekvése szerinti építésfelügyeleti hatóság által kiállított, 30 napnál nem régebbi hatósági bizonyítványt arról, hogy 2013. január 1-jét követően a lakóépület életveszélyes állapota miatt kötelezés volt-e és a kötelezettség teljesítése megtörtént-e. Ha ez az igazolás megvan és minden egyéb feltételnek megfelelnek, akkor véleményünk szerint igényelhető a CSOK. A takarékszövetkezetnél hivatkozzanak a CSOK rendelet fent leírt pontjára.
Jó napot!
Az lenne a kérdésem, hogy én kinéztem egy használt ingatlant, aminek a hasznos alapterülete 80-100 m2 között van, de csak F energetikai minősítést kaptam.
Az ingatlan ára 2.500 000 Ft lenne.
Mennyi lenne a támogatás F minősítés esetében?
Kedves Zoltán!
F energetikai minősítésű családi ház vásárlása esetén a CSOK akkor igényelhető, ha a lakóépület fekvése szerinti építésfelügyeleti hatóság 30 napnál nem régebbi hatósági bizonyítványt állít ki arról, hogy 2013. január 1-jét követően a lakóépület életveszélyes állapota miatt kötelezés volt-e és a kötelezettség teljesítése megtörtént-e. Továbbá fontos, hogy az ingatlan legalább komfortos legyen.
A CSOK alapösszegére lehetnek jogosultak a feltételek teljesülése esetén, ami a hasznos alapterületen (és energetikai minősítésen) kívül függ a gyermekek számától is. Ezen adatok ismeretében IDE kattintva tájékozódhat a konkrét támogatási összegről.
Üdvözlöm!
Én szeretnék vásárolni egy használt lakást, amelynek területe 75 m2, G energetikás, van tb, köztartozással nem rendelkezem.
Nekem érdemes megigényelni a CSOKOT?
Kedves Mária!
A leírtak alapján jogosult lehet a CSOK-ra, ha tehát a további feltételeknek is megfelel, érdemes benyújtani a kérelmét.
Üdvözlöm!
Családi ház vásárlásához szeretnénk csok-ot igényelni feleségemmel. 1 gyermekünk van, és szeretnénk még egyet (40 év alatt vagyunk).
A megvásárolni kívánt ingatlan 88 m2-es, de ebből 35 m2 szuterénszinten van. Kérdés, hogy ez a terület számít-e a hasznos alapterületbe, vagy csak a fenti 53 m2?
Másik kérdés, hogy van-e arra lehetőség, hogy most a vásárláskor meglévő gyermekünkre igénylünk támogatást, majd később, amikor bővítjük az alapterületet (mert ezt mindenképp szükségesnek látjuk), a 2. gyermekre külön igénylünk támogatást? (Ez esetben már magasabb lenne az összeg, mintha a jelenlegi m2-rel, megelőlegezőt igénylünk, ha jól számolom.)
Kedves Balázs!
A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m. Ebbe a gépkocsi tároló helyiség, az erkély, a loggia és a terasz alapterülete nem számít bele. Ha a szuterénszint helyiségei fűthetők és 1,90 m magasak, akkor véleményünk szerint beleszámít a hasznos alapterületbe.
Véleményünk szerint megoldható a CSOK 2. gyermekre történő külön igénylése bővítés esetén.
Szép napot!
Kérdésem az lenne, hogy a hatósági bizonyítvány milyen árban van? Még annyi lenne, hogy melyik papírokat kell elsőnek elintézni? Ha sorjában le tudnák nekem írni, megköszönném.
Előre is köszönöm.
Kedves Annamari!
A hatósági bizonyítvánnyal kapcsolatban a területileg építési hatóság tud felvilágosítást adni.
A CSOK igényléshez szükséges dokumentumokról a hitelintézeteknél kérhető tájékoztatás.
Hozzászólás
Üdvözlöm!
Két gyerekem van, most várjuk a harmadikat. Én nem igényelhetem a CSOK-ot, mert gyesen vagyok. Élettársam 1 éve egyéni vállalkozó. A nagyobbik gyerek az előző kapcsolatomból van, ő nincs a párom nevén.
Kérdésem az lenne, hogy élettársam igényelheti a három gyerek után a CSOK-ot? Önerőnk nincs, egyéni vállalkozóként van esélye hitelre?
Kedves Krisztina!
A CSOK-ra együttes igénylés esetén lehetnek jogosultak. Élettársak esetén mindkét félnek tulajdonjoghoz kell jutni a vásárolandó lakóingatlanban, de a jogosultsághoz elegendő, ha csak az egyikük rendelkezik az igényléshez szükséges, legalább 180 napos TB jogviszonnyal.
A hitelképességükről Szakértőink online ajánlatkérő nyomtatványunk kitöltése után, valamennyi részlet ismeretében tudnak pontos tájékoztatást adni.
Üdvözlőm.
Olyan kérdésem lenne, hogy egy 49 m2-e panel lakásra G energetikai minősítéssel 2 gyermek után mennyi CSOK jár?
Köszönöm.
Kedves Anita!
2 gyermek után akkor igényelhető a CSOK, ha a vásárolandó lakás hasznos alapterülete legalább 50 m2.
49 m2-es lakásra csak 1 gyermek után jár támogatás, melynek összege 500.000 Ft. Ha 1 m2-rel nagyobb lakást vásárol, akkor igénybe veheti a 2 gyermek után járó 800.000 Ft összegű kedvezményt.
Jó napot!
Az a kérdésem lenne, hogy van egy ház, végül is parasztház, de komfortos és az energiatanúsítványban csak “F”-re lett értékelve, nos az lenne a kérdésem. hogy a Csok-ot igényelhetnénk-e rá és mennyi lenne amit megkaphatnánk? 2 gyermekünk van.
Köszönöm.
Kedves Annamari!
A CSOK összege attól is függ, hogy mennyi a ház hasznos alapterülete. Arról, hogy 2 gyermek esetén mennyi a CSOK alapösszege – a hasznos alapterület ismeretében – IDE kattintva tájékozódhat.
Tisztelt Szakértő!
Társasházi lakás esetén C energia tanúsítványnál kedvezőtlenebb lakás vásárlásra is igénybe vehető támogatás?
Előre is köszönöm a választ.
Üdvözlettel: Beáta
Kedves Beáta!
“C” energetikai minősítésű társasházi lakás vásárlása esetén hatósági bizonyítvány benyújtása nélkül is igénybe vehető a támogatás.
Szeretnék érdeklődni, hogy használt lakás vásárlása esetén mennyi CSOk összeget tudok igénybe venni!
A lakás társasházi, összkomfortos, 56 m2, F energiaminősítésű. 1 gyermek után igényelném.
Fáradozását köszönöm!
Kedves Mária!
A leírtak alapján 600.000 Ft összegű kedvezmény vehető igénybe.
Akkor ezek alapján nagyon úgy néz ki, hogy nem tudjuk igénybe venni, pedig ez nem igazságos. Ez a ház egy 65 m2 alapterületű, 2 szoba, konyha, fürdőszoba, speiz. Az előző tulaj előkészítette a terepet a felújításhoz, szóval kihordta a sittet, a régi dolgokat, a fürdőszobát megsemmisítette, már csak az új dolgokkal kell felszerelni. Megvétel után egy festéssel, mázolással, csempézéssel, új kád, új WC, stb. egy hónap alatt komfortossá tehető, de ő már nem akar rákölteni.
Az összes közmű benn van. Erre nem jár a CSOK, miért?
Köszönöm.
Kedves Tünde!
A vonatkozó kormányrendelet alapján sajnos csak komfortos lakás vásárlásához adható a CSOK. A kedvezményt esetleg akkor tudnák igénybe venni, ha a ház megvételét követően az ingatlant legalább egy lakószobával bővítenék. Bővítés esetén ugyanis arra a házra is adható CSOK, amely a bővítéssel válik komfortossá. Ez esetben azonban a hitelintézet által elfogadott költségvetés számlával igazolt összegének maximum 50%-a kapható támogatásként. Erről bővebben IDE kattintva olvashat.
Az előző válaszokban nem ezt olvastam.
“Fentiek alapján úgy véljük, hogy az Önök által kinézett házra megkaphatják a CSOK-ot akkor is, ha “C” kategóriánál kedvezőtlenebb minősítést fog kapni az ingatlan, hiszen attól, hogy a fűtésrendszer és a nyílászárók korszerűtlenek, még nem veszélyezteti közvetlenül és súlyosan az élet- és vagyonbiztonságot. Az építési hatóság igazolására viszont szükség lesz.”
Ezek alapján csak annyi a lényeg, hogy legyen fürdőszoba, legyen WC, főzőfülke, legyen benn meleg víz stb., tehát közművesített legyen?
Köszönöm.
Kedves Tünde! Egy ingatlan komfortfokozata és energetikai minősítése két külön dolog. A CSOK igénybevételének egyik alapfeltétele, hogy a vásárolandó lakóingatlan legalább komfortos legyen. Komfortos az a lakás, amely legalább a) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel, fürdőhelyiséggel és WC-vel; b) közművesítettséggel; c) melegvíz-ellátással és d) egyedi fűtési móddal (szilárd- vagy olajtüzelésű kályhafűtéssel, elektromos hőtároló kályhával, gázfűtéssel) rendelkezik. A CSOK igényléshez energiatanúsítványt is be kell nyújtani, amely tartalmazza az épület energetikai minősítését, ami a CSOK összegének meghatározásánál fontos tényező. Továbbá, ha a vásárolandó lakóingatlan “C” energetikai minősítésnél kedvezőtlenebb és egylakásos lakóépületről van szó, akkor a jogosultságnak – azontúl, hogy legalább komfortos… Továbbiak »
Kérdésem az lenne, amennyiben a használt lakóépület energetikai minősítési osztálya kedvezőtlenebb, mint a C kategória, úgy a vonatkozó Kormányrendelet 2§ (1b) pontjában meghatározott hatósági bizonyítvány igényléséhez milyen iratokat szükséges benyújtani az illetékes építésügyi hatósághoz? Szükséges építési engedélyt, használatbavételi engedélyt is csatolni ha a használt lakóépület több, mint 35 éve épült?
Válaszukat megköszönve.
Kedves Dóra!
Az említett hatósági bizonyítvány kiállításához szükséges dokumentumokról az illetékes építési hatóság tud pontos tájékoztatást adni Önnek.
Üdv.
Az lenne a kérdésem, hogy 6 hónapja dolgozom, 1 éves szerződésem van. Szeretnénk használt lakást vásárolni, ami 100 nm hasznos alapterületű. 2 gyermekünk van. Ha kell, harmadikat is vállalunk. A házban gáz, víz, villany. 2 millió Ft. Csak a CSOK-kal megvehető? Én 29, párom 22 éves, élettársi viszonnyal.
Kedves Samu!
Vállalt gyermek után csak akkor igényelhetik a CSOK-ot, ha összeházasodnak. A jogosultságnak feltétele, hogy a ház komfortos legyen.
Tisztelt Hitelnet! Az információim szerint jogosultak lennénk a CSOK-ra, 2 gyerekkel, 40 év alatt, használt lakásra. A kérdésem, ha D vagy E kategóriás a lakás, akkor milyen összeget kaphat, ha 87 m2 és kell-e valamilyen egyéb igazolás, hogy lakható, ha C-nél rosszabb a minősítése. Az adásvételi szerződést még nem kötöttük meg. Kérdésem, hogy van-e értelme egy nyílászárócserének a jobb minősítés miatt az adásvételi szerződés megkötése előtt. Továbbá, hogy egy ilyen “felújítás” nem zárja ki a CSOK-ra való jogosultságot? Egy előszerződésre gondoltunk először, majd egy nyílászáró csere, majd az adásvételi szerződés, egy jobb energetikai tanúsítvánnyal. Ez Ön szerint kivitelezhető? Mennyire fontos,… Továbbiak »
Kedves Tünde! D vagy E energetikai minősítéssel rendelkező használt lakásra a CSOK alapösszege adható, ami ugyanannyi, mint például egy C vagy B energiaosztályú lakás esetén. 2 gyermek, 87 m2 hasznos alapterület esetén 1.300.000 Ft összegű kedvezményt kaphatnak. Ha társasházi lakásról van szó, akkor C-nél kedvezőtlenebb kategória esetén sem szükséges egyéb igazolás, amennyiben egylakásos lakóépületet (például családi házat) vásárolnak, akkor C-nél kedvezőtlenebb kategória esetén az illetékes építési hatóságnak 30 napnál nem régebbi dokumentummal igazolnia kell, hogy a lakóépület állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti. A kedvezőbb kategória elérése érdekében nincs értelme nyílászáró cserének az adásvételi szerződés megkötése… Továbbiak »
Tisztelt Hitelnet! Azt, hogy milyen energetikai besorolású a már meglévő és felújítandó házunk, azt honnan tudjuk meg? A hitelintézet rendel ki erre szakembert, vagy nekünk kell? És a CSOK mértéke attól függ, hogy a felújítás után milyen energiabesorolást kap a házunk, vagy hogy előtte milyet kapott? Abban esetleg tudnának még segíteni, hogy a CSOK támogatás mértéke a ház alapterületétől is függ, ami maximum 160 négyzetméteres lehet? Emeletes ház esetén mi számít alapterületnek? A lakóterület vagy beleszámít a garázs, pince, kamra, műhely is? Ha a ház alapterülete meghaladja a 160 négyzetmétert, akkor az kizáró ok a CSOK felvételéhez? Segítségüket előre is… Továbbiak »
Kedves Otília!
A CSOK felújításhoz nem vehető igénybe. Amennyiben meglévő lakóházukat legalább egy lakószobával bővítik, akkor lehetnek jogosultak a kedvezményre.
Bővítés esetén a CSOK iránti kérelem benyújtásakor igazolt energetikai minősítési osztályt kell a kedvezmény összegének számításánál figyelembe venni.
A CSOK összege függ a bővítést követően elért hasznos alapterülettől. A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m. Ebbe a gépkocsi tároló helyiség, az erkély, a loggia és a terasz, pince, kamra, műhely alapterülete nem számít bele. Ha a ház hasznos alapterülete meghaladja a 160 m2-t, akkor nem jár a CSOK.
Felújítás és bővítés lesz. Megemeljük a tetőt és kijjebb hozzuk a falakat (így egy szobával) biztosan nagyobb lesz. Így már igényelhető a CSOK?
Kedves Lívia!
Tetőtér-beépítéssel történő bővítéshez a CSOK igényelhető lesz.
Akkor ezek szerint nincs előírva, hogy ki csinálhatja az energetikai minősítést? Csak az a lényeg, hogy érvényes legyen mikor a CSOK kérvényt beadjuk. Illetve valahol azt olvastam, hogy amennyiben hiteligénylés is van a CSOK mellett, akkor minden költséget (energetikai vizsgálat, stb) a hitelintézet áll?
Kedves Lívia! A vonatkozó kormányrendelet nem határozza meg, hogy konkrétan kik készíthetik el az energiatanúsítványt. Az, hogy amennyiben a CSOK igénylés mellett hitelfelvétel is történik, minden költséget a hitelintézet áll, ebben a formában nem igaz. A hitelintézet az igénylőtől a CSOK-ra való jogosultság elbírálásért a CSOK összegének 1,5%-ának megfelelő, de legfeljebb 30 ezer forint, az értékbecslés és a helyszíni szemle díját nem tartalmazó bírálati díjat kérhet. Ha az igénylő a hitelintézettől lakáscélú kölcsönt is igényelt, a CSOK-ra való jogosultság elbírálásért és folyósításáért a hitelintézet díjat vagy egyéb ellenszolgáltatást nem számíthat fel. Ellenben minden egyéb díj – például az energiatanúsítvány díja… Továbbiak »