Kaphatunk bővítésre szocpolt, ha a bővítendő ingatlannak az élettársam nem tulajdonosa?
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megtudni, hogy várhatólag jogosultak leszünk-e júliusban a szocpolra, illetve mekkora összegre a következők szerint:
Jelenleg 100% tulajdonomban van egy 65 m2-es családi ház, párommal élettársi viszonyban vagyunk, van egy 9 éves kislányom, sem hitelt sem szocpolt nem igényeltem eddig, rendezett munkakörülményekkel rendelkezem, páromnak nincs jövedelme, de minden hónapban befizetjük a TB összegét. A házunkat 16 m2-es résszel szeretnénk bővíteni, és szeretnénk közös gyermeket is vállalni a közeljövőben.
Kérdéseim a következők:
– alkalmasak vagyunk a támogatásra vagy van olyan kritérium aminek nem felelünk meg (munkanélküliség, fizetett TB-vel)
– bővítésnek megfelel ez a 16 m2 terület?
– igényelhetjük bővítésre 2 gyermek után a támogatást, ha “beígérünk” még egy gyermeket?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Orsolya
Kedves Orsolya!
A 2015. július 1. után bővítésre is igényelhető Családok otthonteremési kedvezményét (CSOK) szabályozó rendelet kimondja, hogy a bővítendő ingatlanban – élettársak, házastársak esetén – mindkét félnek kell rendelkeznie az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjoggal. Párjával tehát akkor lehetnek jogosultak a kedvezményre, ha a CSOK iránti kérelem benyújtásakor már neki is van tulajdonrésze a házban. A jogosultság további feltétele, hogy legalább az egyikük rendelkezzen minimum 180 napos folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal, melyet az OEP igazol. Ha Ön legalább féléves folyamatos, bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik, akkor ez a feltétel teljesül.
A jogosultság szempontjából nem mindegy, hogy milyen helyiséggel bővül a meglévő ház. Fontos, hogy legalább egy lakószobával növekedjen az alapterület.
Meglévő gyermek után élettársak is igényelhetnek szocpolt, de vállalt gyermek után csak házaspárok. Ahhoz tehát, hogy két gyermek után – egy meglévő és egy vállalt – kapják meg a kedvezményt, házasnak kell lenni és egyikük életkora sem haladhatja meg a 40. életévet a támogatás iránti kérelem benyújtásakor.
A CSOK összegét nemcsak a gyermekek száma, hanem a bővítést követő hasznos alapterület és a ház energetikai minősítési is befolyásolja. A 2 gyermek és 81 négyzetméter hasznos alapterület esetén járó alapösszeg 1.300.000 Ft. Erről és az igénylés további feltételeiről IDE kattintva tájékozódhat.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézés is a mi dolgunk.
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vásárolt 90 négyzetméter alapterületű + 25 négyzetméter beépített tetőtérrel rendelkező családi házat szeretnénk legalább egy szobával bővíteni.
A ház megvásárlásakor lakáslízing hitelt vettem fel, a tulajdoni lapon a széljegyen szerepel a nevem, de a páromé nem. 42 és 36 évesek vagyunk, mindketten folyamatos munkaviszonnyal rendelkezünk. 3 gyermeket nevelünk, ebből két gyermek előző házasságból, 1 gyermek közös. Még soha egyikünk sem vett igénybe semmilyen támogatást. A gyermekek 4, 10 és 13 évesek.
Kérdésem, hogy esetünkben igénybe vehető-e bármilyen szociálpolitikai támogatás 2015-ben.
Válaszát köszönöm!
Krisztina
Kedves Krisztina!
Lakáslízing esetén a lízingbevevő csak a teljes tartozás megfizetése után válik az ingatlan tulajdonosává, addig a lízingbeadó hitelintézet a tulajdonos, így szocpoltámogatás igénybevételére sajnos nincs lehetőség.
Kb. 2 éve vásároltam bővítésként a házrészt, mely 1 lakószobát is tartalmaz, az addigi lakórészünkhöz. Igényelhetek-e 1 gyermekkel CSOK támogatást ez alapján lakásbővítésre?
Kedves Margit!
Az Ön által 2 éve vásárolt házrész nem minősül bővítésnek, így erre a célra CSOK nem igényelhető.
Jó napot kívánok!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, férjem csak haszonélvezeti joggal rendelkezik, én semmivel. 3 közös gyermekünk van, tetőteret szeretnénk beépíteni és külterületen élünk. Így van lehetőségünk igénybe venni a támogatást?
Köszönettel.
Edina
Kedves Edina!
Ha külterületen van az ingatlan, akkor valószínűleg nem lakóházként van nyilvántartva, így ennek bővítéséhez sajnos nem igényelhető a CSOK. Továbbá adott tulajdonviszonyok esetén akkor sem lehetnének jogosultak CSOK-ra, ha az ingatlan lakóházként lenne nyilvántartva. A jogosultságnak feltétele, hogy párjával együttesen legalább 50%-os tulajdoni hányaduk legyen a bővítendő ingatlanban, s az ingatlant nem terhelheti haszonélvezeti jog.
Azt szeretném megkérdezni, hogy szülői házban lakom a 2 gyermekemmel, nekem csak 25%-os a részem, anyukámé az 50%. Szeretnénk beépíteni a padlásteret.
Ön szerint igényelhetek-e 2 gyermek után?
Kedves Kriszti!
A bővíteni kívánt ingatlanban az igénylőknek együttesen legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük, s rajtuk kívül csak az általuk eltartott gyermekeknek lehet tulajdonjoga a házban. A jelenlegi tulajdonviszonyok mellett tehát sajnos nem jogosultak a támogatás igénybevételére.
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék, hogy kell-e rendelkezni saját tőkével a CSOK igénylésekor, illetve ennek mekkora összegnek kell lennie?
Kedves Viktor!
Ha bővíteni szeretnének, akkor a bővítésről költségvetést kell készíttetni. Ha a CSOK összege kisebb, mint a bővítés költségvetése, akkor a hiányzó összeget önerőből vagy hitelből pótolni kell. Konkrét, személyre szabott tájékoztatást az ügylet részleteinek ismeretében tudunk adni. Ehhez kérjük, küldje el ajánlatkérését!
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megtudni, hogy várhatólag jogosultak leszünk-e júliusban a szocpolra. Én 41 éves vagyok, a feleségem 36 éves, van 5 éves és 6 éves gyerekünk.
Kedves István!
Életkoruk alapján jogosultak lehetnek a július 1. után elérhető támogatásra. Az igénylés további feltételeiről – lakáscélnak megfelelően – honlapunkon tájékozódhat.