Kaphatok CSOK-ot, ha kevesebbért veszek lakást, mint amennyiért az előzőt eladtam?
Tisztelt Hitelnet!
Április másodikám eladom 2003-ban vett lakásomat. 2008-ban született egy fiam, így a szociálpolitikai kedvezményt még nem vettem igénybe erre az ingatlanra. A kérdésem az, hogy egyedülállóként kaphatok-e CSOK-ot, ha van folyamatos munkaviszonyom, a most eladott ingatlan kikerül a tulajdonomból, a vásárolandó ingatlantulajdonos nem ismerős?
Az általam eladott ingatlan 8,8 millió, melyből 2 milliót előtörlesztettem a banknak. Így 6,2 millió önerőm van. A következő megvásárolandó ingatlan értéke 8 millió (használt lakás), tehát 800 ezer Ft-tal kevesebb. Ez okoz problémát, vagy igénybe vehetem a CSOK-ot, hisz még így is fel kell vennem lakáshitelt, ami pedig 2 millió minimum.
A következő kérdésem a 120 nappal kapcsolatos. A bankban azt mondták, hogy CSOK-ot csak az kaphat, akinek nincs ingatlan a nevén. Megköthetem akkor a közeljövőben az adásvételi szerződést az új ingatlanra vagy várjak július 1-jéig? A bank azt akarja várjak, de Önök a 2015. március 4-e után kötött adásvételi szerződésekre már igényelhetőnek tartják a CSOK-ot? Arra felhívták a figyelmem, hogy előbb CSOK, utána a kamattámogatott lakáshitel.
Az új adásvétel menetét így gondoltam – Jól gondoltam?
1. 800 ezer Ft foglaló
2. 5,4 millió a vételár első része adásvételkor
3. CSOK 600 ezer Ft
4. Kamattámogatott lakáshitel 2 millió
Az adótörvények értelmében én 800 ezer Ft után adózok, de a használt ingatlan felújítása fogja ezt a különbözetet fedezni.
Remélem érthetően fogalmaztam, és választ kaphatok a kérdéseimre, mivel a bank elzárkózik.
Köszönettel várom válaszát.
Judit
Kedves Judit!
Az 5 éven belül értékesített lakás eladási árát tovább kell forgatni az újabb lakás árába. Ez a továbbforgatandó összeg csökkenthető az eladott lakás vásárlásához felvett lakáscélú banki kölcsön végtörlesztésére fordított összeggel. Ha Ön 8,8 millió forintért adja el meglévő lakását, de ebből 2 millió Ft-ot a lakáshitel visszafizetésére fordít, akkor a jogosultsághoz 6,8 millió forintot kell továbbforgatnia a célingatlan vételárába. A CSOk összege 600.000 Ft. A 8 milliós vételár fennmaradó részének kifizetéséhez előzőek alapján 600.000 Ft összegű lakáshitel vehető fel.
A CSOK igénybevételével finanszírozni kívánt lakás adásvételi szerződése a CSOK kérelem benyújtása előtt maximum 120 nappal köthető meg. Az eladó és a vevő közötti megállapodáson múlik, hogy – előzőeknek megfelelően – mikor kötik meg az adásvételi szerződést.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Tisztelt szerkesztő! A CSOK-ot el lehet-e utasítani amiatt, hogy drágább lakást vettem mint amennyire felértékelték?
Kedves Margit!
Igen, a Törvényi előírások szerint a támogatással megvásárolni kívánt lakásról szóló adásvételi szerződésében szereplő vételár legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket.
Tisztelt Szakértő!
8 éve vettem egy ingatlant és most eladtam. Az új ingatlant 3 millió Ft-tal kevesebbért veszem, mint amit eladtam. Közben született egy kisfiam, 2 éves.
Azt szeretném kérdezni, hogy 1 gyerekre felvehetem a csokot új ingatlan vásárlásra?
Kedves Zoltán!
Amennyiben használt lakást vásárol, és a korábbi lakáseladásból származó teljes bevételt – figyelembe véve a továbbforgatási kötelezettséget csökkentő tételeket – nem forgatja tovább, úgy sajnos nem lehet jogosult CSOK-ra.
Újépítésű lakás vásárlása esetén nincsen továbbforgatási kötelezettség, tehát ha újépítésű lakást vásárol, akkor igényehető a támogatás 1 gyermek után, amenyiben az új lakásra vonatkozó további CSOK feltételek is teljesülnek.
Tisztelt Szakértő!
Arról érdeklődnék, hogy igényelhetünk-e CSOKot az alábbiak alapján.
Az én nevemen még nem volt semmi ingatlan, a feleségem szülői házának a fele 2010-ben került a nevére örökösödés után, most év elején megörökölte a másik felét is. Eladtuk 14 millióért a házat és vennénk egy kisebb értékűt 11,5 millióért 50-50% tulajdonjoggal. Két gyermekünk van, 8 és 2 évesek. Mi 10 éve élünk együtt, 8 éve vagyunk házasok.
Kaphatunk-e CSOK-ot a vásárláshoz valami úton-módon?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Benő!
Az 5 éven belüli lakásértékesítésből származó teljes bevételt tovább kell forgatni a CSOK igénybevételével vásárolandó lakás vételárába, ha nincsen továbbforgatási kötelezettséget csökkentő tétel. Ezekről IDE kattintva tájékozódhat. Amennyiben a vásárolandó lakás vételára kisebb, mint a továbbforgatandó összeg, akkor sajnos nem lehetnek jogosultak CSOK igénybevételére.
Tisztelt Szakértő!
Július 17.-én kötjük az adásvételi szerződésünket. Használt lakásra igényelnénk a Csok-ot, azonban a teljes vételárra meglenne a pénzünk. A problémám a következő: a ház felújításra szorul. Erre megkapnánk-e? Hallottam, hogy visszamenőleg is igényelhető, valóban így van?
Köszönettel: Anikó
Kedves Anikó!
A CSOK lakásvásárlás esetén a vételár kiegyenlítéséhez vehető igénybe, visszamenőleg a teljes vételár kifizetése után már nem jár. Lakásfelújításra nem használható fel a kedvezmény.
A saját erő egy részét meg kellene hagyni a felújításra, így a CSOK a vételár kifizetéséhez igényelhető lenne.
Tisztelt Szakértő!
Lakásépítési támogatás esetében az eladott lakásból befolyt önerő kizárólag a korábbi lakáshitel végtörlesztésekor törlesztett összeggel csökkenthető? Azért kérdezem, mert a 6,5 milliós lakáshitelünkből 2 év után előtörlesztettünk egy nagyobb összeget kb. 4 milliót, majd még egy évvel később a fennmaradó kb. 1 millió forintot fizettük vissza. Igazságtalannak érezném, hogyha azért kerülnénk hátrányosabb helyzetbe, mert 2 ütemben fizettük vissza a hitelünket. Egyébként azok, akik csak "simán" fizetgették a hitelüket a futamidő végéig és nem végtörlesztettek, ezzel a levonással nem is élhetnek?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Ágnes!
Az 5 éven belüli lakáseladásból befolyó összeg az értékesített lakás vásárlására vagy építésére felvett és azt terhelő lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összegével csökkenthető, vagyis azzal az összeggel, amit akkor fizettek vissza, amikor eladták a lakást.
Akik nem végtörlesztettek, hanem a futamidő végéig folyamatosan fizették vissza a kölcsönüket és a lakás eladásakor már az ingatlant nem terhelte tartozás, azok ezzel a tétellel nem tudják csökkenteni a továbbforgatandó összeget.
Tisztelt Tanácsadó!
Használt 54 m2, 2 szoba halos lakásunk helyett egy 55 m2 1 plusz 2 félszobást vennénk. 2 gyerekünkre még nem vettünk igénybe szocpolt. A két lakás közti árkülönbség 500 ezer forint. Jogosultak vagyunk-e a csok-ra?
Köszönöm válaszát.
P.-né
Kedves Szilvia!
A jogosultsághoz az eladott lakás eladási árát tovább kell forgatni a vásárolandó lakás vételárába. Ez a tovább forgatandó összeg bizonyos tételekkel csökkenthető. Ilyen például az értékesített lakást terhelő és visszafizetett önkormányzati, munkáltatói támogatás, valamint a lakás vásárlásához felvett és azt terhelő lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összege, továbbá a számlával igazolt ingatlanközvetítői jutalék összege. Ha a tovább forgatási kötelezettség teljesül, akkor a különbözetre igényelhető a CSOK.
Tisztelt szakértő,
Ma voltam a helyi OTP fiókban érdeklődni a CSOK felől. Teljesen tanácstalanok voltak.
Eldöntött, hogy bevezetik?
Használt házat szeretnék vásárolni.
Van kritérium, hogy legalább milyen energetikai besorolású lehet az ingatlan a CSOK igénylésekor? Ha van ilyen és az ingatlan nem éri el a CSOK igényléséhez szükséges szintet, akkor lehet valamit tenni?
Köszönettel.
Kedves László!
A CSOK nyújtását szabályozó kormányrendelet már létezik, hatályba lépése 2015. július 1.
Használt lakóingatlan vásárlása esetén nincsen kikötés arra vonatkozóan, hogy milyen energetikai minősítésűnek kell lenni az ingatlannak. Energiatanúsítványra minden esetben szükség van. Amennyiben nem lakást, hanem egylakásos lakóépületet vásárolnak és az “C” minősítésnél kedvezőtlenebb, akkor az építési hatóságtól is szükség van egy igazolásra, mely szerint az épület állapota nem veszélyezteti közvetlenül és súlyosan az élet- és vagyonbiztonságot. Lakás vásárlása esetén nem szükséges ilyen igazolás akkor sem, ha “C” energiaosztálynál kedvezőtlenebb.
Tisztelt szakértő!
Ház bővítése esetén az energetikai tanúsítványnak csak a bővítménynek kell megfelelni, avagy az egész házra vonatkozna? Vagyis, ha én emeletet szeretnék építeni, akkor elég, ha a felső szint felel meg, vagy az alsó szintet is át kellene alakítanom?
Kedves Mónika!
Az energiatanúsítványnak az egész házra kell vonatkoznia.