Tisztelt Szakértő!
Pár kérdésre szeretnék választ.
Van egy lakásom aminek a tetőtere is be van építve, összesen 179 m2. Mikor építkeztünk, nem tudtuk befejezni, így hátul van egy nyitott 35 m2-es terasz. A lenti részben van egy 35 m2-es üzlethelyiség, a tetőtérben 3 pici szoba. 3 gyermeket nevelek egyedül és szeretném, ha lenne külön szoba mindenkinek. A szocpolt még nem vettem igénybe.
Kérdésem: jogosult vagyok-e, ha ennyire sok a beépített hasznos alapterület? A teraszt szeretnénk beépíteni önerőből és mellé egy szobát bővíteni, az egésznek a tetőterébe 2 kis szobát kialakítani a CSOK-ból. A tetőt is meg kell bontani, hogy össze tudjuk építeni a meglévő épülettel. A terasz, ami önerős, 35 m2 és amit a csokból terveztünk, 85 m2 lenne.
A tervező egy előkalkulációt készített, ami 30 milliós költségvetést hozott ki, persze ez nagyon sok. Mi számításaink szerint kb. 8 millió lesz.
Köszönöm válaszát.
Üdvözlettel.
Katalin
Kedves Katalin!
A CSOK igényléshez kapcsolódó korábbi maximális négyzetméter korlátot eltörölték. A jelenleg hatályban lévő CSOK rendelet alapján lakóház bővítése esetén csak a minimális hasznos alapterületre vonatkozóan van előírás. A bővítést követően elért összes hasznos alapterületnek 3 gyermek esetén legalább a 60 m2-nek kell elérni. Ebből következően nem jelent problémát a már most 179 m2 alapterület.
A terasz beépítése nem minősül bővítésnek, de mivel ezen felül is hozzáépít (függőlegesen vagy vízszintesen) legalább egy 8 m2 hasznos alapterületű szobát, ezért bővítéshez igényelhető a CSOK. A munkálatokról költségvetést kell benyújtani. Fontos, hogy a CSOK összege nem haladhatja meg a hitelintézet által elfogadott költségvetés 35%-át. (Számlával a költségvetés 70%-át kell igazolni, s ennek maximum az 50%-a lehet a CSOK összege.) Bank által elfogadott 8 milliós költségvetés esetén 5,6 millió forintot kell számlával igazolni, s ennek az 50%-ába belefér a 3 gyermek után járó 2,2 millió forint összegű CSOK.
A CSOK kimondottan lakóingatlan bővítéséhez vehető igénybe. Mivel az üzlethelyiség mellett az ingatlan lakófunkcióval is rendelkezik, s az ingatlan-nyilvántartásban is feltüntetésre kerül a lakóház megnevezés, ezért jogosult lehet a kedvezményre. Az, hogy a lakóingatlan mellett üzlethelyiség funkció is szerepel, információink szerint nem zárja ki a jogosultságot.
Üdvözlöm!
Tulajdoni lapon lakóház és udvar és üzlet és garázsként szerepel két ingatlan egy telken. Szeretnénk az „üzlet és garázsból” lakást kialakítani. Kaphatunk erre is állami támogatást 4 meglévő gyerekkel?
Köszönöm válaszát! Linda
Köszönöm válaszát. Jó értem, hogy „véleményünk szerint” jelentése valójában az, hogy az elbírálás kimenetele bank és bank között változhat? Tehát elképzelhető, hogy Bank A elfogadja, míg Bank B elutasítja ilyen formában az igényünket?
Tisztelt Címzett!
Családi ház vásárlása előtt állunk, amihez szeretnénk a CSOK+hitel lehetőséggel élni (használt lakás). Elképzelhető, hogy egy nem várt problémába ütköztünk, miszerint a tulajdoni lapon a következők szerepelnek: lakóház, udvar, üzlet, melléképület. Természetesen se telephely se székhely nincsen bejelentve, arról van szó, hogy korábban az utcafronton egy üzlethelyiség volt kialakítva, ami rákerült a tulajdoni lapra – „üzlet” címszóval. Úgy tűnik, hogy ez az állatorvosi ló esete és megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy így elfogadják-e a kérelmet vagy sem. Tudnának ebben tanácsot adni, találkoztak már ilyen esettel? Rendeltetésmódosítás, illetve bontással és módosítással nem szeretnénk élni, elkerülve a bürokratikus rendszer zsákutcáit, viszont szeretnénk tudni, hogy CSOK-al vagy anélkül ugorjunk-e bele.