Jelenlegi lakásunk eladása után hogyan juthatunk CSOK-hoz?
Jó napot kívánok.
Jelenleg férjemmel 3 saját gyermeket nevelünk, 3 hónapos, 7 éves, 15 éves, a férjem 39, én 35 éves vagyok. A lakásunk kicsi már ötünknek, ezért el szeretnénk adni és nagyobbat venni, de még nem használtuk ki a szocpolt egyik gyermeknél sem. A házunk kb. 3 millió forintért lesz eladva és kb. 5,5 millió forint, amit mi vásárolnánk meg helyette.
Érdekelne, hogy mik a lehetőségeink ezekkel az összegekkel számolva, jogosultak lehetünk-e a támogatásra és ha igen, mikor kell igényelnünk, házunk eladása után? Hitelt nem szeretnénk felvenni semmiképpen.
Válaszát nagyon szépen köszönöm.
Tisztelettel. W.-né
Kedves Asszonyom!
Az 5 éven belül eladott lakóingatlan eladási árát tovább kell forgatni a helyette vásárolandó lakás vételárába. Ha a meglévő ingatlanuk tehermentes, akkor a teljes 3 millió forintos eladási árat az újabb lakás vételárának kifizetésére kell fordítani. A hiányzó összeg finanszírozásához felhasználható a 3 meglévő gyermek után igénybe vehető CSOK (Családok otthonteremtési kedvezményre), mely július 1-től lesz elérhető.
A CSOK összegét befolyásolja az, hogy mennyi a hasznos alapterület és milyen energetikai minősítésű a megvásárolni kívánt ingatlan. (A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének azon része, ahol a belmagasság eléri legalább az 1,90 métert. Ebbe a garázs, az erkély, a terasz alapterülete nem számít bele.) 60-75 m2 hasznos alapterület esetén 1,2 millió Ft, 75,01-90 m2 esetén 1,5 millió Ft, 90,01-160 m2 esetén 2 millió forint a CSOK alapösszege. Tehát amennyiben a célingatlan hasznos alapterülete meghaladja a 90 m2-t, úgy a legmagasabb alapösszeget kaphatják, így a teljes 5,5 millió forintos vételár kifizetéséhez további 500 ezer forint készpénzt kell hozzátenniük. Ha rendelkezésre áll a szükséges önerő, akkor hitel felvétele nélkül is megvalósulhat a lakásvásárlás.
A CSOK igénylésének feltétele, hogy az igénylőknek nem lehet lakástulajdonuk a CSOK iránti kérelem benyújtásakor, tehát először el kell adni a meglévő lakást. A jogosultságnak további feltételei is vannak, melyekről oldalainkon tájékozódhat. Ha családi házat vásárolnak és annak energetikai minősítése “C” energiaosztálynál kedvezőtlenebb, akkor a területileg illetékes építési hatóságtól igazolást kell majd kérni, hogy az épület állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti. Az igazolás a CSOK kérelem benyújtásakor nem lehet 30 napnál régebbi.
További kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésére!
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Tisztelt Szakértő, Volt egy lakástulajdonunk, melyet 11,5 millió Ft-ért eladtunk, s az eladást követően kb. két héttel új lakást kívánunk vásárolni 18 millió Ft-ért. Az eladott lakástulajdonunkat 9,6 millió Ft hitel terhelte, melyet eredetileg még lakáscélra vettünk fel, de tekintettel a folyósító bank által jelentősen megemelt kamatra, kiváltottunk egy áthidaló, olcsóbb hitellel, mely nem minősül lakáscélúnak. Tekintettel arra, hogy a hitel nem volt lakáscélú, de az eredeti hitelt mégis csak erre a célra vettük fel, csökkenthető-e a végtörlesztett összeggel az eladott lakás vételára, mint önerő. További kérdésem, hogy ha az önerő nem csökkenthető a hitelösszeggel, akkor “a CSOK-kal vásárolni kívánt… Továbbiak »
Kedves Sándor!
Véleményünk szerint az eladott lakást terhelő kölcsön végtörlesztett összegével adott esetben az eladási ár nem csökkenthető, mivel az nem a lakás építésére vagy vásárlására felvett hitel volt, hanem egy nem lakáscélúnak minősülő hitelkiváltó kölcsön.
Úgy véljük az idézett tétellel sem csökkenthető az eladási ár, mivel az abban foglaltaknak nem felel meg az Önök esete. (Önök előbb adták el az ingatlant, s az eladást követően vásárolnak másik lakást. Az említett tétel éppen ennek ellenkezőjéről szól.)
Tisztelt Szakértő!
Egy éve adtuk el a lakásunkat 18 millió forintért, ebből 6 milliót végtörlesztettünk. Most épül a házunk és szeretnénk felvenni a CSOK-ot és ezen kívül még hitelt is. Sajnos már nincs meg a 12 millió önerőnk csak 9 millió maradt a lakás árából és ehhez jönne a CSOK és a hitel. A ház több mint 20 millióba fog kerülni. A kérdésem az lenne, hogy ha nincs meg a 12 millió önerőnk, akkor is igénybe vehetjük a CSOK-t?
A napokban kell megkötnünk az adásvételi szerződést, emiatt nagy szükségem lenne a válaszukra.
Előre is köszönöm a segítségüket!
Kedves Dorisz! Vannak bizonyos tételek, melyekkel az 5 éven belül eladott lakásból származó összeg csökkenthető. Ezek az alábbiak: – az értékesített lakást terhelő és visszafizetett önkormányzati, munkáltatói támogatással, – az értékesített lakás vásárlására vagy építésére felvett és azt terhelő lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összegével, – a számlával igazolt ingatlanközvetítői jutalék összegével, – a CSOK-kal vásárolni kívánt lakás telekárat is tartalmazó vételárának 10%-ával, ha ezen összeg kifizetése – adásvételi szerződéssel igazoltan – a korábbi lakás eladását bejegyző ingatlan-nyilvántartási eljárásban hozott határozat kiadásának időpontját legfeljebb 120 nappal előzi meg, – olyan 2009. július 1-jét követően kiállított számlával vagy megkötött szerződéssel igazoltan kifizetett… Továbbiak »
Tisztelt cím!
Az alábbi feltételekkel (dióhéjban) mennyi CSOK-ra számíthatok?
– élettársi kapcsolat
– egy gyermek
– szeretnénk vállalni még egy gyermeket
– kiszemelt ingatlan: magánház; “F” energetikai besorolás; nettó ~90m2;
– vételár: önerő + fundamenta + CSOK
– öröklés útján a nevemen 1/4 kiskerti ingatlan (nagyapám után, nagyanyám még él és az ingatlanban lakik)
– az adás-vételi szerződés idén július végén köttetik meg.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv.
Viktor
Kedves Viktor!
A leírtak alapján 600.000 Ft összegű kedvezményre lehetnek jogosultak. (Vállalt gyermek után élettársi kapcsolatban nem vehető igénybe a CSOK.)
Tisztelt Cím!
Köszönöm a gyors választ.
És ha az igénylés előtt házasság köttetik?
“A fiatal házaspár (egyik fél sem töltötte be a 40. életévet) – a meglévő gyermekei számától függetlenül – legfeljebb két születendő gyermek után.”
E szerint csak akkor járna a magasabb összeg, ha 2 gyermeket vállalunk még (tehát lesz 3), vagy ha meglévő gyermekem mellé plusz egyet még vállalunk, akkor is jár a magasabb összeg?
Üdv.
Viktor
Kedves Viktor!
Ha összeházasodnak és az életkori feltételeknek is megfelelnek, akkor igényelhetnek megelőlegező CSOK-ot legfeljebb két születendő gyermek után, vagyis Önök dönthetik el, hogy 1 vagy 2 gyermeket vállalnak még. 1 gyermek vállalása esetén 4, 2 gyermek vállalása esetén 8 év a “teljesítési idő”.
Tisztelt Cím!
Akkor a meglévő gyermekünk mellé még egy gyermeket vállalnánk, akkor a táblázat szerint az adatok alapján 1,3 millió Ft-ot lehetne igényelni, ha még két gyermeket vállalnánk, akkor 2 millió Ft-ot?
Üdv.
Viktor
Kedves Viktor!
Igen, adott esetben 2 gyermek után 1,3 millió, 3 gyermek után 2 millió Ft lenne a CSOK összege.
Tisztelt Cím!
Arról kérem szíves tájékoztatásukat, hogy amennyiben a CSOK-ot lakáshitel mellé szeretném igénybe venni, melyiket folyósítja előbb a bank? A hitelt vagy a CSOK-ot?
Azt is tudni szeretném, hogy a hitelfelvétel után is igényelhető-e a CSOK, természetesen az adásvételi szerződéstől számított 120 napon belül maradva?
Végül azt szeretném tudni, hogy mivel az adásvételi szerződésbe bele kell szerkeszteni a CSOK igénybevételét, milyen következményei lehetnek annak, ha a CSOK iránti kérelem benyújtásakor nem felelünk meg a feltételeknek, így nem kapjuk meg? Ez a kérdés azért merül fel, mert a jelenleg tulajdonunkban álló ingatlant értékesíteni szeretnénk.
Válaszukat előre is köszönöm szépen.
Kedves Tímea! A vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy ha az igénylő a lakáscélját a saját erőn és a CSOK-on felül hitelintézeti kölcsön igénybevételével valósítja meg és a CSOK-ot és a hitelintézeti kölcsönt két különböző hitelintézettől igényli, úgy az igénylő a CSOK-ot nyújtó hitelintézetnek bemutatja a kölcsönt nyújtó hitelintézet által kiadott hitelígérvényt. Véleményünk szerint ez alapján folyósítható a CSOK, azt követően pedig a hitel. Ha CSOK is szerepel az adásvételi szerződésben, akkor nincs lehetőség arra, hogy a hitelintézet még a CSOK igénylés előtt folyósítsa a lakáshitelt, sőt sok bank nem is fogad be addig lakáshitel kérelmet, amíg a CSOK kérelem benyújtására nincs… Továbbiak »
Tisztelt Cím!
Én élettársammal és két gyermekemmel szeretném igényelni a csok-ot egy 84 m2 családi ház megvásárlásához, aminek vételára 14 millió Ft. Olyan városban van, ahol általában 20% önerő elegendő a hitelfelvételhez. Nekünk most 1,5 millió Ft önerőnk van és az érdekelne, hogy képezheti-e az önerő másik részét a csok, hogy meglegyen a kívánt 2,8 millió Ft.
Köszönöm a választ!
Kedves Mónika!
A meglévő gyermekek után járó CSOK lakásvásárlásnál önerőként vehető figyelembe.
Üdvözlöm!
Érdeklődnék, hogy jogosultak vagyunk-e a CSOK-ra? Szeretnénk venni egy nagyobb lakást. 3 gyermekünk van, de a férjem örökölt egy lakást, viszont az édesapja nevén van haszonélvezeti jog. A régi szocpolt így meg tudtuk volna igényelni. Kérdésem az lenne, hogy így most meg tudjuk-e igényelni majd a támogatást?
Köszönöm!
Kedves I.M!
Az örökölt lakás abban az esetben nem zárja ki a szocpolra való jogosultságot, ha az öröklés több mint két éve, haszonélvezettel terhelten történt és a haszonélvező a lakásban lakik. Ha e kritériumok közül valamelyik feltétel nem teljesül, akkor sajnos nem jogosultak a támogatásra.
Üdvözlöm!
Egyedülállóként 2 gyermeket nevelek, akik 9 és 6 évesek, szeptemberre várom a harmadik gyerkőcöt. Önkormányzati lakásban élünk, amely 46 nm-es. Azt kérdezném, hogy kaphatok-e rá CSOK-ot vagy csak nagyobb lakás esetén járna a szocpol (CSOK)?
Előre is köszönöm válaszát, üdv: Anikó
Kedves Anikó!
Önkormányzati lakás megvételéhez is igényelhető lesz véleményünk szerint a CSOK, ha a lakásra vonatkozó és egyéb jogosultsági feltételek teljesülnek. Ezekről IDE kattintva tájékozódhat.
Tisztelt Cím!
Elvált édesanya vagyok, előző házasságomból született egy gyermek, aki jelenleg 7 éves, az élettársammal 1-2 éven belül tervezünk még egy gyermeket. Jelenleg a lakásnak, amelyben élünk az 50%-os tulajdonjoga az enyém, a páromnak nincs ingatlan a nevén. A mostani lakást szeretnénk eladni és egy használt családi házat venni annak vételárából, (ha van rá lehetőségünk az új szocpolból), illetve államilag támogatott jelzálog alapú hitelből.
Legyen szíves megválaszolni, hogy van-e lehetőségünk a CSOK-ra.
Köszönettel.
A.Zs.
Kedves Kérdező!
A leírtak alapján jogosultak lehetnek majd CSOK igénybevételére. Ha azonban vállalt gyermek után is igénybe kívánják venni a kedvezményt, akkor össze kell házasodniuk, mert megelőlegező CSOK-ra csak házasként lehetnek jogosultak, ha egyikük életkora sem haladja meg a 40. évet a kedvezmény iránti kérelem benyújtásakor.
Üdvözlöm! Érdeklődnék, hogy jogosultak vagyunk-e a CSOK-ra? Élettársam 35 éves, én 33. Még nem vagyunk házasok (2 hónap múlva azok leszünk), már van egy gyerekünk és építkezni szeretnénk. A probléma az, hogy az élettársam nevén jelenleg 2 db lakóingatlan van. Az egyik egy 49 nm2-es lakás amiben most élünk, a másik egy budapesti családi ház háromnegyed tulajdoni hányadban, amihez öröklés útján jutott 7 évvel ezelőtt. Az én nevemen pedig egy ingatlan van. Egy 800 nm-es telek, amire építkezni szeretnénk. A lakást eladnánk, plusz valamennyi kölcsön segítségével építenénk. Én úgy tudom az ingatlan tulajdon kizáró ok lehet, de talán egyetlen kivétel… Továbbiak »
Kedves Róbert!
A párja által 3/4 tulajdoni arányban örökölt lakóingatlan abban az esetben nem jelent kizáró okot, ha a tulajdonszerzésé több mint 2 éve történt, haszonélvezettel terhelten és a haszonélvező bent lakik. Az eladásra kerülő ingatlan nem akadály, de az árát tovább kell forgatni az építkezésbe. A telek szintén nem probléma, hiszen az lesz az építkezés helye.
A meglévő gyermekek számától függetlenül legfeljebb 2 gyermek után igényelhetik a megelőlegező CSOK-ot 40 év alatti házastársak. Akkor is igényelhető tehát, ha van már 1 gyermek, ez esetben akár 3 gyermek után is igénybe vehető a kedvezmény.
Üdvözlöm! Köszönöm a gyors válaszát, de még nem teljesen világos, hogy a mi esetünkben akkor most jár-e a CSOK vagy nem. Az e-mailben ezt válaszolta a kérdésemre: “A párja által 3/4 tulajdoni arányban örökölt lakóingatlan abban az esetben nem jelent kizáró okot, ha a tulajdonszerzés több mint 2 éve történt, haszonélvezettel terhelten és a haszonélvező bent lakik.” Tehát a párom 3/4 tulajdoni hányad öröklése több mint 2 éve történt (7 éve), de a nagymama, akié a ház 1/4-ed része, ő a házban lakik és ő is tulajdonos, nem pedig haszonélvező. Kérdésem az, hogy abban az esetben, ha a nagymama nem… Továbbiak »
Kedves Róbert!
Jóllehet párja öröklés útján és több mint két éve szerezte a 3/4 tulajdoni arányú lakóingatlant, de mivel nem haszonélvezettel terhelten, ezért sajnos ez az ingatlantulajdon kizárja a CSOK-ra való jogosultságot. Az utólagos haszonélvezeti jog alapítás sajnos nem megoldás a problémára.