Jár a CSOK, ha házunkat új lakóegységgel bővítjük?
Tisztelt Szakértő!
Férjem 100%-os tulajdonában lévő, 56 nm-es házunkat szeretnénk 106,5 nm-es hasznos területű építménnyel bővíteni. Már rendelkezünk érvényes építési engedéllyel, amely alapján "a meglévő egylakásos lakóépület…új lakóegységgel történő…kétlakásos lakóépületté bővítésének építését engedélyezem." Munkálatokat még semmilyen formában nem kezdtünk el.
Ebben az esetben igényelhetünk-e CSOK támogatást, ha a további feltételeknek megfelelünk?
Más ingatlan tulajdonunk nincsen, mindketten 40 év alattiak vagyunk és két gyermekünk van. Én jelenleg szülési szabadságon vagyok két és fél éves kislányommal, míg férjem részmunkaidős (4 órás) bejelentett munkahellyel rendelkezik.
Az épület várhatóan, a beépített anyagok függvényében minimum B, de inkább A energetikai besorolású kategóriába fog kerülni.
A fenti mellett kérdezném, hogy az ügyintézést július 1 után hol kell kezdeményezni, mivel jelenleg élő hitelszerződésünk nincs, és most nem is tervezünk igénybe venni?
Köszönöm mielőbbi válaszát!
Üdvözlettel: Judit
Kedves Judit!
A vonatkozó kormányrendelet szerint új lakás építésének minősül, ha az alapozási munkáktól kezdődően teljes egészében újonnan épített, a lakhatás feltételeinek a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelelő lakóegység jön létre, amely elkészültét követően használatbavételi engedélyt kap. Ez alapján úgy véljük, hogy az Önök esetében új lakás építéséről beszélhetünk. Erre a célra jelenleg is igényelhető szocpol, illetve július 1. után a CSOK néven ismertté vált gyermekek utáni támogatás, amennyiben az egyéb igénylési feltételek is teljesülnek.
Az egyik ilyen feltétel, hogy az igénylőknek nem lehet meglévő lakástulajdonuk, bizonyos kivételektől eltekintve. Azonban férje jelenleg is tulajdonol egy lakóingatlant (a jelenlegi házukat). A kérdés az, hogy az milyen jogcímen került a tulajdonába. Ha azt több mint 2 éve, öröklés vagy ajándékozás útján, haszonélvezettel terhelten szerezte úgy, hogy a haszonélvező jelenleg is bent lakik, akkor nem zárja ki a szocpolra való jogosultságot. Egyéb esetben viszont igen.
Amennyiben az Önök által elvégezni kívánt építési munkálatok – a hitelintézet állásfoglalása alapján – bővítésnek minősülne, akkor véleményünk szerint azért nem lehetnek jogosultak a július 1. után elérhető CSOK-ra, mert a jogosultság feltétele, hogy a bővítendő ingatlan hasznos alapterülete a meglévő és bővített résszel együtt nem haladhatja meg a 160 négyzetmétert.
A támogatásra való jogosultság megállapítása a szocpol nyújtásával foglalkozó hitelintézeteknél történhet.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Tisztelt szakértő!
Nemrég vettünk egy házat, amit szobákkal szeretnénk bővíteni. Házasok vagyunk és van három gyermekünk. A lakás csak az én nevemen van. Így nem igényelhetünk Csok-ot? A férjem van csak munkaviszonyban, mert én még otthon vagyok gyesen a kicsivel.
Kedves Ildikó!
A jogosultsághoz férjének is kell rendelkeznie tulajdonrésszel a bővítendő ingatlanban. Ilyen formában sajnos nem jogosultak a kedvezményre.
Tisztelt szakértő!
Most a héten szeretnénk egy használt házat vásárolni. Hitelből vásároljuk, ami 10 millió Ft.
Szeretnénk majd bővíteni egy 12 nm-es szobával és egy 25 nm-es garázzsal, ami egybe lesz a házzal. Most 82 nm-es a hasznos alapterület. 2 gyermekünk van. Mennyi csok-ot kaphatnánk így? A bővítés menetéről mindenről kell számlát benyújtani.
Válaszát előre is köszönöm!
Andrea
Kedves Andrea!
80-160 m2 hasznos alapterületű ház bővítéséhez a két gyermek után adható alapösszeg 1.300.000 Ft. Bővítés esetén a hitelintézet által elfogadott költségvetés számlával igazolt összegének 50%-a vehető fel. Számlával a költségvetésnek legalább a 70%-át igazolni kell.
Tisztelt Szakértő! Meglévő házunkat szeretnénk bővíteni, melynek 2/4 részben én vagyok a tulajdonosa, 1/4 részben a feleségem, 1/4 részben pedig édesanyám. A tulajdoni részt, öröklés, illetve a nővérem tulajdoni részének kifizetésével szereztük meg! Édesanyám velünk él, egy kétszobás, összkomfortos házban! Ezt szeretnénk bővíteni, mert két gyermekünkkel lakunk egy szobában, és már ez nem egészséges helyzet! A meglévő ingatlan,100 négyzetméter, ezt szeretnénk bővíteni! A kérdés az, hogy jogosultak lehetünk-e az új csok-ra, illetve a hozzáépíteni kívánt rész csak szoba lehet, vagy a meglévő részekből alakítunk ki 3 szobát, és konyha- nappali- spájz hozzáépítéssel történne a bővítés! Én 43 éves vagyok, a… Továbbiak »
Kedves Zoltán!
Bővítés esetén a bővítendő lakóingatlannak az igénylők tulajdonában kell lenni. Úgy, hogy édesanyja 1/4 részben tulajdonos a bővítendő ingatlanban, sajnos nem lehetnek jogosultak a CSOK-ra. Vonatkozó kormányrendelet: “„A családok otthonteremtési kedvezményével érintett lakásban az igénylőknek vagy támogatott személyeknek legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük. Házaspár és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie. A lakásban az igénylőn vagy támogatott személyen kívül csak az általa eltartott gyermek szerezhet tulajdont.”
CSOK szempontjából bővítésről akkor beszélhetünk, ha legalább egy lakószobát hozzáépítenek (nem a meglévő helyiségekből alakítják ki) vagy tetőtér-beépítéssel hoznak létre szobát.