Itt az 5% ÁFA, az ÁFA visszaigénylés és az illetékmentesség: elfogadták a törvényjavaslatot!
December elsején az otthonteremtési program újabb elemeiről döntött az Országgyűlés. Az elfogadott törvényjavaslat értelmében január elsejétől 27%-ról 5%-ra csökken az új építésű ingatlanok áfája. Ezen túlmenően az 5% áfa visszaigénylésére is lesz lehetősége azoknak, akik CSOK-ot is vesznek fel az otthon vásárlásához. Továbbá az illetéket sem kell megfizetni azoknak, akik CSOK-ot vesznek igénybe új, vagy használt ingatlan vásárláshoz és gyermeket nevelnek.
27% helyett 5% lakásáfa
2021. január elsejét követően az új építésű ingatlanoknak az értékesítési áfája 27%-ról 5%-ra csökken.
Mi számít 2021. január 1. után vásárolt új lakásnak?
Minden olyan új lakóingatlan, melynek az építési engedélyét 2019. év végéig kiadták, egyébként is 5% áfa tartalmat élvez. Azok az ingatlanok, melyek műszaki átadására 2021. január elsejét követően kerül sor, szintén 5% adókulcs alá esnek. 5% adókulcs érvényesül abban az esetben is, ha az előbbi ingatlanok adásvételi szerződését még 2020-ban kötik meg. Tehát az számít, hogy mikor adják át az új értékesítésű ingatlant és mikor teljesítik a kifizetési összegeket.
Meddig lesz érvényes az 5% áfa?
Az 5% áfa minden olyan építési engedély esetében érvényes lesz, melyet 2022. december 31-ig kiadnak. Ez esetben is 2026. december végéig lehet majd éni ezzel a lehetőséggel.
5% lakásáfa visszaigénylése
A fent leírt új lakás 5% áfatartalmát is visszaigényelhetik azok, akik CSOK-ot is igényelnek az új lakás vásárlásához. Az érintettek a CSOK kérelem benyújtásával egy időben benyújthatják az áfa visszaigénylési kérelmüket is. Ebben az esetben tehát teljesen áfamentesen vásárolható új építésű ingatlan.
Élhetnek a csökkentett áfatartalommal, aki saját maguk építkeznek?
A teljesen saját erős építkezéseknél, a maximum 5 millió forint összegű adó-visszatérítési támogatással lehet élni azon a 2500 kistelepülésen, ahol a falusi CSOK is elérhető. Ennek jogosultsági feltételeiről részletes tájékoztató IDE kattintva olvasható.
Az áfa elengedés és visszaigénylés lehetősége csak a teljes egészében más kivitelező által megvalósított és megvásárolt új értékesítésű ingatlanokra vonatkozik.
Illetékmentesség
Az illetékmentesség az új és használt lakásvásárlásokat egyaránt érinti. Nem lesz illetékfizetési kötelezettségük azoknak, akik CSOK-kal vásárolnak lakást.
Jár az illetékmentesség a 2020-ban vásárolt lakás után, ha a CSOK igénylése januárban történik?
Az illetékmentesség a 2021. január elsejét követően megkötött adásvételi szerződésekre vonatkozik. Ezt a lehetőséget azok tudják tehát kihasználni, akik az adásvételi szerződést 2021. január 1. után kötik meg és a vásárláshoz a CSOK-ot is felveszik.
Jogosultság esetén az illetékmentesség automatikus. Nem kell sehol igényelni. Az illetékhivatal nem fogja kiszabni ezen esetekben az illetéket.
Mekkora összegű kedvezmény érhető el az otthonteremtési program fenti elemeivel?
Példa: az új ingatlan vételára 30 millió forint + áfa
Kedvezmények:
- A 27% áfa 5%-ra csökken, vagyis 8,1 millió forint helyett 1,5 millió forint az áfatartalom, ami 6,6 millió forint kedvezmény jelent.
- Az áfa visszaigénylés összege: 1,5 millió forint.
- Illetékmentesség: 4% helyett 0%, vagyis 1,2 millió forintot takaríthatunk meg.
30 millió forint + áfa vételárú új lakás esetén tehát mintegy 9,6 millió forint kedvezményt jelenthetnek az új lehetőségek az arra jogosultaknak.

Lakáshitel kalkulátor
Tekintse meg az elérhető banki lakáshitel lehetőségeket
Személyre szabott, díjmentes tájékoztatás
Felmerülő további kérdések esetén online Hitelszakértőink készséggel állnak rendelkezésre. Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK és hitelügyintézést!
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Tisztelt Hitelnet, 2020 augusztusában kötöttünk adásvételit új építésű 100 nm-es ingatlanra, a vételár 40%-a már ki lett fizetve 2020-ban. A maradék 60% piaci hitel + CSOK kombinációval lenne kifizetve, amit 2021-ben írnánk alá (eddig vártunk ezzel a lakásáfa csökkentés hír miatt). A kérdéseim a következők: – csak a 2021-es, 60%-os vételárrészletre vonatkozik a 27%-ról 5%-ra csökkentett ÁFA? – a szerződésben foglalt 60% vételárrészletnél akkor a szerződéses 27% ÁFÁs ár helyett csak az 5%-os ÁFÁs árat kell kifizetnem az eladó felé? Emiatt csökkentenem kell e a felveendő hitelösszeget? – a maradék 5% CSOK-os visszaigénylése szintén csak a 2021-es vételárrészletre alkalmazandó? –… Továbbiak »
Kedves László!
A 2021-es vételárrészletre információink szerint már 5% ÁFA vonatkozik. A hitelösszeg csökkenése miatt az érintett bankfiókkal kellene egyeztetnie.
Az 5% ÁFA visszatérítésére véleményünk szerint nem lesz lehetőség. Egyrészt a támogatások (CSOK, ÁFA) iránti kérelem egyidejűleg nyújtható be, másrészt az 5%-os ÁFA visszaigényléséhez a vételár legalább 70%-áról 5% ÁFA tartalmú számla benyújtása szükséges. A számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél a 27%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe.
Üdv,
könnyűszerkezetes új építésű családi házat tervezek CSOK-ra venni, januárban lesz az adásvételi. Elegendő-e az adásvételi szerződés vagy kell-e pl. számlát kérnem vagy egyéb az 5% ÁFA visszaigényléshez?
Kedves István!
A teljes vételárról szükséges számlát benyújtani a hitelintézet felé. További információkért kérjük, kattintson IDE!
Üdvözlöm.
Szeretném megkérdezni, hogy ipari ingatlan vásárlása eseten (CSARNOK, MŰHELY, TELEPHELY) hány százalékos az áfa?
Van-e különbség az áfa befizetést illetően, ha külföldi magánszemély vagy külföldi kft vásárolja meg.
Kedves Béla!
Ebben a kérdésben a NAV tud Önnek pontos felvilágosítást adni.
Ha jövőre tervezek telket vásárolni, és arra egy generálkivitelezővel kulcsrakész családi házat építtetni, akkor a házra 5% ÁFA érvényes, ha jól értem?
A ma bejelentett 5 milliós ÁFA visszatérítést is igényelhetem a telek árából? Pontosan mit takar a saját erős építkezés? Ha van hitel a telken, akkor pl. használható esetemben a maximum 5 millió forintos ÁFA visszafizetés?
Köszönettel,
Laci
Kedves Laci!
Generálkivitelezővel történő házépítés esetén 5% az ÁFA. Ez esetben azonban nincs lehetőség a telekáfa visszaigénylésére. Minderről részletes tájékoztatást IDE kattintva olvashat. Kérjük, tekintse meg ugyanitt a Gyakori kérdésekre adott válaszokat, mert a kérdést Ön előtt már mások is feltették.
Tisztelt szakértő!
Mi tavasszal kezdenénk építkezni 3 gyermekkel, tehát a 10+15milliós csok hitelt vennénk fel. Az építésnél én fognám össze a vállalkozókat, akik a házat építenék fel, tehát szerződést kötnék mindenkivel. Az összes számla az én nevemre lenne kiállítva.
Ilyen esetben milyen áfaszabály vonatkozna rám, mivel szerintem ez nem saját erős építkezés vagy mégis?
Előre is köszönöm a segítséget.
Péter
Kedves Péter!
Ez a fajta építkezés a köznyelvben az úgynevezett “saját erős” építkezés, tehát a 27% ÁFA tartalommal kiállított számlák után tudná igénybe venni az adó-visszatérítési támogatást, maximum 5M Ft értékben. Bővebb információt IDE kattintva olvashat. Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatások és hitel ügyintézését is!
Szép jó estét!
Ehhez a támogatáshoz, áfa visszaigénylés, jövedelemigazolás szükséges?
Válaszukat előre is köszönöm, tisztelettel, Péter.
Kedves Péter!
Jövedelemigazolás nem, de legalább 180 napos TB jogviszony igazolás.
A témában bővebb információt IDE kattintva olvashat.
2021-ben tervezünk venni Pilisborosjenőn ingatlant és generálkivitelezői szerződéssel építtetnénk.
Kérdésem az lenne, hogy így is vissza lehet-e igényelni az 5%-os áfát?
Kedves Zoltán!
Amennyiben CSOK-ot is vesznek igénybe, akkor igen. Bővebb információt minderről IDE kattintva olvashat. Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatások és hitel ügyintézését is!
Tisztelt Hitelnet!
Megyei városban 201 m2-es ház építése van folyamatban (2020. novemberben kezdődött). Minden (adószámmal rendelkező, jellemzően katás) szakembert külön bízunk meg, az anyagot mi szerezzük be, vagyis nem generálkivitelezőt alkalmazunk. 2 gyermekünk van, csokot vehetünk fel.
Kérdés: a gen. kiv. nélkülözése miatt jogosultak vagyunk-e áfa visszaigénylésre és milyen mértékben, hogyan.
Köszönettel,
R.
Kedves Róbert!
Mivel nem generálkivitelezővel építkeznek, hanem saját maguk fogják össze a szakembereket, fennáll a lehetősége adó-visszatérítési támogatás igénylésének maximum 5M Ft-ig. Azonban csak a 27% ÁFA tartalommal kiállított számlák után igényelhető vissza az áfa. A KATA szakemberek által kiállított számlák esetében tehát ez a kedvezmény nem érvényesíthető. Minderről bővebb információt IDE kattintva olvashat. Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatás és hitelügyintézést is!
Kedves Segítő!
Építkezni szeretnék és ehhez generálkivitelezőt szeretnék bevonni. Viszont a telek megvásárlása is csak most következik.
Érdeklődnék, hogy van-e arra opció, hogy a telek ÁFÁ-ját is visszaigényelhessem, mivel a telket úgy árulják hogy X + Áfa
Segítségét előre is köszönöm.
Kedves Tibor!
Telekáfa visszaigénylésére csak akkor lenne lehetősége, ha nem generálkivitelezővel építtetne. Ez esetben a 27% ÁFA tartalommal kiállított számlák után maximum 5M Ft összegű áfát tudna visszaigényelni, ha a telket gazdálkodó szervezettől vásárolja. Ha generálkivitelezővel építtet, akkor az építkezés 5% ÁFÁ-val történik. Ha CSOK-ot is igényel az építkezéshez, akkor az 5% ÁFA is visszaigényelhető. Minderről bővebb információ IDE kattintva olvasható.
Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű ügyintézést is!
Tisztelt Szakértő! Szüleim lakást vásárolnak, az előszerződés 2020. augusztusban köttetett. A lakás társasház, amely nagyjából most készül el (műszaki engedély pár napja érvényes). A társasházat egy Kft. építette. Az előszerződés, mint arra később rájöttünk valószínűleg nem tiszta. Tulajdonosként a kft. szerepel rajta, eladóként viszont a kft tulajdonosa magánszemélyként. A kft. tulaj még ebben a hónapban el akarja adni magának a lakást, majd utána közvetlen értékesíteni nekünk, magánszemélyként (tehát egészen idáig nem is volt tulajdonos az eladó, aki az előszerződést eladóként írta alá). Nyilvánvalóan ezt nem fogjuk aláírni, hiszen tulajdonosváltáskor a földhivatali bejegyzés (kb. 30 nap) után válik csak igazából tulajdonossá… Továbbiak »
Kedves Márton!
Jogi szakértő megkeresését javasoljuk az ügyben. Irodánk ebben nem illetékes.
Tisztelt Címzett! Megtennék, hogy alábbi témában megoldási javaslatot tesznek, miként kivitelezhető mindez? Illetve ha kompetenciájukon kívül esne, úgy kérem, javasoljanak szakembert, akihez fordulhatok! Válaszukat előre köszönöm! Pest megyei, 2500 fő feletti településen van egy építési telkem. Jövőre generálkivitelező által építtetnék rá egy ikerházat, telek megosztással. Az építéshez hitelt nem tervezek felvenni. A ház egyik felét (egyik lakását) szeretném magamnak megtartani és ott élni. A másik lakást el kívánom adni. Az építőanyagok és munkadíjak után szeretnék 5%-os áfát fizetni. Az eladandó lakás esetében az új vevője számára biztosítani akarom a lehetőséget, hogy ahhoz csokot vehessen fel vásárlásakor. A telek a magánszemélyembeli… Továbbiak »
Kedves András! 5% ÁFÁ-ra akkor lehet jogosult, ha magánszemélyként generálkivitelezővel építtet új lakást. Ha CSOK-ot is igényel mellé, akkor az 5% ÁFA is visszaigényelhető. Saját cég nem végezheti a generálkivitelezést, ebben az esetben a támogatásra való jogosultság nem áll fenn. Megoldás lehet, hogy az osztatlan közös tulajdoni telek egy részét megtartja. A telek másik felét Ön magánszemélyként is eladhatja. Miután a vevő tulajdonába került, generálkivitelezős építkezés esetén ő is jogosult lehet 5% ÁFÁ-ra, ha CSOK-ot is igényel mellé, akkor az 5% ÁFA visszatérítésére is. Miután az osztatlan közös tulajdonú telek – ügyvéd által készített használati megállapodás alapján – kettejük tulajdona… Továbbiak »
Tisztelt Hitelnet.hu!
Kérem válaszukat “Saját cég nem végezheti a generálkivitelezést, ebben az esetben a támogatásra való jogosultság nem áll fenn.”
jogszabályi hivatkozással támasszák alá.
Köszönettel:
P. Csaba
Kedves Csaba! Az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló 16/2016. (II.10.) kormányrendelet 23.§ (4): “Az új lakás építéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményre támogatási szerződés abban az esetben köthető, ha az igénylő az építési tevékenységet végző gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal, valamint a gazdálkodó szervezet tulajdonosa az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa.” 70.§ (b): “(1a) bekezdése szerinti adó-visszatérítési támogatásra a 2. és 3. §-ban, az 5-7. §-ban, a 8. § (3) bekezdésében, a 12. § (2c) és (4) bekezdésében, a 13. § (1), (2), (8) és (9) bekezdésében, a 14-15/A. §-ban, a 17. §-ban, a 18. § (1)… Továbbiak »
Tisztelt Hitelnet!
CSOK-al és CSOK hitellel tervezünk egy új házat építeni feleségemmel.
A kérdésem az lenne, hogy a 0%-os ÁFA ebben az esetben a gyakorlatban hogy néz ki?
Az építkezés során én ÁFÁ-san veszek meg mindent a költségvetés alapján (anyag és munkadíj) és ahogy a készültségi fokok megvannak és ez alapján a bank utalja a CSOK és CSOK hitel időarányos részét, akkor azzal együtt utalja az ÁFÁ-t is?
Köszönettel!
Zoltán
Kedves Zoltán!
5%-os ÁFA akkor lehetséges, ha generálkivitelezővel építtet. Ha a támogatás mellé CSOK-ot is igényel, akkor az 5% ÁFA is visszaigényelhető. Ha saját szervezésben zajlik az építkezés, akkor 27% ÁFA tartalommal kiállított számlákat fog kapni, mely maximum 5M Ft-ig visszaigényelhető. Az adó-visszatérítési támogatásra vonatkozó kérelmet a CSOK és hitelkérelemmel együtt kell beadni és szakaszos, készültségi foknak megfelelő folyósítása is a CSOK-kal és hitellel együtt történik.
Az ÁFA visszatérítésről további információkat IDE kattintva olvashat. További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltsék ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatások és hitel ügyintézését is!
Tisztelt HitelNet, A férjemmel 2020 októberében önerőből vásároltunk Újhartyánon (Pest megye), egy 944 négyzetméteres telket. Egy 134 négyzetméteres családi házat terveztünk rá. Már a tervek is elkészültek, éppen a jóváhagyás fázisában vannak. A babaváró támogatást már igényeltük és meg is kaptuk novemberben. A babaváró támogatás mellé szeretnénk CSOK-ot is igénybe venni 2 gyermekre vállalással. Emellé a CSOK hitelt igényelnénk, illetve piaci hitelt is. A falusi CSOK település listában megtaláltam Újhartyánt. A házat generálkivitelező fogja építeni kulcsrakész állapotig 44 millió forintért. (Természetesen ebben a konyhabútor, és egyéb bútorok nincsenek benne.) Sok helyen próbáltam utána járni, de nem teljesen tiszta, hogy ilyen… Továbbiak »
Kedves Bettina!
A generálkivitelezői szerződésnek nettó bekerülési költség + 5% áfáról kell szólnia. Ha CSOK-ot is igényelnek, akkor az 5% áfatartam is visszaigényelhető lesz. A támogatási kérelem valószínűleg a CSOk és hitelkérelemmel együtt lesz benyújtható.
A témában bővebb információt IDE kattintva olvashat.
További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatás- és hitelügyintézést is!
Üdvözlöm!
Kérdésem a következő:
Rendelkezem saját telekkel, amire egy családi házat szeretnék építeni 100 m2 bruttó alapterülettel.
Az ingatlan építésére igénybe vehető az 5%-os áfa?
Ha igen, akkor 1db generálkivitelezőnek kell kiviteleznie az ingatlant vagy több társvállalkozóval is végezhető a beruházás?
Kedves Bálint!
Generálkivitelezővel történő új lakásépítésre érvényesíthető lesz az 5% ÁFA.
T. Hitelnet!
Elvált anyaként kizárólagos felügyeleti joggal igényelhetem egyedül a CSOk-ot lakásvásárlásra?
Köszönettel.
Kedves Zsuzsanna!
A leírtak alapján jogosult lehet CSOK igénybevételére, ha a további jogosultsági feltételek is fennállnak. További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK ügyintézést is!
Tisztelt Szakértő! Új építésű ingatlant szeretnénk vásárolni, viszont az ingatlan jelenleg magánszemély nevén van, a lakhatási engedély kiadásáig azonban már a mi birtokunkba kerülne. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben is igényelhető az új ingatlanra vonatkozó vissza nem térítendő támogatás (tehát nem hitel), illetve a 2021-től életbe lépő 5%-os áfa visszaigénylés lehetősége? Ha esetleg úgy módosítjuk az adásvételit, hogy telket veszünk félkész házzal, magánszemélytől, majd arra kötünk egy generálkivitelezői szerződést, úgy már élhetünk a vissza nem térítendő támogatással és az áfa visszaigényléssel? Ha igen, akkor az áfát így a teljes vételárra (telek+kivitelezés költsége) vagy csak a kivitelezési költségekre vonatkozóan… Továbbiak »
Kedves Anna!
Magánszemélytől történő vásárlás esetén fenti ingatlan nem minősül újnak. Ha szerkezetkészen vásárolják meg az ingatlant, akkor annak befejezéséhez elvileg igénybe vehető a CSOK. Az 5%, illetve a 27% ÁFA visszatérítés igénybevételéhez meg kell felelni a számlabemutatási kötelezettségre vonatkozó feltételeknek is. Erről bővebben IDE kattintva tájékozódhatnak.
További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz bővebb információkra lenne szükség, ezért kérjük, töltsék ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű támogatások ügyintézést is!
Amennyiben a még építés alatt levő társasház 2019-ben kapta meg az engedélyét, s a lakásait szeptemberben kezdték árulni, milyen áfá-val árazhatták be? Kötelező volt nekik alkalmazni az 5%-ot? A társasháznak használatba vételi és átadása is 2021 tavaszán lesz. Tehát Novák Katalin bejelentése alapján is 5% áfa alkalmazandó.
Kérdésem, hogy a beruházónak kötelező volt a 2020 szeptemberében megállapított árainál használni az 5%-ot, vagy használhatta a 27%-ot is? Utóbbi esetben Novák Katalin újra 5%-os áfa bejelentése jó alkualap lehet a vevőnek (nekünk).
Köszönöm válaszukat!
Kedves András!
Kérdésével kapcsolatban a NAV tud pontos tájékoztatást adni.
Nekem olyan kérdésem lenne, hogy aki elkezdte, de jövőre esik a nagy része, vele mi lesz? Vissza lehet igényelni az ÁFÁ-t? Vagy bukó az egész? v mi? 🙂
Illetve az illetéket most állapították meg ünnepek előttre…, de még nem lett befizetve…
Kedves Erik!
Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz bővebb információkra lenne szükség. Kérjük, töltse ki online adatlapunkat. Bővebb információt addig is IDE kattintva olvashat a témában.
Tisztelt Cím!
Augusztusban jött létre az adásvételi szerződésünk. Ingatlant építtetünk, ami 2021-ben lesz kész. Már van egy meglévő gyermekünk. Forrásösszetételünk a következő: 10 milliós CSOK, 13.8 millió kamattámogatott hitel és áfa visszatérítés 5 millióig, mivel preferált településen építkezünk, valamint önerő.
Azt szeretném kérdezni, hogy ránk mi vonatkozik? Tudunk-e élni valamilyen lehetőséggel az “otthonteremtési program 2” kapcsán?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Tamás
Kedves Tamás!
Önök a leírtak alapján a CSOK, kamattámogatott hitel és adó-visszatérítési támogatás lehetőségét használják ki. Ezen túlmenően ÁFA visszaigénylésre nincs lehetőség.
Tisztelt Hitelnet, 2019 decemberében kötöttünk adásvételi szerződést új lakás vásárlására. Az építkezés 2020 márciusában kezdődött és várhatóan 2021 májusában befejeződik, használatbavételi engedély várhatóan 2021 július-augusztusra lesz csak meg. A 10M Ft CSOK-on felüli teljes vételárat kifizettük a generálkivitelezőnek előlegként, hogy még 5%-al tudjon áfázni utána. Van egy elbírált, jóváhagyott CSOK igénylésünk a 10M Ft vissza nem térítendő támogatásra és egy aláírt támogatási szerződés. Viszont értelemszerűen folyósítás majd csak 2021 júl-aug követően lehet a használatbavételi után. Tekintettel a 2021 januártól életbelépő, CSOK-al történő vásárláshoz kapcsolódó további kedvezményekre, az adásvételi szerződés felbontását fontolgatjuk és annak újrakötését. Az odaítélt CSOK támogatás értelemszerűen így… Továbbiak »
Kedves László!
Véleményünk szerint fentiekre hivatkozva nem utasíthatja el a hitelintézet a CSOK kérelmet, ha minden egyéb jogosultsági feltétel fennáll.
A parlament által elfogadott indítványban (https://www.parlament.hu/irom41/13477/13477-0009.pdf) az ebben a cikkben (is) Novák Katalin Facebook videóüzenetéből meghivatkozottak nem találhatóak. Azaz semmilyen utalás nincs arra, hogy az 5% áfa akkor lenne alkalmazható, ha a műszaki átadás 2021.01.01 után történik. Az áfa tv változása szerint 5% áfa a 2021.01.01 utáni telesítés alapján kiállított számlákra vonatkozik. Többnyire pedig a végszámla kiállítása adásvételnél nem a műszaki átadás-átvételhez, hanem a végleges használatbavételi engedély megszerzéséhez kötött (már csak azért is mert pl. banki hitelből történő kiegyenlítésnél a kiutalás feltétele szokott lenni az imént említett dokumentum bemutatása a hitelintézménynek). Mi a véleményük fentiekkel kapcsolatban? Köszönöm!
Kedves András!
Az ÁFA támogatásokról részletes tájékoztatást IDE kattintva olvashat.
Kedves Segítő!
Érdeklődni szeretnék, hogy a 2021. jan.1-től újra igényelhető 5%-os lakásáfa igényelhetem mint építtető, ha generálkivitelezővel építettem a lakásomat?
Vagy csak kimondottan ingatlan vásárlására vonatkozik?
Megtisztelő válaszukat, segítségüket előre is köszönöm!
Kedves Levente!
Generálkivitelezéssel történő új lakásépítés esetén is érvényesíthető lesz az 5% ÁFA.
Új lakás szeretnék vásárolni, egy gyermekre igényelném a csok-ot egyedülállóként és valamennyi hitelre is szükségem lesz. A lakásra még az idén előszerződést kötnénk és a végleges szerződést 2021-ben kötnénk meg. Kicsit elbizonytalanodtam, hogy melyik dátum fog számítani, mert nem szeretnék elesni a 2021-es csok kedvezményektől (áfa visszatérítés, illetékmentesség). A lakást nem tudom, hogy tartanák-e nekem januárig, ezert szeretném megkérdezni, hogy az előszerződés datuma számít-e vagy jobb, ha várok januárig.
Köszönöm!
Kedves Erika!
A végleges adásvételi szerződés dátumának kell 2021. január 1. vagy azt követő dátumnak lenni. További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK és hitelügyintézést is!
Tisztelt Hitelnet!
Sajnos a jelenlegi jogszabály nem részletezi a CSOK-ot igénybe vevők feltételeit a 2021. január utáni illetékmentességgel kapcsolatban, így kérdésem és esetem a következő: 3 évvel ezelőtt egy gyermek után igényelhető CSOK-kal vásároltam meg az ingatlanomat, amit ez év szeptemberében eladtam és a CSOK összegét a MÁK-nál letétbe helyeztem. Ha 2021. január 1. után veszek új (nagyobb és magasabb értékű) ingatlant, akkor a letétből visszaigényelt CSOK után is jár az illetékmentesség?
Válaszukat is előre is köszönöm!
Kedves Beáta!
Véleményünk szerint nem, mert a felfüggesztő számláról történő CSOK kifizetés nem minősül CSOK igénylésnek.
Ha nekem van egy saját telkem, de az építést egy generálkivitelező végzi, abban az esetben 5% az áfa?
Kedves Anita!
Generálkivitelezéssel történő új lakásépítés esetén is érvényesíthető lesz az 5% ÁFA.
Ha az új építésű ingatlan idén lesz átadva, akkor a használatbavételi engedélyt lehetséges január 1. után kiadni? vagy az idén átadás miatt bukó az 5% ÁFA visszaigénylés?
Kedves István!
Eddigi információink szerint akkor jár az 5% Áfa visszatérítés CSOK-os házra, ha a műszaki átadásra 2021 január elsejét követően kerül sor.
Az ÁFA visszaigénylés esetén is a 2021. Január 1. utáni műszaki átadás a feltétel? Kijött már a rendelet a Közlönyben?
Köszönöm!
Kedves Ádám!
Eddigi információink szerint igen. A műszaki átadásnak 2021 január elsejét követően kell megtörténnie. A vonatkozó kormányrendelet még nem jelent meg.
Amint bővebb információnk lesz a témával kapcsolatban, oldalunkon részletesen beszámolunk róla. Addig is kísérje figyelemmel honlapunkat!
Kérdésem az volna ezek után, hogy azokkal mi lesz aki preferált településen építkezik? Mert elvileg az a program is 2022-ig igényelhető adó visszatérítés 5 millióig. De abban a programban még 27% áfával. Azokkal mi lesz, aki már idén kapott 27% áfás számlát és jövőre fejezi be az építkezést?
Kedves Róbert!
27% ÁFA tartalmú számla továbbra is kiállítható, így az adó-visszatérítési támogatás érvényesíthető. A témában bővebb információ IDE kattintva olvasható.
Az 5% áfát akkor is visszaigényelhetem, ha idén kötöttem szerződést, de január 01. után történik a vételár kifizetése? Az ingatlan 5% áfával készült így is.
Kedves Ferenc!
Ha CSOK-ot is igénybevesz a vásárláshoz, és az ingatlan használatbavételi engedélyét 2021 január elsejét követően adják ki, akkor jogosult lehet az Áfa visszaigénylésre.
Tisztelt Hitelnet,
Mi szeptemberben kezdtünk el építkezni. A teljesítés fele megtörtént. Érdeklődnék, hogy a maradék összeg, ami január 1. után lesz teljesítve, arra vonatkozik az 5% ÁFA? Ha igen, mit kell tenni, azzal számláznak vagy vissza lehet igényelni később?
A házunkat generálkivitelező építi és CSOK-os.
Köszönöm.
Kedves Dániel!
A 2021. január elseje vagy azt követő pénzügyi teljesítésekre érvényesíthető az 5% ÁFA. A generálkivitelező tehát 5% ÁFA tartalmú számlát tud kiállítani. Bővebb információért kérjük, kattintson IDE.