Így működhet osztatlan közös tulajdonon a CSOK-kal történő lakásépítés!
Mostanra már nyilvánvalóvá vált, hogy az osztatlan közös tulajdonú lakóingatlanok CSOK-kal történő finanszírozásához nem elegendő az úgynevezett Használati megállapodás. Továbbra is sokak által feltett kérdés, hogy miként vehető igénybe a támogatás, ha osztatlan közös tulajdonú telekre szeretnének építkezni. Mutatjuk a lehetséges megoldásokat!
Az építkezés lehetséges típusai
A telekre történő építésnek több típusa is van, a következők a legjellemzőbbek:
- Új lakóház építése meglévő épület mellé akár saját telekre, akár szülők telkére
- Ikerház építése építési telekre vagy meglévő épület mellé
- Több új épület építési telekre történő építése – jellemzően vállalkozó építi és az ügyfelek részére egyenként értékesíti
CSOK igénybevételéhez szükséges eljárások
Osztatlan közös tulajdonú ingatlanra építés esetén a támogatott személyek az alábbi lehetőségek közül választhatják ki az adott helyzetnek megfelelő megoldást:
Telekmegosztás
A telekmegosztásra telekalakítási – telekmegosztási eljárás keretében van lehetőség. Konkrét példát nézve: adott egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan, melynek helyrajzi száma: 700. Ebben az esetben a telekalakítási eljárás következtében – a benyújtott kérelemnek megfelelően – két vagy több helyrajzi számú ingatlan jön létre, vagyis a korábbi 700 helyrajzi számból létrejön a 700/1, 700/2, stb. helyrajzi számú ingatlan.
Ez a megoldás azonban nem minden esetben kivitelezhető. Jogi akadály lehet, hogy az önkormányzatok a helyi építési rendeleteikben az adott építési övezetekre előírják a kötelező legkisebb teleknagyságot, vagyis amennyiben az adott területen a telek méretének el kell érnie például a 300 m2-t, akkor egy 500 m2-es ingatlan tekintetében a telekmegosztás nem kivitelezhető.
Épület kiemelés
Az épület kiemelés megoldás lehet olyan esetekben, amikor a telek nem megosztható. Ilyenkor az adott telken lévő épület kerül új helyrajzi számra a jogerős használatbavételi engedély, valamint az épület feltüntetése után. Ebben az esetben a kötelező legkisebb teleknagyságot nem kell figyelembe venni, hiszen csak az épület kerül új helyrajzi számra, vagyis a korábbi 700 helyrajzi számú ingatlanon belül létrejön az épület tekintetében a 700/A helyrajzi szám. A korábbi helyrajzi szám tehát nem szűnik meg, hanem azon belül az épületnek lesz új helyrajzi száma. A Ptk. 5:18.§ (2) bekezdése értelmében „Az ingatlan tulajdonosa rendelkezhet úgy, hogy a földet és a rajta álló épületet önálló ingatlanokként jegyezzék be az ingatlan-nyilvántartásba.” Ez alapján a hitelintézet azt vizsgálja, hogy az ily módon létrejövő 700/A helyrajzi szám tulajdonosai kizárólag a támogatott személyek legyenek.
Ha az adott telken áll már egy lakóház és másik különálló házat kívánnak építeni, akkor ki kell emelni a régi épületet – ez lesz a 700/A helyrajzi számú, majd az új lakóház 700/B helyrajzi számra kerül a már említett jogerős használatbavételi engedély kiadását és épületfeltüntetést követően.
A CSOK kérelem benyújtásakor az igénylőnek szándéknyilatkozatot kell benyújtania az épület kiemelésre vonatkozóan és az utolsó részfolyósítás feltétele a használatbavételi engedély megszerzése mellett az épület kiemelés megvalósulása.
Társasház alapítás
Ikerház, illetve többlakásos lakóház építése esetén a társasház alapítás lehet megoldás. Ebben az estben a CSOK kérelemmel együtt a földhivatal által érkeztetett társasház alapító okiratot szükséges benyújtani. (Különálló épületek esetében társasháza alapítás nem lehetséges.)
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézés is a mi dolgunk.
Tisztelt szakértő!
Két lakásos, osztatlan közös tulajdonú házban lakunk. Mindkét lakás, így az egész ház férjem és az én nevemen van. Ebben az esetben bővítésre igénybe vehetjük a bővítésre igényelhető CSOK-ot társasházzá alakulás nélkül? Mindkét lakást (földszint és emelet) bővítenénk.
Kedves Piroska!
CSOK-kal csak az egyik lakás bővítése finanszírozható, de mivel az egész ingatlan férje tulajdonában van, a támogatást biztosító jelzálogjogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat az egész ingatlanra jegyzik be. A falusi CSOK jogosultsági feltételeiről IDE kattintva tájékozódhat. Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű falusi CSOK ügyintézést is!
Tisztelt Segítő!
Kérdésem arra vonatkozna, hogy osztatlan közös tulajdonú telekre szeretnénk építkezni, a kivitelező az ikertárs cége lenne. Az építkezés és a szerződéskötés 2021-ben jön létre, telek nagysága 1220 m2, alapító okirat most készül, csokra nem vagyunk jogosultak.
Mi a feltétele az 5%-os áfának, jogosultak vagyunk-e rá, kivitelezői szerződéssel én építkezhetek, és megkapom az 5%-os áfa lehetőséget?
Kedves Ilona!
Generálkivitelezővel történő lakásépítés esetén érvényesíthető az 5%-os ÁFA. A további feltételekről IDE kattintva tájékozódhat.
Személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű ügyintézést is!
Tisztelt Hitelnet!
A falunkban ki van építve a csatorna rendszer. A mi esetünkben egy közös telek meg lett osztva. A csatorna a másik telken van.
Az lenne a kérdésem, hogy szolgalmi jog bejegyzésével megfelelő lenne, ha szomszéd aknájában lenne elvezetve a mi szennyvízünk is? Falusi csokot szeretnék igényelni. Vagy kötelező sajáttal rendelkeznem?
Köszönettel.
Angéla
Kedves Angéla!
Nem elegendő, ha a szomszéd aknájába lenne elvezetve a szennyvíz. A támogatott személynek kell közmű, csatorna szerződéssel rendelkeznie.
Falusi CSOK esetében ez a korszerűsítési munkálatokkal finanszírozható.
További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük töltse ki online adatlapunkat. Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű Falusi CSOK ügyintézést!
Tisztelt Szakértők!
Házastársammal tehermentes ingatlan tulajdonosai vagyunk (1/2-1/2 tulajdoni hányadban). Az ingatlan-nyilvántartásban szereplő megnevezése “kivett lakóház,udvar”. Erre a telekre, a meglévő lakóház mögé szeretnénk egy teljesen önálló új lakóházat építeni. Telekmegosztásra a telek méretei miatt nincs lehetőség. Az egyik hitelintézetnél azt a tájékoztatást kaptuk, hogy használati megosztási szerződést kell kötnünk. Önmagunkkal ilyen szerződést kötni azonban nem tűnik logikusnak. Igényelhető-e az építésre CSOK, illetve építési hitel használati megosztás nélkül (elsősorban OTP Banknál, illetve Erste Banknál)?
,
Kedves Péter!
Fenti bejegyzésünkből tájékozódhat a további lehetőségekről (épület kiemelés). További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK ügyintézést is!
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Egy új építésű, ikerház felét szeretnénk megvásárolni (64 m² alapterületű), amihez egy elkerített 500 m² telek is tartozik. Az ikerházhoz társasházi alapító okirat készült, így információim szerint CSOK képes.
Mivel páromnak két gyermeke van, szeretnénk felvenni a gyerekek után járó támogatást, aminek a mértékéről szeretnék érdeklődni. Az lenne a kérdés, hogy a 64 m²-es ikerház félnél jogosultak vagyunk-e a gyerekek után járó 2.600.000 HUF támogatásra vagy sem? Mivel társasházzá van nyilvánítva az ingatlan, új építésű lakásnak, vagy háznak számít-e a CSOK szabályzata szerint?
Előre is köszönöm válaszukat!
Tisztelettel: István
Kedves István!
Amennyiben az ikerház közös épület- és tetőszerkezettel rendelkezik és ezáltal lakásnak minősül, akkor a CSOK jogosultsághoz elegendő a 64 m2 hasznos alapterület. Minderről részletes leírást IDE kattintva olvashat. További, személyre szabott, díjmentes tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK és esetleges hitelügyintézést is!
Szép estét.
Olyan kérdésem lenne, hogy osztatlan közös telket vásároltunk, amelynek az össz nagysága 3000 m2. A ház nagyságának meghatározása a 3000 m2-re vonatkozik vagy csak a ránkeső rész lehet? 1500 m2?
Kedves Niki!
Ez esetben a CSOK igényléshez mindenképpen szükség lesz ügyvéd által ellenjegyzett Használati megállapodásra. S ennek megfelelően az Önökre eső alapterület a meghatározó az építendő ház nagyságát illetően. Az építkezésre vonatkozó CSOK feltételekről bővebb információt ITT olvashat. További, személyre szabott tájékoztatáshoz kérjük, töltse ki online adatlapunkat! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű CSOK és hitelügyintézést is.