CSOK igénylést hogyan tüntessük fel az adásvételi szerződésben?
Szép napot!
A kérdésem az lenne, hogy venni szeretnénk egy házat, az adatokból kiszámoltuk, hogy 1.300.000 Ft járna nekünk, ha élne a törvény. Most akarnánk megírni az adásvételi szerződést. De a bankoknál nem kaptunk felvilágosítást, hogy pontosan az adásvételi szerződésbe, hogyan kell feltüntetni az igényünket a CSOK-ra (több hitelintézet se tudott segíteni). Hitelt nem vennénk fel.
A folyamat kb. így nézne ki:
1. Fizetnénk egy adott összegű foglalót.
2. Adásvételi szerződést írnánk és kifizetnénk a teljes összeget, kivéve azt, amit CSOK-ból szeretnénk kifizetni.
3. Igényelnénk Július 1.-én a CSOK-ot.
4. CSOK elbírálás után az esetleges fennmaradó összeget kifizetnénk (ha nem sikeres az elbírálás, akkor a teljes összeget).
5. Nevünkre kerülne a ház.
Ez így egy járható út önök szerint? És mindezt, hogy kellene feltüntetni, véghez vinni?
Üdvözlettel, Péter
Kedves Péter!
A hitelintézetek CSOK-ra vonatkozó eljárási szabályzatát még nem ismerjük, de arról, hogy korábbi használt lakás vásárlásakor igényelt FOT (Fiatalok otthonteremtési kedvezménye), illetve jelenleg új lakás vásárlásánál igényelt lakásépítési támogatás (“szocpol”) esetén hogyan történik a kedvezmény feltüntetése az adásvételi szerződésben, készséggel tájékoztatjuk.
Az adásvételi szerződésben rögzíteni kell azt, hogy a vételár milyen forrásokból kerül megfizetésre (saját erő, támogatás, hitel). Mivel jelen esetben hitelfelvétel nem lesz, ezért számszerűsítik, hogy mennyi a saját erő összege és mennyi a CSOK összege. A továbbiakban a vételár megfizetésének ütemezését rögzítik. Bele kell írni az adásvételi szerződés aláírásával egyidejűleg átadott saját erő összegét, melyből bizonyos összeget foglalónak tekinthetnek. Amennyiben a teljes önerő nem kerül átadásra még, akkor annak a fizetési határidejét (ami lehet a CSOK elbírálását követő időpont), végül a CSOK összegét és fizetési határidejét. A CSOK-ot a hitelintézetek csak akkor utalják, ha a vevő a teljes önerőt megfizette.
Ami a CSOK fizetési határidejét illeti, szintén korábbi tapasztalatok alapján abból lehet kiindulni, hogy az ügyintézési idő kb. 1 hónap. Mivel azonban várható, hogy a hitelintézetekhez benyújtott CSOk kérelmek száma július 1-től ugrásszerűen megnő, s ezzel az átfutási idő is növekedhet, a CSOK fizetési határidejének célszerű – a CSOK kérelem benyújtásától számítva – legalább 60 napot megadni.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Házat szeretnénk vásárolni gyermekek után járó csok támogatással. Sajnos a támogatott csok hitelt nem tudjuk igénybe venni. Az adásvételi szerződésben külön tüntették fel a telekárat 27 százalékkal. Állítólag ez a csok feltétele? Mi megállapodtunk egy vételárban, akkor ez nem került említésre.
Valóban így kell? 5 százalékos áfa és a gyermekek után járó csok miatt?
Várom mielőbbi válaszát.
Köszönöm.
Kedves Klári!
Személyre szabott tájékoztatáshoz bővebb információkra lenne szükség. Kérjük, töltse ki online adatlapunkat és Szakértőink ismertetni fogják a lehetőségeket.
Szép napot!
Az lenne a kérdésem, hogy eladtuk a lakásunkat és ápr. 4-én erről adásvételi szerződést kötöttünk a vevővel, de a teljes vételárat a vevő még nem fizette meg. Ez várhatóan csak július közepe lesz. Mi kinéztünk közben egy családi házat és igénybe szeretnénk venni rá a csokot. Viszont a beforgatási kötelezettség eltörlése miatt csak július 1. után írhatnánk meg az adásvételi szerződést az eladónkkal vagy már előbb is? Összesìtve: eladtunk már a lakást, de még nincs kifizetve, melyik dátum számít az adásvételi szerződés napja vagy a tényleges kifizezésé a csok igénylésénél.
Köszönöm válaszukat!
Kedves Hanna!
Mivel július elsejétől eltörlésre kerül az 5 éven belül eladott lakás árának továbbforgatására vonatkozó kötelezettség, ezért az a lényeg, hogy a CSOK kérelem legkorábban júliius elsejént kerüljön benyújtásra. Az adásvételi szerződés már előbb is megköthető.
Jó napot!
Ingatlant szeretnénk vásárolni, mely részben önerő, részben csok és részben munkáltatói hitel uútján kerül kifizetésre! Adásvételi szerződést még nem tudunk kötni, amíg a munkahely ki nem értesít és utána van rá 30 nap! De szeretnénk lefoglalni az ingatlant egy adásvételi előszerződéssel! Ez van valami befolyással a csok-ra?
Kedves Timi!
Az adásvételi előszerződés nem befolyásolja a CSOK igénylést. CSOK igénylésnél az a lényeg, hogy a CSOK kérelem a végleges adásvételi szerződés megkötését követő 120 napon belül benyújtásra kerüljön.
Üdv! Az lenne a kérdésem, kell-e új adásvételi szerződést írni vagy elég csak módosítani, ha (az OTP szerint tévesen) az került bele: “felek feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulásukat adják ahhoz, hogy az OTP Bank Nyrt. hitelintézet javára 1.430.000 Ft és járulékai erejéig annak folyósítását megelőzően jelzálogjog és ennek biztosítására a Magyar Állam javára elidegenítési és terhelési tilalom kerüljön bejegyzésre”. Tehát az adásvételi szerződés ezen szakasza az OTP szerint téves! Ebben az esetben kell egy teljesen új adásvételi vagy csak a meglévőt kell ezen pontban módosítani? Ha módosítva lesz vagy teljesen újraírva emiatt a szerződés, akkor nekünk is újra végig kell járni… Továbbiak »
Kedves Judit!
Nem szükséges új adásvételi szerződés, elegendő az adott pont módosítása.
Tisztelt Hitelnet!
Lakás eladás és házvásárlás előtt állunk. Egy gyermekünk van, szeretnénk megigényelni a CSOK-ot.
A kérdésem az lenne, hogy hol lehet igényelni, illetve feltétlenül szükséges-e hitelt is igényelni hozzá, vagy csak önmagában is igényelhető?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Zsófia!
A CSOK a hitelintézeteknél igényelhető, s hitel nélkül, önmagában is igénybe vehető.
Köszönöm gyors válaszát, bár nem igazán értem a dolgot, ha nem vagyok még tulajdonos, hogy tudok akkor ettől a háztól úgy megválni, hogy ne vesszen el a pénzem, amit eddig beleöltem és az eladónak továbbra is folytatódjon fizetés. Eladni, elajándékozni van-e módom és a megajándékozott fizetné tovább a részleteket? Eladó beleegyezése kell ehhez a ajándékozási szerződéshez? Mi a biztosíték arra, hogy nem lesz ezen a házon végrehajtás a következő két évben az eladó részéről? Tulajdon fenntartással ez megeshet, ha jól tudom.
Milyen lehetséges megoldás lenne erre?
Nagyon messze van a ház a munkahelyemtől, másik megye!
Köszönettel: Patrícia
Kedves Patrícia!
Fenti kérdésben irodánk sajnos nem illetékes. Ebben az ügyben jogi szakértő segítségét kérheti!
Tisztelt Hitelnet! A közeljövőben szeretnénk egy használt családi házat vásárolni. A párom és én 40 év alatt vagyunk és nem vagyunk házasok. Nekem van egy kislányom az előző párkapcsolatomból, de az én nevemen van. A kérdéseim: – csak a párom rendelkezik munkaviszonnyal, én hallgató vagyok, de most szűnik meg a jogviszonyom, ebben az esetben ki igényelheti a CSOK-ot? – ha a párom igényli (ha igényelheti egyáltalán), mennyire számít az, hogy a kislány az én nevemen van? – ha összeházasodunk, igényelhetünk a meglévő kislányomra CSOK-ot, illetve további 2 gyermek vállalására is, vagy csak a 2 tervezett gyermek után lehet igényelni? –… Továbbiak »
Kedves Éva! Ha Önök élettársi kapcsolatban élnek, közösen vásárolnak ingatlant, akkor a CSOK-ot is együtt igényelhetik a közös háztartásban élő gyermek után. Élettársak igénylése esetén elég, ha az egyik félnek megvan a legalább 180 napos TB jogviszonya, így nem probléma, ha Ön jelen pillanatban nem felel meg ennek a feltételnek. Ha összeházasodnak, akkor további két vállalt gyermek után is jogosultak lehetnek a kedvezményre, így összesen 3 gyermek után igényelhetik a támogatást. 3 gyermek esetében 90 nm hasznos alapterületű ház vásárlásához 1.500.000 Ft összegű CSOK vehető igénybe. Ha azonban a hasznos alapterület meghaladja a 90 nm-t vagyis legalább 90,01 nm, akkor… Továbbiak »
Tisztelt Hitelnet!
Az lenne a kérdésem, hogy mi a helyzet abban az esetben, ha szeretnénk igénybe venni a CSOK-ot használt lakás vásárlására, de az adásvételi szerződést már megkötöttük június elején, és a CSOK-ról nem írtunk semmit a szerződésbe. Fizetni még nem fizettünk semmit, de a szerződésbe csak annyit írtunk, hogy a teljes vételárat szeptember elejéig kell kifizetnünk.
Kedves Zoltán!
Ebben az esetben az adásvételi szerződést módosítani kell a CSOK igénybevételnek megfelelően.
Tisztelt Hitelnet!
Van egy olyan problémám, miszerint 2012-ben havi részletfizetésre vettem egy házat. Közvetlenül a tulajnak törlesztek. Törlesztés vége: 2017 májusa! Na már most a földhivatalnál a papíron ez áll. Terhelés: Tulajdonjog fenntartással történt eladás, jogosult neve: itt a nevem van feltüntetve! Ha jól tudom, ilyenkor ez azt jelenti, hogy még nem vagyok tulajdonos.
Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kihasználhatom a szocpolt egy másik házra? Mert ennek a háznak a törlesztő részlete havi 60.000 forint és nagyon nehezen tudom fizetni, mivel 2015. januártól válás okán egyedülállóként nevelem 3 kiskorú gyerekemet.
Köszönettel.
Patrícia
Kedves Patrícia!
A CSOK rendelet nem csak azt mondja ki, hogy az igénylőnek lakástulajdona nem lehet, hanem azt is, hogy az igénylőnek lakástulajdon ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló kérelme sincs folyamatban. Már pedig a leírtak alapján az Ön esete ez utóbbinak felel meg. Ebben a formában véleményünk szerint nem lehet jogosult a támogatásra, csak ha megszűnik a tulajdonjog fenntartással történő eladás ténye.
T. Tanácsadó!
Eladás alatt van vidéki ingatlanom. (A vevő foglalása megtörtént). A vételárat hitellel és a CSOK-kal szeretnék kiegyenlíteni, de a szerződő bank nem fogadja hiteligénylésüket csak 2015. július 1 után, azzal az indokkal, hogy nem jelent meg hivatalosan (Közlönyben) a rendelet. Így csak előszerződést tudtunk kötni, a bank miatt a végleges szerződés megkötése tolódik. Elfogadható-e ez a bank részéről? Hiába utaltunk arra a rendelkezésre, hogy a 2015.04.04-e után kötött szerződések esetén utólagosan is benyújtható a CSOK igénylése. Állásfoglalásuk szerint csak együtt fogadják el a hiteligénylést. Joguk ehhez?
Köszönettel,
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
A rendelet ugyan kihirdetésre került már a Magyar Közlönyben, de csak július elsejétől válik hatályossá, így a bank eljárása – miszerint a hitelkérelmet is csak ezt követően fogadja be – véleményünk szerint jogszerű.
Tisztelt Hitelnet! A következő napokban készülünk adásvételi szerződést aláírni megvásárolandó használt panellakásról. Mivel korhatár nincs és van egy 16 év alatti gyermekünk és első lakás, elméletileg(!?) jár a CSOK. A lakás vételárának egy része hitel lenne, de mi azt szeretnénk, ha a támogatás a saját tőkerészt erősítené. Egyáltalán szóba áll valaki velünk egy bizonytalan(!) idő múlva kifizetendő részlet /támogatás/ szerződésbe foglalásával? Ha az önrészt akarom erősíteni, akkor addig a bank sem számolhat vele a hitelösszeg megállapításánál, amíg nem utalták. Hogy lesz addig hitelszerződés, amíg nincs meg az önrész? Ebben az esetben az eladó a foglalón kívüli szinte teljes vételárat csak… Továbbiak »
Kedves Zoltán!
Ha a lakás megvásárlásához a családok otthonteremtési kedvezményét és hitelintézeti kölcsönt is igénybe kívánnak venni, akkor ezt az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni. (A vételár forrásaként meg kell jelölni, hogy készpénz x összeg + fizetési határidő, hitelintézeti kölcsön y összeg, CSOK z összeg + fizetési határidő.) A hitelintézet a megítélt kölcsönt és kedvezmény összegét az Eladó bankszámlájára fogja egy összegben, utolsó részletként teljesíteni, miután a vételár megfizetéséhez rendelkezésre álló saját erőt már megfizették.
Ez alapján igen, “az eladó a foglalón kívül szinte a teljes vételárat csak hónapok múlva látja.”
Tisztelt hitelnet! A feleségemmel szeretnénk venni egy házat! Víz, gáz, villany, konvektoros fűtés van benne! Ára 1.200.000 Ft. Tégla ház, nem vályog. Tökéletes állapotban! Van 300.000 önerőnk. Van 2 gyermek, abból 1-re már volt felvéve szocpol, a harmadik gyermek úton van, 26 hetes terhes a feleségem. Nemrég még volt a nevemen egy lakás, amit ajándékba adtam édesapámnak, nem pedig eladtam. Igényelhetjük-e a csok-ot a meglévő 300.000 mellé? Ha igen, akkor meg tudnánk vásárolni a lakást és akkor hamarosan megkötnénk az adásvételi szerződést! Kérdésem az lenne, van-e valami kizáró ok a leírtakban? Egyébként így a ház ahogy olvastam komfortos, az alapterülete… Továbbiak »
Kedves Sándor!
A CSOK igénybevételével vásárolandó lakásnak komfortosnak kell lenni. Komfortos az a lakás, amely legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel, fürdőhelyiséggel és WC-vel; közművesítettséggel; melegvíz-ellátással és egyedi fűtési móddal (szilárd- vagy olajtüzelésű kályhafűtéssel, elektromos hőtároló kályhával, gázfűtéssel) rendelkezik. Ezen kívül további feltételei is vannak a jogosultságnak, melyekről IDE kattintva tájékozódhat. Amennyiben minden feltételnek megfelelnek, igényelhető a kedvezmény július 1. után.
Tisztelt Hitelnet!
Ha német állampolgártól veszünk házat és igényeljük a CSOK-ot, akkor külföldre is elutalják neki a pénzt? Vagy ennek mi a menete?
Köszönettel: Judit
Kedves Judit!
Az utalással kapcsolatban a hitelintézetek tudnak Önnek pontos felvilágosítást adni.
Tisztelt szakértő Úr/Hölgy!
42 éves, elvált nő vagyok, 2 gyermeket nevelek. 14 és 18 évesek. Mind a ketten nappali tagozatos iskolába járnak. Jogosult leszek-e még a CSOK-ra, ha nem vagyok 40 év alatti, illetve ha igén, akkor hány éves korig igényelhetném?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Éva!
Meglévő gyermekek után igényelt CSOK esetén nincsen felső életkorhatár.
Tisztelt Szakértő! Használt lakást szeretnénk vásárolni, a tervezet szerint jelenleg 1.100.000. Ft-ot igényelhetnénk (2 gyermekünk van 40 év alattiak vagyunk. Az ingatlan hasznos alapterülete 90 m2. Kérdésem a következő: 1. Tervezünk még 1 gyermeket. Igényelhetünk-e plusz összeget (900.000 Ft) most vagy a későbbiekben, illetve ha mégsem sikerül a 3. gyermek, akkor mi a teendő? 2. Édesapám halála miatt van egy fél ház a nevem, melyben Anyukám lakik és Ő ezt az ingatlant nem kívánja eladni. 2.a. Jogosultak vagyunk-e így a CSOK felvételére? 3. A törvény csak 07.01. lép hatályba, jelen állapotban igényelhető-e vagy ez bankonként változik? Válaszát előre is köszönöm,… Továbbiak »
Kedves Hajnalka! Amennyiben 90 m2 hasznos alapterületű lakást vásárolnak, akkor a 2 gyermek után járó CSOK összege 1.300.000 Ft. 1. Ha házasok, akkor vállalt gyermek után is igényelhetik a CSOK-ot, így 3 gyermek után kaphatják meg a támogatást, melynek összege: 2.000.000 Ft. Ha a fiatal házaspár a gyermekvállalását nem teljesíti, de az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások végzésére vonatkozó, valamint az ivarsejtekkel és embriókkal való rendelkezésre és azok fagyasztva tárolására vonatkozó részletes szabályokról szóló 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerinti egészségügyi szolgáltató igazolja, hogy a fiatal házaspár a) a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.)… Továbbiak »
3. A kormányrendelet július elsején lép hatályba, tehát e dátum előtt nem lesz igényelhető a CSOK a hitelintézeteknél.
Tisztelt Szakértők! Két kérdésem lenne: 1. Két gyermekünk van, ha úgy szeretnénk felvenni a CSOK-ot, hogy bevállalnánk a harmadikat is és esetleg a harmadik baba valamiért nem születne meg, akkor kamattal együtt kellene visszafizetnünk a kapott összeget? 2. Április végén írjuk az adás-vételi szerződést és a vásárolni kívánt ház egy része önerőből, egy része fundamenetából, egy része pedig az eladni kívánt lakásunk árából lenne. Az lenne a kérdésem, hogy ha a vevőnk is fundamentából szeretné a vételár egy részét teljesíteni és esetleg az ő fundamentája hamarabb érkezne meg mint ahogy a miénk utalna az eladónak, akkor elesnénk a CSOK-tól? (mert… Továbbiak »
Kedves Izabella! 1. “Amennyiben a fiatal házaspár a gyermekvállalását nem teljesíti, de az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások végzésére vonatkozó, valamint az ivarsejtekkel és embriókkal való rendelkezésre és azok fagyasztva tárolására vonatkozó részletes szabályokról szóló 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerinti egészségügyi szolgáltató igazolja, hogy a fiatal házaspár a) a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet szerinti maximális alkalommal emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásban részt vett, vagy b) a gyermekvállalását azért nem tudta teljesíteni, mert vele szemben a reprodukciós eljárás megkezdése előtt, vagy a reprodukciós eljárás közben az NM rendelet 1. § (2)… Továbbiak »