CSOK (szocpol) igénylés bővítésre lehetséges, ha van hitel a házon?
Tisztelt Szakértő!
A Családi otthonteremtési kedvezménnyel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Átolvastam az illetékes jogszabályi változásokat, amelyek 2015. július 1-től lépnek érvénybe. Ez alapján szeretnék megerősítést kérni, hogy igényelhetünk-e családi otthonteremtési kedvezményt.
A jelenlegi helyzet:
– egy kb. 50 nm-es, hitellel terhelt házban élünk feleségemmel, és lassan másfél éves gyermekünkkel
– tervben van a ház bővítése, a végleges ház hasznos alapterülete kb. 150 nm-es (+ garázs) lehet (több ütemben, kezdetben 100 nm)
– a tervek elkészültek, az engedélyezés lezajlott, tehát a bővítés elkezdhető (a rendelet szerint akkor július 1-től kellene kezdeni)
– feleségemmel még szeretnénk a közeljövőben további két gyermeket (ha jól értem, sikeres igénylés esetén erre 8 évünk lenne)
Érdeklődnék, hogy a fentiek alapján, a hitellel terhelt ház ellenére érdemes-e az igénylést beadni?
Továbbá a CSOK szempontjából bővítés esetén az elkészült, bővített ház energiabesorolását veszi figyelembe a rendelet (ahogy a négyzetmétert is)?
Előre is köszönöm, üdvözlettel:
Zoltán
Kedves Zoltán!
50 négyzetméteres ház kb. 150 négyzetméter hasznos alapterületű lakóingatlanná történő bővítéséhez a CSOK július 1. után igényelhető lesz. Fontos, hogy a hasznos alapterület nem haladhatja meg a 160 négyzetmétert. Az ingatlant terhelő jelzáloghitel nem zárja ki a kedvezményre való jogosultságot információink szerint.
A bővítési munkálatokat csak akkor lehet elkezdeni, ha a CSOK iránti kérelmet már benyújtották valamelyik hitelintézethez, hiszen a vonatkozó kormányrendelet szerint a kérelem benyújtásának időpontját követően megkezdett bővítések esetén lesz lehetőség a támogatás igénybevételére, tehát nem a rendelet hatályba lépésének dátumától.
A rendelkezések értelmében – a meglévő gyermekek számától függetlenül – legfeljebb két vállalt gyermek után is kérhető a CSOK, amennyiben mindketten 40 év alattiak a kérelem benyújtásának időpontjában. A gyermek vállalás teljesítésére vonatkozó határidő 2 gyermek vállalása esetén 8 év.
Egyelőre még nincs információnk arról, hogy a támogatás összegének megállapításakor a ház mely energiabesorolását veszik figyelembe. Erre a kérdésére a Nemzetgazdasági Minisztérium által kiadásra kerülő tájékoztató tartalmának megismerése után tudunk pontos választ adni.
A bővítés esetére vonatkozó további követelményekről, jogosultsági feltételekről IDE kattintva tájékozódhat.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Családi házban élünk feleségemmel és egy gyermekemmel. A házra van hitelünk! A ház mellett van egy kamránk, egy hátsó fala van. Ha abból csinálunk egy szobát, az bővítésnek számít és fel lehet rá venni a csok-ot? Ha igen, milyen komfortosnak kell lennie víz, villany, fűtés és az nem baj, ha nem a lakásba nyílik a szoba?
Köszönettel.
Kedves Krisztián!
A meglévő épületrész átalakítása nem minősül bővítésnek, így arra a CSOK sajnos nem vehető igénybe.
Tisztelt Hitelnet!
Érdeklődni szeretnék, hogy igényelhetnénk-e a CSOK-ot tetőtér beépítésre és ha igen, milyen összegre számíthatunk?
A családi ház amelyben lakunk az anyósomék nevén van, a feleségemnek öröklés útján 1/4 része van a házban. (Édesanyám lakásában nekem is van 1/4-ed részem). A házon van jelzálog. Három gyermekünk van (1, 7 és 10 évesek).
Jelenleg ~90 m2 hasznos alapterületű a ház, a bővítéssel kb.: 140-150 m2 lenne. Energiaosztály szerint nem tudom a besorolását, de műanyag nyílászárókkal rendelkezik és 4 cm-es szigetelés van a homlokzaton.
Előre is köszönöm a válaszát.
Kedves Csaba!
Ahhoz, hogy bővítés esetén jogosultak lehessenek CSOK-ra, a bővítendő háznak az Önök tulajdonában kell lenni már a CSOK kérelem benyújtásakor. Kettejüknek együttesen legalább 50%-os tulajdonjoggal kell rendelkezniük, s Önökön kívül csak az eltartott gyermekeiknek lehet benne tulajdonrésze. Továbbá az ingatlant a CSOK-ot biztosító elidegenítési és terhelési tilalom megszűnéséig (10 év) nem terhelheti haszonélvezeti vagy használati jog. Az anyósa tulajdonában lévő ház tetőtér beépítéséhez tehát nem tudják igénybe venni a kedvezményt.
Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben kérem segítségét.
Meglévő saját tulajdonú családi ház; két kiskorú gyermek (tervezett nincs); jelenlegi alapterület 74 m2; a bővítés 50 m2 (74+50=124 m2); “A” energiaosztály a bővítés után.
Ez esetben a CSOK összege mennyi lesz 880.000 Ft (50 m2 bővítés) vagy 1.430.000 Ft (124 m2 teljes alapterület)?
Konkrét válaszát előre is köszönve:
Zoltán
Kedves Zoltán!
A vonatkozó kormányrendelet értelmében bővítés esetén a CSOK összegének számításánál a lakás bővítési munkálatok megvalósításával elért hasznos alapterületét, illetve a CSOK iránti kérelem benyújtásakor igazolt energetikai minősítési osztályt kell figyelembe venni.
Fentiek alapján 2 gyermek és 124 m2 hasznos alapterület esetén a kedvezmény összege 1.300.000 Ft, ha a CSOK kérelem benyújtásakor igazolt energetikai minősítés “A” energiaosztálynál kedvezőtlenebb.
Tisztelt Szakértő!
Férjemmel egy félkész házat szeretnénk megvenni, majd azt lakhatóvá tenni. Az a kérdésem, hogy igényelhetünk-e a befejezéshez CSOK-ot, amennyiben az építési engedélyt 2007-ben adták ki a jelenlegi tulajdonosnak? (Mivel ő nem fejezte be az építést, hosszabbítva lett az építési engedély).
Köszönöm a válaszát!
Kedves Anikó!
Az építkezés befejezéséhez a támogatás csak akkor igényelhető, ha az építkezés 2008. július 1-jén vagy azt követően kiadott építési engedély alapján történt. 2007-es építési engedély esetén fentiek értelmében sajnos nem vehető igénybe a támogatás.
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék, hogy jogosultak lennénk-e a CSOK-ra, bővítés céljából. A párommal négy gyermeket nevelünk, a házat 2 éve vettük meg az én nevemre, de nemsokkal ezután a három nagyobb gyermekemre írattuk (ekkor még a kicsi nem volt meg), egyenlő részre elosztva. Nekünk, szülőknek pedig holtig tartó haszonélvezeti jogunk lett a házban. A ház hasznos alapterülete 100 nm, nincs rajta sem hitel, sem jelzálog. A párommal nem vagyunk házasok és bejegyzett élettársak sem.
Ebben az esetben jogosultak lennénk-e a CSOK-ra és igénybe tudnák-e venni a négy gyermekre tekintettel?
A válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Kedves Marcsi!
Adott tulajdonviszonyok mellett sajnos nem lesznek jogosultak CSOK-ra. A CSOK igénybevételével bővítendő lakóingatlanban Önnek és párjának együttesen legalább 50%-os tulajdonjoggal kell rendelkeznie, Önök mellett a gyermekek lehetnek tulajdonosok és nem lehet az ingatlanon haszonélvezeti jog.
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy van a férjemmel közös tulajdonban lévő házunk, amelyen egyébként otthonteremtő hitel van, amelyet 2 évvel ezelőtt vettünk. Van egy két éves kislányunk. Szocpolt nem tudtunk felvenni a házra annak idején. Akkor ugye maradt a CSOK bővítéses támogatása?! 1. Kérhetem 2 gyerek után a támogatást, ha vállalom, hogy 4 éven belül lesz még egy gyermekem, ugye? 2. A bejárati ajtónál van egy teraszrész, amely félig nyitott, de abból nyílik hátrafelé egy melléképület. Ha a teraszt beépítjük és lakószobának megcsináljuk, akkor ez elfogadható? (Bár olvasgattam és úgy értelmeztem, hogy nem, mert ez átalakításnak számít.) Ha a teraszt… Továbbiak »
Kedves Pálma!
1. Amennyiben a CSOK kérelem benyújtásakor mindketten 40 év alattiak lesznek, akkor igényelhető megelőlegező CSOK.
2. A vonatkozó kormányrendelet szerint a terasz beépítése nem minősül bővítésnek, így erre nem igényelhető CSOK. CSOK-ra akkor lehetnek jogosultak, ha legalább egy lakószoba hozzáépítésével növelik a lakóház hasznos alapterületét vagy beépítik a tetőteret.
Üdvözlöm!
2010. június 3-án kötöttünk hitelszerződést az Axa Bankkal, használt ingatlant vásároltunk, amelyre az előző ingatlanunk vételekor igényelt szocpolt áthoztunk (2 gyermek). 2010. október 15-én megszületett 3. gyermekünk.
Kérdésünk: legkisebb gyermekünk után milyen lehetőségeink vannak illetve lesznek az év folyamán az állami támogatás igénybevételére? Bővítés vagy meglévő tőketartozás csökkentése merült fel bennünk.
Köszönettel.
Kedves Gábor!
A leírtak alapján utólagos szocpol igénybevételére nincs lehetőségük, de amennyiben meglévő ingatlanukat legalább egy lakószobával bővítik, akkor július 1. után jogosultak lehetnek CSOK-ra a 3. gyermekük után. Ennek feltételeiről bővebben ITT olvashat.
Tisztelt Szakértő!
Ajándékba kapott családi házat szeretnénk bővíteni, teljesen felújítani a férjemmel (a ház teljesen az én tulajdonom, de nagyapám haszonélvezeti jogával terhelt, de jelenleg senki nem lakik benne, lakható állapotú). 2 gyermekünk van és tavaly októberi kiutalással felvettük a már rakott LTP-nket áthidaló kölcsön formájában. Azt már kiutalták részünkre, amit már törlesztünk. Igényelhetünk-e így szocpolt? Megkezdhető-e az építkezés vagy esetleg az anyagbeszerzés (vagy csak az utóbbi)? Eddig semmit nem csináltunk a házzal, csak megterveztettük. Ha lehet, ki igényelje? Van-e olyan feltétel, hogy kinek a nevén kell lennie a háznak az igényléshez?
Válaszát előre is köszönöm: Móni
Kedves Móni! A július elsejétől hatályos CSOK rendelet rögzíti, hogy a bővítendő ingatlant a kedvezményt biztosító 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom ideje alatt nem terhelheti haszonélvezeti jog, továbbá a bővítendő ingatlanban – házastársak, élettársak igénylése esetén – mindkét félnek kell tulajdonjoggal rendelkeznie, együttesen legalább 50%-kal, valamint a bővíteni kívánt lakásnak legalább komfortosnak kell lennie vagy a bővítéssel egyidejűleg komfortossá kell válnia, és a bővíteni kívánt lakás a kérelem benyújtásának időpontjában az igénylő és mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttköltözésére tekintettel az igénylő a családok otthonteremtési kedvezményére jogosult. Amennyiben e feltételeknek eleget tudnak tenni, akkor igényelhető a CSOK. A A további… Továbbiak »
Tisztelt Szakértő!
Ha jól értem, akkor a válasza alapján nem lehet a bővíteni kívánt házon haszonélvezeti jog. Ha van, akkor hiába az én tulajdonom teljes egészében, nem vehetjük igénybe a CSOK-ot. Illetve a LTP által biztosított árhidaló kölcsön miatt – amit, mint az eredeti kérdéskor írtam, már kiutaltak nekünk – jelzálog is terheli. Ez is kizáró ok?
Mielőbbi válaszát köszönöm!
Tisztelettel: Móni
Kedves Móni!
Igen, a vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy a CSOK-ot biztosító elidegenítési és terhelési tilalom lejáratáig (10 év) a CSOK-kal érintett lakóingatlant haszonélvezeti és használati jog nem terhelheti.
Az ingatlanra bejegyzett LTP áthidaló kölcsön nem zárja ki a jogosultságot.
Tisztelt Szakértő!
Még egy kérdésem lenne a már korábban felvázolt CSOK vs. haszonélvezet a házon kérdésben: változtat-e bármit a helyzeten, ha a haszonélvezettel bíró nagyszülő oda van bejelentkezve, de mi szeretnénk igényelni a saját tulajdonomban lévő ugyanazon házra a CSOK-ot (mi viszont nem oda vagyunk bejelentkezve). Vagy maga az a tény eleve kizárja a jogosultságot, hogy azon a házon, amire igényelnénk, haszonélvezete van a nagyapámnak? Azaz csak akkor igényelhetjük, ha a nagyszülő lemond a haszonélvezetről vagy van bármi más megoldás?
Tisztelettel: Móni
Kedves Móni!
A kedvezménnyel érintett lakóingatlanon a támogatást biztosító, állam javára bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom 10 éves időszaka alatt nem lehet haszonélvezeti jog semmilyen esetben! Továbbá a CSOK akkor igényelhető bővítés esetén, ha a bővíteni kívánt lakás a kérelem benyújtásának időpontjában az igénylők és gyermekeik lakóhelye.
2007 februárjában vettünk fel svájci frank alapú lakáshitelt. A szocpolt a vásárláshoz nem használtuk fel. Utólag igénybe vehető-e egy gyerekre a szocpol (bővítésre vagy esetleg a hitelből levonható-e)? Ha igen, hogyan és mi ennek a menete?
Kedves Júlia!
A szocpol (CSOK) támogatást utólag a hitel csökkentésére nem tudják igénybe venni a leírtak alapján, ám július 1. után bővítéshez igényelhető lesz. Ennek feltételeit ITT ismerheti meg.