Tisztelt Címzett!
Az alábbiakról szeretnék kérni tájékoztatást.
Szeretném igénybe venni az adó-visszatérítési támogatást tanya területén lévő lakóépület korszerűsítése és bővítése kapcsán.
Jelenlegi helyzetem: van 180 napnál régebbi tb jogviszonyom. Köztartozásom nincs. Egyedülálló vagyok. A korszerűsítéssel, bővítéssel érintett ingatlanon van az állandó lakcímem és itt is tartózkodom. A korszerűsítéssel, bővítéssel érintett ingatlan tulajdonosa jelenleg édesanyám és a testvére. Édesanyám rendelkezik az ingatlan 16/24 részével, melyből 12/24 részt ajándékozás útján átadna nekem, így az ingatlan fele a tulajdonomban kerülne.
A korszerűsítés 2018. 1. félévében kezdődött el. Ettől a dátumtól kezdve rendelkezem a nevemre kiállított számlákkal. Összesen kb. bruttó 3 000 000 Ft értékben. Ugyanerre az ingatlanra rendelkezem egy kizárólag egyszerű bejelentési kötelezettséggel járó építési engedéllyel, melyet 2019. év végén hagytak jóvá, és a már meglévő ingatlan bővítését tartalmazza.
Kérdések
Mikor kell rendelkezni az 50%-os tulajdonrésszel? A kérelem benyújtásakor, vagy esetleg a folyósításkor?
Megfelelek-e az előzetes kritériumoknak, ha nem, akkor melyekben nem és mi a teendő, és milyen határidőket kell betartani?
Mire kell költségvetést készítenem? A hátralévő még nem megvalósított tételekre? Milyen részletes költségvetés szükséges?
Az egyszerű bejelentés-köteles építés esetén nem kötelező az e-napló vezetése, a támogatás igénybevétele esetén szükséges vezetni az e-naplót?
A már meglévő számlákat fel lehet használni a támogatásban?
Mikor lehet benyújtani a számlákat? És mikor érdemes?
Hogyan kell értelmezni, hogy legalább a 70%-ról szükséges számlát bemutatni?
Hogyan történik a számla beszámítása? Pl. van egy számla – pl. 2018. 12 havi – , amelynek áfa tartalmát a még hátralévő tevékenységek számláinak kiegyenlítésére lehet fordítani?
Mivel tudom igazolni, hogy a korszerűsítést megelőzően nem 6 hónapnál régebbi a számlám például egy 2018. 12 havi számla esetében.
Válaszukat előre is köszönöm.
Anikó
Kedves Anikó!
A legalább 50% tulajdonrésszel már a támogatási kérelem benyújtásakor kell rendelkezni. Az ÁFA visszatérítésre vonatkozó valamennyi jogosultsági feltételről IDE kattintva tájékozódat.
A támogatási kérelemhez költségvetést is kell mellékelni. Ennek tartalmaznia kell a korszerűsítési, bővítési munkálatok teljes bekerülési költségét. A támogatás a költségvetésből még el nem végzett munkálatokra vehető igénybe. A költségvetés banki formanyomtatvány. Amennyiben hitelfelvétel nem kapcsolódik a korszerűsítéshez, bővítéshez, úgy információink szerint E-napló vezetése nem szükséges.
A benyújtott és hitelintézet által elfogadott költségvetés legalább 70%-át kell számlával igazolni. Mivel a támogatás folyósítása utólag, készültségi foknak megfelelően történik, ezért minden részfolyósítás előtt a műszaki szakértő által igazolt készültségnek megfelelő összeg 70%-áról kell számlát benyújtani.
Lakáshitel kalkulátor
Tekintse meg az elérhető banki lakáshitel lehetőségeket a Hitelnet kedvezményeivel
További, személyre szabott tájékoztatáshoz bővebb információk szükségesek. Amennyiben hitelfelvétel is kapcsolódik az ügylethez, kérjük, töltse ki online adatlapunkat és Szakértőnk személyre szabottan fogják Önt tájékoztatni. Önálló adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén közvetlenül a hitelintézetekhez fordulhat.
A témában további bejegyzést ITT olvashat.
Tisztelt Szakértő!
Új családi ház építésébe vágtunk bele amihez csupán munkáltatói kölcsönt veszek fel, ez ugye a bank /állam szempontjából önerőnek minősül. Helyszín Budaörs, telekar 36 millió, a 119 nm-es házat kb. 50 millióból fogjuk felépíteni. Pontosan azért mertünk bele vágni múlt év végén, mert kijott október 23-án az új rendelet, hogy újra lehet saját munkát bele tenni az építkezésbe. Ezért tudjuk ennyiből megvalósítani. Az 5 millió áfa visszaigényléshez minden papírt beadtunk december 31. előtt, az építkezés most áprilisban indult, a héten volt kint az értékbecslő, aki közölte a budaörsi árakat nézve minimum 70 millióról adjuk be a költségvetést, mert itt ilyen árak vannak. Azt hittem rosszul hallok. Ugye a költségvetés 7o%.árol kell számlát adni majd, ami 50 milliót jelentene. Tekintettel hogy számos munkafázist család fogja elvégezni, így erre nem lesz számla. De a legnagyobb felháborodást az okozza számomra, hogy 70 millióból még Budaörsön is vállalkozók árulnak ennyiért ekkora házakat busás haszonnal, hogy kérhet ilyet!?
Kérdésem : van-e joga ilyen magas összegről költségvetést kérni, tulajdonképpen mi a szerepe ennek az elbírálásban, mi történik ha ő azt mondja ez a ház 70 millió telek nélkül, mi pedig beadjuk 55 millióról a költségvetést. A házban semmi luxus nem lesz, egy átlagos 119 nm-es ház.
Válaszát előre is köszönöm.