A bővítés előtti vagy utáni energetikai minősítést veszik figyelembe a CSOK összegénél?
Tisztelt Hitelnet!
2015 januárjában vásároltunk családi házat, aminek a tetőterét szeretnénk beépíteni. A beépítéshez szükséges a tető cseréje is a tetőcserepek rossz minősége miatt és ablakok beépítése.
Kérdéseim:
– A tetőcsere, szigetelés és ablak beépítés beleszámolható a bővítésbe?
– Tudomásunk szerint a bővítés nem engedélyköteles, így milyen dokumentumot kell bemutatnunk?
– Energetikai tanúsítvány H, viszont a bővítéssel (tetőszigetelés) ez javulna. Ismét el kell végeztetni az energetikai tanúsítványt?
– Veszélyeztetett ikerterhességgel táppénzben részesülök. Júliusban töltöm a 24. hetet. Ez biztosítási jogviszonynak számít? (munkahelyem van)
– Csak az egyik igénylőnek, vagy mindkettőnek meg kell lenni a 180 nap biztosításnak?
– Álláskereső regisztrált (férjem) biztosítottnak számít?
– Ha a férjem tartózkodási helyre van bejelentkezve, akkor mindenképpen át kell jelenteni lakhelynek?
– Az önerőről milyen igazolás szükséges, ha nem szeretnénk hitelt felvenni?
– Hogyan történik a készültségi állapot felmérése, és van-e határideje a munkák befejezésének?
– Mi történik, ha a költségvetés 70%-áról nem tudjuk felmutatni a számlákat?
– 2016-ban is lesz lehetőség szocpol igénylésre?
Nagyon szépen köszönöm válaszukat!
Üdvözlettel,
Gizella
Kedves Gizella!
A tetőtér-beépítés munkálatai finanszírozhatók a CSOK-ból, így a költségvetésbe véleményünk szerint bele lehet venni a tetőcserét, a szigetelést és az ablakok beépítését is.
Arról, hogy az elvégezni kívánt munkálatok engedélykötelesek vagy sem, a területileg illetékes építési hatóság tud tájékoztatást adni. A CSOK igényléshez szükséges dokumentumok listája pedig majd az egyes hitelintézeteknél lesz elérhető, így a későbbiek folyamán lesz információnk arról, hogy nem engedélyköteles bővítés esetén milyen dokumentumokat kell benyújtani.
A CSOK rendelet kimondja, hogy a CSOK összegének megállapításánál a kedvezmény iránti kérelem benyújtásakor igazolt energetikai minősítési osztályt kell figyelembe venni. Újabb energiatanúsítványra tehát nem lesz szükség.
Arról, hogy mely esetekben adható ki a CSOK igényléshez szükséges TB jogviszony igazolás, a területileg illetékes OEP tud pontos tájékoztatást adni a rendszerükben nyilvántartott adatok alapján. Célszerű lenne ez ügyben az illetékes hivatalnál érdeklődni. (Információink szerint egyébként az álláskeresési támogatásban részesülők és az alkalmazotti munkaviszonyban állók (még ha táppénzen is van) biztosítottnak minősülnek.) A CSOK jogosultsághoz elég, ha a támogatott személyek egyike rendelkezik a 180 napos TB jogviszonnyal.
A bővíteni kívánt ingatlannak a CSOK kérelem benyújtásának időpontjától a kedvezményt biztosító elidegenítési tilalom megszűnéséig terjedően a támogatott személyek lakóhelyéül kell szolgálnia, így véleményünk szerint állandó lakcímként kell bejelenteni.
Az önerőt be kell építeni, tehát készültségi fokban kell jelentkeznie a saját erőnek, amit a hitelintézet műszaki szakértője ellenőriz. A CSOK szakaszos folyósítása az önerő felhasználást követően kezdődik, a készültségi foknak megfelelő számlabenyújtás után. A munkálatokat a CSOK szerződésben rögzített határidőn, de legfeljebb 5 éven belül kell befejezni. Ha a költségvetés 70%-át nem tudják számlával igazolni, akkor a kapott támogatást a Ptk. szerinti kamatokkal együtt vissza kell fizetni.
Előre sajnos nem tudjuk megmondani, hogy 2016-ban elérhető lesz-e a szocpol.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Tisztelt Szakértő!
Érdeklőnék, hogy a családi ház bővítése esetén a CSOK benyújtásakor ezek szerint mindenképpen kell egy energetikai minősítés a házról (jelenleg nincs, és nem tudom, hogy elérné e a “C” minősítést)? A ház hasznos alapterülete 50 nm alatt van, így elképzelhető, hogy nincs rá szükség?
Továbbá a kedvezmény mértéke ettől függ, vagy a bővítés után elért energetikai minősítéstől? Mert természetesen a bővítéssel szigetelnénk is a házat. Vagy erről előzetes felmérést kell készíteni, hogy mi lesz a várható minősítés?
Köszönöm, üdvözlettel:
Zoltán
Kedves Zoltán!
A CSOK kérelem benyújtásához mindenképpen szükség van energiatanúsítványra. Az energiatanúsítvány benyújtása alól nem mentesít az, hogy az ingatlan 50 m2 alatti. Nem feltétel, hogy az ingatlan legalább “C” minősítésű legyen, de ha ennél kedvezőtlenebb, akkor az igénylőnek csatolni kell a lakóépület fekvése szerinti építésfelügyeleti hatóság által kiállított, 30 napnál nem régebbi hatósági bizonyítványt arról, hogy 2013. január 1-jét követően a lakóépület életveszélyes állapota miatt kötelezés volt-e és a kötelezettség teljesítése megtörtént-e.
A kedvezmény összege a bővítés előtti energetikai minősítés és a bővítési munkálatok megvalósításával elért hasznos alapterület alapján kerül meghatározásra.
Köszönöm a választ! Minden világos, már csak az nem, hogyan képződik az “építési hatóság pecsétjével ellátott tervdokumentáció” illetve milyen “illetékes” építész készítheti a terveket és a költségvetést. Tudomásom szerint olyan hatóság nincs, amelyik terveket és költségvetést készít. A hatóság az engedélyez. Ha nem kell engedély – például tetőtér beépítés nem engedélyköteles adott esetben – hogy jön képbe a hatóság? Elképzelésem szerint akkor készíttetek egy tervet és költségvetést egy építésszel, és azt le kell pecsételtetnem a hatósággal?
Előre is köszönöm a válaszát!
Kedves Csaba!
A bővítéshez hivatalos tervrajz, műszaki leírás és költségvetés szükséges. A terveket és költségvetést készítő szakember – építész – biztosan teljes körű felvilágosítást tud adni Önnek ennek gyakorlatáról. Irodánk ebben sajnos nem illetékes.
Tisztelt Hitelnet! Családi ház bővítésére illetve tetőtér beépítésére szeretnénk igénybe venni a CSOK-ot. Kérdéseim a következők: – A tetőtér padlásként használt. Ez esetben az lakrész átalakításának minősül, és nem vehető igénybe rá a CSOK? Milyen állapotban kell lennie a tetőtérnek ahhoz, hogy elfogadják tetőtér beépítésének (átalakítás helyett) és azt mivel tudjuk igazolni? – A bővítés a magasföldszinten lévő, jelenleg két oldalról és felülről üveggel fedett, de nem lakott terület beépítését jelentené. Ezáltal a jelenlegi házhoz építenénk hozzá egy teljes szobányi részt az üvegfalak és üvegtető elbontása után, Ezt az állapotot elfogadják bővítésnek, vagy ez is épületrész átalakításának számít? Mivel igazoljuk,… Továbbiak »
Kedves Csaba!
A tetőtér beépítés bővítésnek minősül, tehát erre a célra a CSOK igénybe vehető. Ha ez nem engedélyköteles, akkor is hivatalos – építési hatóság pecsétjével ellátott – tervdokumentáció és költségvetés szükséges az igényléshez.
A meglévő terasz szobává alakítása nem minősül bővítésnek. Ha először ez elbontásra kerül és ezt követően növelik az alapterület egy szoba hozzáépítésével, ami a tervdokumentációból egyértelműen kiderül, akkor ez is bővítésnek minősülhet. Pontos választ a hitelintézettől kaphatnak erre a kérdésre.
A bővítéshez közvetlenül kapcsolódó munkálatok – például lépcső kialakítása – véleményünk szerint beleszámít a tetőtér beépítés bekerülési költségébe.
Tisztelt hitelnet! Két kislányunk van (2, 9 évesek), élettársi kapcsolatban vagyunk. 1994-ben örököltem a szülői ház felét. 2002-ben megvásároltam hitelből a másik felét (2017 márciusában az utolsó részlet). Édesanyámnak teljes haszonélvezeti jog maradt. 90 nm alapterület + 50 nm padlástér. 2007-ben építési engedélyt kértem 100 nm alapterületű lakóház építésére, melyhez hitelt vettünk fel (sajnos a magas törlesztő részletek miatt nem tudtuk befejezni. 2021 március az utolsó részlet), 50-50%-ban élettársam és az én tulajdonom. Jelenleg kívülről kész, új nyílászárók, 7cm szigetelés + vakolat, bramac tető. Belül kell még lépésálló aljzatbeton, 70%-a könnyű szerkezetes, így gipszkarton a falaknak, mennyezetre szigetelő paplan. Mellékhelyiség,… Továbbiak »
Kedves Erzsébet!
A 1/2 tulajdoni arányban, vétel jogcímén szerzett lakástulajdon sajnos kizárja a CSOK-ra való jogosultságot.
Azt szeretném kérdezni, hogy élettársi viszonyban élők igényelhetik-e a szocpolt? Van-e előírás, hogy mennyi ideje kell, hogy házasok legyenek, mert ha az élettársi viszonyra nem igényelhető a szocpol, akkor most csak ezért össze kellene házasodnunk. Illetve azt szeretném még kérdezni, hogy ha az adásvételi szerződés májusi dátummal történik, mert az eladónak nagyon fontos és gyorsan kellene a pénz, akkor nem vehető igénybe a szocpol?
Kedves Tímea!
Meglévő gyermekek után élettársak is igényelhetnek szocpolt, azonban ha vállalt gyermekek után szeretnék igénybe venni a kedvezményt, akkor ezt csak házasként tehetik meg. Nincs előírás arra vonatkozóan, hogy mennyi ideje kell házasnak lenni.
Ha a teljes vételárat kifizetik az eladónak a májusi adásvételkor, akkor utólag a szocpolt (CSOK-ot) sajnos már nem tudják igénybe venni. A kedvezményt a vételár kifizetéséhez lehet igényelni.
Tisztelt Hitelnet!
2014 márciusában vásároltunk családi házat, melyet korszerűsíteni illetve bővíteni szeretnénk! Központi fűtés bevezetése, tetőcsere valamint 20 négyzetmétert szeretnénk hozzáépülni! 2 gyermekünk van, házasok azonban nem vagyunk! Hitelünk a házon nincs! Párom 34, én 30 éves vagyok!
Azt szeretném megtudni, hogy hitel nélkül is igénybe vehető-e CSOK, valamint mi az igénylés módja?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Magdolna
Kedves Magdolna!
A CSOK hitel nélkül is igénybe vehető, ha a szükséges önerő rendelkezésükre áll. Bővítéshez igen, korszerűsítéshez nem vehető igénybe a CSOK. Az ingatlannak legalább egy lakószobával kell bővülnie. A CSOK kérelem július 1. után lesz benyújtható a hitelintézetekhez.
A bővítés esetén előírt feltételekről és a CSOK összegéről IDE kattintva tájékozódhat!