Schmitt Pál aláírta a kedvezményes végtörlesztésről szóló törvényt!
Az MTI ma megjelent közleménye szerint Schmitt Pál köztársasági elnök aláírta az “otthonvédelemmel összefüggő” egyes törvények módosításáról szóló törvényt. A jogszabály megjelent a Magyar Közlönyben.
A törvény hatályba lépése a kihirdetését követő harmadik nap.
A törvény egy meghatározott időre lehetővé teszi, hogy az adósok ingatlanfedezet mellett felvett devizaalapú hitelüket kedvezményesen, rögzített árfolyamon végtörleszthessék, illetve bizonyos körben adó- és illetékmentességet ír elő annak a programnak a keretein belül, melyet a devizahitellel rendelkező adósok és a szociálisan rászorulók megsegítésére dolgoztak ki.
A végtörlesztést euró esetében 250, svájci frank esetében 180 , japán jen esetében 2 forintos árfolyamon teljesíthetik az adósok.
Ezen árfolyamok alkalmazása a bankok részére abban az esetben kötelező érvényű, ha az árfolyam a deviza alapú hitel folyósításakor nem volt magasabb, illetve június 30-ig a hitelfolyósító a kölcsönszerződést nem mondta fel. Ezen túlmenően az adósoknak, amennyiben devizakölcsönükhöz kapcsolódik ilyen, vállalniuk kell az áthidaló- vagy gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás végtörlesztését is.
A végtörlesztésre vonatkozó írásbeli szándéknyilatkozatot a devizahiteleseknek december 30-ig kell bejelenteniük a banknak, és a a benyújtástól számított 60 napon belül teljesíteniük kell a végtörlesztést.
Amennyiben az hiteladós a feltételeket teljesíti, a végtörlesztési igényt a finanszírozó nem utasíthatja el, és legkésőbb 60 napon belül elő kell készítenie a szerződés lezárását.
Az ingatlanfedezetes devizahitel és a gyűjtőszámlahitel végtörlesztéséért nem számítható fel költségtérítés és egyéb díj vagy jutalék.
Az elrontott adószabályozás is javításra került
Hétfőn az Országgyűlés módosította a devizahitelek kedvezményes árfolyamon történő, egyösszegű végtörlesztésével kapcsolatos adószabályozást, mivel annak egy meghatározott részét múlt hétfőn az előterjesztő szándékával ellentétes tartalommal fogadta el az országgyűlés.
Az illeték- és a személyi jövedelemadó-törvény módosítás értelmében lehetővé válik, hogy ne csak a lakáscélú devizaalapú hitelek kedvezményes végtörlesztése esetén járjon mentesség a személyi jövedelemadó és az ajándékozási illeték alól, hanem ez a kedvezmény vonatkozzon a szabad felhasználású jelzáloghitellel rendelkező adósokra is.
További bejegyzések a témában:
Utolsó módosítás: 2013. július 04. csütörtök
Tisztelt Szakértő!
Kérem legyen szíves felvilágosítani,hogy a végtörlesztés megoldható abban a kettős formában, hogy egy része önerőből és a fennmaradó rész forint alapú hitelből kerül kifizetésre?
Köszönettel Ilona
Kedves Ilona!
Ha nem áll rendelkezésre a szükséges önerő, akkor mellette forint alapú hitel is igénybe vehető a kedvezményes végtörlesztéshez.
Kedves Szakértő! Mire alapozza azt a szakértői véleményét, hogy aki devizában törleszt, arra nem érvényes a rögzített árfolyamú végtörlesztés? Olvasta a törvényt? Ebben a deviza alapú hitel vagy kölcsönszerződés meghatározása így szerepel: HPT: 200/A. § * (1) Ha pénzügyi intézmény a fogyasztóval devizában nyilvántartott vagy devizában nyújtott és forintban törlesztett (a továbbiakban: deviza alapú) lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződést vagy pénzügyi lízingszerződést kötött, akkor… Számomra ebből egyértelmű, hogy a devizában nyilvántartott (folyósítás és törlesztés egyaránt devizában) hitelekre is vonatkozik a deviza alapú hitel meghatározása. Itt a “vagy” szónak nagy a jelentősége. De a törvényhozói szándék sem lehet ilyen mértékű diszkrimináció, mert… Továbbiak »
Kedves Edit!
Mivel a vonatkozó törvény nem teljesen egyértelmű, ezért a bankok állásfoglalását kértük ez ügyben, s erre alapoztuk válaszunkat. Jelenleg több bank is mérlegeli ezzel kapcsolatos állásfoglalását, ám vannak olyan pénzintézetek is, melyek nem teszik lehetővé a devizahitelek kedvezményes végtörlesztését. Reméljük mihamarabb egyértelmű és végleges döntés születik ezzel kapcsolatban.
Tisztelt Szakértő,
Érdeklődni szeretnék, hogy deviza alapú hitelt, amit devizában törlesztek havonta, lehet-e végtörleszteni?
Olvastam egy cikkben, hogy valószínűleg nem lehet, de az indoklás hiányzott. Nem olvastam sehol olyan megkötést, hogy csak forintban törlesztett devizahitelt lehet végörleszteni.
Segítségét előre is köszönöm.
Köszönettel, Robi.
Kedves Robi!
A vonatkozó törvény úgy rendelkezik, hogy a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével deviza alapú hitelek esetén lehet élni. Deviza alapú pedig az a hitel, melyet devizában tartanak nyilván, de a folyósítás és a hiteltörlesztés forintban történik. Devizahitel esetén nemcsak a hitel nyilvántartására, hanem folyósítására és törlesztésére is az adott devizában kerül sor.
Kedves Róbert!
Az általunk megkérdezett bankoktól azt a választ kaptuk, hogy mivel a kedvezményes végtörlesztésre vonatkozó törvény deviza alapú hitelt említ, ezért értelmezésük szerint a devizahitellel rendelkezőkre (devizában törlesztők) nem vonatkozik a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetősége. A hitelintézeti törvény alapján ugyan ez másképp is értelmezhető, ennek ellenére a pénzintézetek többségének ez az állásfoglalása. Reméljük hamarosan tisztázódik ez a kérdés, hiszen az árfolyamkockázat a devizaadósokat is érintheti.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan fog dönteni a bank, ha a hitelünk jelzálogaként: egy üzlet, 50 % -a lakásként van bejegyezve, a másik jelzálog pedig egy földterület, ahol az előbbi található. Végtörleszthetünk-e Önök szerint ?
Fontos-e a bejegyzések ideje ?
Köszönettel: Pisti
Kedves Pisti!
Több ingatlanfedezet esetén a kedvezményes végtörlesztés feltétele, hogy legalább az egyik fedezet lakóingatlan legyen. Ha pedig vegyes funkciójú a lakóingatlan, mint az Ön esetében (üzlet és /lakás), akkor legalább 50%-nak lakófunkciónak kell lennie. Mivel ezek a feltételek az Ön esetében teljesülnek, ezért véleményünk szerint jogosult lehet a rögzített árfolyamon történő végtörlesztésre. Célszerű volna azonban a hitelfolyósító állásfoglalását is kérni e kérdésben.
Érdeklődöm hogy a szabad felhasználású jelzáloghitel végtörlesztése mikor lép hatályba?
Kedves Ádám!
A rögzített árfolyamon történő végtörlesztésre vonatkozó törvény szeptember 29-én, csütörtökön lépett hatályba.
Elnézést, hogy újra jelentkezem ez ügyben, de az illetékkel kapcsolatban a bank honlapján pedig ezt írják, így nem tudom eldönteni mi az igazság.
“Kell-e személyi jövedelemadót és ajándékozási illetéket fizetnem?
A deviza alapú lakáshitelesek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésesetén mentesülnek a személyi jövedelem adó, illetve illeték fizetés alól a 2011. szeptember 19-én elfogadott törvény értelmében.”
Kedves Noémi!
Utánajárva a személyi jövedelemadó és illetékkérdésnek szeretnénk tájékoztatni, hogy végtörlesztés esetén a lakáshitelesek mentesülnek a személyi jövedelem adó, illetve illeték fizetés alól. Jövedelemkorlát nincs.
Tisztelt Szakértő!
Két kérdésem lenne:
– az egyik, hogy szabad felhasználású jelzáloghitelre vonatkozik-e a szabályozás
– a másik, hogy közben a hitelképességem megváltozott (jelenleg munkanélküli vagyok, ettől függetlenül fizetem a hitelt), “köteles”-e így a bank átváltani a hitelemet forint alapúra.
Üdvözlettel: László
Kedves László!
Amennyiben szabad felhasználású jelzáloghitele lakóingatlanra lett bejegyezve és a folyósításkor érvényes árfolyam nem haladta meg CHF hitel esetén a 180.- Ft-ot, EUR hitel esetén a 250.- Ft-ot, illetve JPY hitel esetén a 2.- Ft-ot, akkor jogosult a kedvezményes végtörlesztésre.
Forinthitelre való átváltás előtt a pénzintézetnek jövedelemvizsgálatot kell végeznie.
Üdvözletem!
Érdeklődnék, hogy a a végtörlesztéshez szükséges hitel felvételét ugyanannál a banknál kötelező felvenni, vagy egyszerre bekérhető több banktól is ajánlat?
Mik lennének technikailag a lépések? Elsőnek kérjünk új forinthitelt, és utána kellene bejelenteni, hogy végtörleszteni szeretnénk?
Köszönöm a választ előre is! Kata
Kedves Kata!
A kedvezményes végtörlesztéshez akármely pénzintézettől igényelhető forinthitel.
A végtörlesztési igény bejelentése előtt célszerű volna megvárni a hitelbírálat eredményét, hiszen igénybejelentés esetén az adósnak kötelezettsége a végtörlesztés. Mivel az igénybejelentést december 30-ig meg lehet tenni, ezért időben is belefér a felvenni kívánt hitel bírálata.
Kérjük, töltse ki online adatlapunkat, s Hiteltanácsadóink tájékoztatni fogják a forinthitelekről, majd a hitelkérelem elindítása előtt elvégzik a hitelügylet előzetes bírálatát.
Most már aláírták a végleges törvényt. Ebből kiderült-e,hogy frankos autóra lehet-e végtörlesztést igényelni vagy nem? Béla
Kedves Béla!
A kihirdetett törvény értelmében az autófedezetű gépjármű-hitelekre sajnos nem vonatkozik a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetősége.
Üdvözlöm! Kérdésem az volna, nekem már folyamatban van a kiváltás, kb. két hét múlva rendezem a kiváltást. Szeretném tudni, hogy tudok-e élni a 180 forintos végtörlesztéssel,mert nem mindegy, hogy a napi árfolyammal fizetem vissza, vagy 180 forinttal.
Kedves Sándor!
Ha lakóingatlanra bejegyzett devizahitelt vált ki, s a svájci frank árfolyama a hitel folyósításakor nem volt magasabb 180.- Ft-nál, akkor a kedvezményes végtörlesztési szándék írásbeli bejelentését követően van lehetősége a rögzített árfolyamon történő végtörlesztésre.
A lakáslízingesek is élhetnek a végtörlesztés lehetőségével?
Kedves Laci!
A lakáslízingesekre sajnos nem vonatkozik a kedvezményes végtörlesztés lehetősége.
Kedves Szakértő!
Érdeklődnék, hogy a tegnap kihirdetett kedvezményes, rögzített árfolyamú devizahitelek végtörlesztésénél mindenkinek jár alanyi jogon a szja és illetékmentesség, vagy esetleg valami jövedelemkorláthoz van kötve, és bizonyos 1 főre jutó jövedelem után már életbe lép?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Kedves Érdeklődő!
A pénzügyi intézmény által elengedett devizában felvett lakáscélú hitelből származó követelés akkor illetékmentes, ha a magánszemély kötelezett (adós) és a vele közös háztartásban élõ hozzátartozójának egy fõre esõ jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegének kétszeresét.
Érdeklődni szeretnék, hogy a megjelent törvény szerint, az elengedett követelésen van-e illeték, illetve adó bizonyos jövedelem felett, vagy pedig mindenkinek illeték- és adómentes? A törvényben olvasva nem tudom eldönteni, hogy az 1. s) vagy a t) pontok vonatkoznak ránk.
http://www.magyarkozlony.hu/
Nekünk ezen múlik, hogy tudunk-e végtörleszteni. Ha kell fizetni adót és illetéket, mikor kell azt megfizetni?
Köszönettel, Noémi
Kedves Noémi!
A pénzügyi intézmény által elengedett devizában felvett lakáscélú hitelből származó követelés akkor illetékmentes, ha a magánszemély kötelezett (adós) és a vele közös háztartásban élõ hozzátartozójának egy fõre esõ jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegének kétszeresét.
Az illeték esedékességével kapcsolatban a NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) illetékosztályán kérhet pontos felvilágosítást.
Tisztelt Szakértő!
2008-ban jelzálog alapú szabad felhasználású devizahitellel vettem egy hétvégi ház besorolású ingatlant lakhatási célból. Ide vagyok bejelentve, itt élek. Azóta a területet átminősítették lakóövezetté, azonban az ingatlan lakóházzá való átminősítésére még nem volt módom. Ön szerint van-e lehetőségem a végtörlesztésre? Üdv:Magdi
Kedves Magdi!
A kedvezményes végtörlesztésre vonatkozó törvény szerint csak lakóingatlanra bejegyzett devizahitel esetén van lehetőség a rögzített árfolyamon történő végtörlesztésre, így Ön valószínűleg ezt nem tudja érvényesíteni. Ennek ellenére javasoljuk, keresse fel ez ügyben a hitelfolyósító pénzintézetet is.