Devizahitelek végtörlesztése: Benyújtásra került a törvényjavaslat
Rogán Antal ma benyújtotta egyéni képviselői indítvány formájában a devizahitelek kedvezményes végtörlesztésével kapcsolatos jogszabály-módosítási javaslatokat. A benyújtott javaslatok egyelőre csak a hitelfedezet és felvételkori árfolyam alapján korlátozzák a jogosultak körét.
Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a végtörlesztéssel kapcsolatos fontosabb törvénymódosítási javaslatok lényegét:
- lakóingatlanon alapított zálogjoggal vagy állami készfizető kezességgel nyújtott devizahitelek végtörlesztése esetén a pénzügyi intézmények 180 HUF/CHF, 250 HUF/EUR illetve 200 HUF/JPY árfolyamot alkalmaznak, ha
- a végtörlesztéssel érintett devizahitel folyósításánál alkalmazott árfolyam ezeknél nem volt magasabb
- 2011. december 30. napjáig a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igénybejelentést be kell benyújtani
- a hitelfelvevő ezzel egyidejűleg vállalja a végtörlesztéssel érintett devizahitelhez kapcsolódó áthidaló vagy gyűjtőszámlahitel-tartozás végtörlesztését
- a bank vagy pénzügyi intézmény az igénybejelentést nem utasíthatja el, 60 napon belül köteles a végtörlesztésre irányuló lezárást előkészíteni
- a végtörlesztésért költségtérítést és egyéb díjat vagy jutalékot nem lehet felszámítani
- a törvény a kihirdetést követő 3. napon lép hatályba, és 2012. április 1-jén hatályát veszti
További részletek hamarosan!
Utolsó módosítás: 2011. szeptember 13. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézés is a mi dolgunk.
Szerencsétlen helyzetbe kerültünk, mert március 1-én kerülünk le a bárlistáról, ezért jelen álláspont szerint semelyik bank nem hajlandó kiváltani a hitelünket ( 5m Ft-ot nyernénk vele) Tiszta adóst nem tudok hozni (nem is akarok senkit belerángatni). Sokkal rosszabb helyzetbe kerülnék, ha például megpróbálnám összekaparni a 13 millió Ft tőketartozást és március 1. után igényelnék szabad felhasználású hitelt? Önök szerint várjunk, hátha lesz bank aki ad forinthitelt, vagy kezdjük el hajtani a pénzt? Válaszát köszönöm: Gabi
Kedves Gabriella!
Bárlista estén valóban nem igényelhető egyik pénzintézetnél sem hitel, s ez a közeljövőben várhatóan nem is fog változni. Ha a kedvezményes végtörlesztéssel 5 millió forintot megtakarítanának, akkor érdemes volna élni ezzel a lehetőséggel. Döntéshozatal előtt azonban érdemes lenne utánanézni annak, hogy szabad felhasználású hitel felvétele esetén várhatóan mekkora törlesztő részlettel kell majd számolniuk, s hogy az ingatlanérték és jövedelmi helyzet alapján mekkora hitelösszeghez juthatnának.
Tisztelt Hitelnet!
Visszautasíthatja a bank a végtörlesztési kérelmemet, ha nem deviza alapú jelzáloghitelem, hanem deviza-jelzáloghitelem van? A törvény amúgy tényleg csak a deviza alapú jelzáloghitelekről ír.
Köszönöm válaszát.
Zoltán
Kedves Zoltán!
Mivel a vonatkozó törvény valóban csak a deviza alapú jelzáloghitelekről ír, ezért kéjre ezzel kapcsolatban a hitelfolyósító állásfoglalását.
Az előző hozzászólásomat egészíteném ki azzal, hogy ingatlanfedezet a családi házunk, és akkor 140 Ft volt a svájci frank árfolyama.
Kedves Maya!
Fentiek alapján már egyértelmű, hogy élhet a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével.
Tisztelt Hitelnet!
Életbiztosítással kombinált hitelt vettem fel 3 éve az Ella Banktól. /ma AXA/ Lakásvásárlás céljából, ezt adásvételi szerződéssel tudom igazolni. A Közjegyzői okiratban az áll, hogy a hitelt “hitelcél meghatározása nélkül” adják.
Kérdésem: én is visszafizethetem-e rögzített árfolyamon ezt a fajta hitelt?
Kedves Maya!
Ha a hitelt lakóingatlanra jegyezték be, s a folyósításkor érvényes árfolyam nem haladta meg svájci frank alapú hitel esetén a 180.- Ft-ot, euró alapú hitel esetén a 250.- Ft-ot, valamint japán jen alapú hitel esetén a 2.- Ft-ot, akkor jogosult az életbiztosítással kombinált hitel kedvezményes végtörlesztésére. A közjegyzői okiratban szereplő ” hitelcél meghatározása nélkül” megnevezés nem zárja ki a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségét.
Szabad felhasználású svájci frank alapú /nem jelzáloghitel/ személyi kölcsönt vettem fel lakásfelújításra.
Kérdésem: erre a hitelre miért nem érvényes a 180,-Ft-os végtörlesztés? Ugyanúgy érint engem is, hiszen sosem fogok így megszabadulni ettől a hiteltől, vagy ha forint alapúra átváltom, nem mindegy, hogy 180,-Ft vagy 240,-Ft-on fizetem vissza.
Teréz
Kedves Teréz!
Önnek igaza van, de a kedvezményes végtörlesztést szabályozó törvény sajnos nem teszi lehetővé ingatlanfedezet nélküli felvett devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztését.
Kérdéseim:
1. 18 éves lejáratú 7.000 000 Ft értékű CHF lakáshitel 8 éves lejáratú havi 20.000 forintos Fundamenta szerződéssel (a Fundamentából még négy és fél év van hátra) végtörlesztése esetén hogyan alakul a Fundamentába már befizetett összeg felhasználása?
2. Ilyen kondíciók mellett melyik éri meg jobban: a rögzített három éves 180 Ft-os limit, vagy a végtörlesztés?
Kedves András! A Fundamenta szerződés esetén két lehetőség közül választhat. Ha lejárat előtt megszünteti, akkor az állami támogatást nem írják jóvá Önnek, csupán a havonta befizetett megtakarítást és a betéti kamatokat kapja vissza. A végtörlesztés ellenére választhatja azt a megoldást is, hogy a Fundamentát tovább fizeti a lejáratig, s így nem veszíti el az állami támogatást. A megtakarítási időszak végén a támogatással növelt összeget kiutalja Önnek a Fundamenta. Hogy árfolyamrögzítést vagy kedvezményes végtörlesztést érdemes-e választani, attól függ, hogy a jövőben hogyan fog alakulni a svájci frank árfolyama. Mivel ezt előre nehéz lenne megjósolni, ezért a lehetőségek mérlegelésekor csupán a végtörlesztéshez… Továbbiak »
Szintén építési hitelem van, melyet szakaszosan folyósítottak ki. A hitelszerződés időpontjában, illetve amikor a jelzálogjogot (a teljes összegre) bejegyezték 180 Ft/Chf alatt volt az árfolyam. 4 folyósításból 2 180 Ft/Chf alatt, 2 pedig felette volt. Na ilyenkor mi van? Mi van, ha a törvény erről a speciális esetről nem szól? Ki fogja ezt eldönteni?
Kedves Érdeklődő!
Ha a törvény erre vonatkozóan nem rendelkezik, akkor a Bank saját jogi szakértőjének állásfoglalását fogja kérni.
És ha a bejelentésig elintézem a használatba vételi engedélyt?
Kedves Emma!
A lakóingatlanra bejegyzett devizahitel a vonatkozó törvény szerint elvileg kedvezményesen végtörleszthető, ám mivel a törvény még nem került kihirdetésre, egyéb részletek nem ismertek.
Szabad felhasználású CHF hitelt vettünk fel két lakóingatlanra, majd fedezetcserét kértünk, mert eladtuk a két ingatlant. Építkezésbe kezdtünk, ezért a telekre, ami beépítetlen területként van nyilvántartva, lett terhelve. Akkor már 50% készültségbe volt az épített ingatlan, de még most sincs kész. Én is élhetek az előtörlesztéssel?
Kedves Emma!
A kedvezményes végtörlesztéssel kapcsolatos ismeretek szerint ebben az esetben nem élhet a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetőségével, mert az nem lakóingatlanra, hanem beépítetlen területre lett bejegyezve.
Tisztelt Hitelnet!
2008-ban vásároltunk egy lakást. A CHF letéti számlán vezetett összeget az építtető szakaszosan (4 részletben) tudta lehívni, így minden egyes lehíváskor más és más napi árfolyamon történt az átváltás.
A kérdésem az lenne, ha az utolsó lehíváskor a CHF napi árfolyama 180 Ft felett volt, akkor jogosultak lehetünk-e a végtörlesztésre? A teljes hitelösszegre visszaszámolva az átlagos CHF árfolyama 160 Ft volt.
Melyik időpontot fogják figyelembe venni? Amikor a bank a letéti számlán elkülönítette a felhasználható hitelösszeget vagy azokat az időpontokat, amikor az építtető lehívta a részösszegeket?
Köszönettel
Zoltán
Kedves Zoltán!
Az Ön hitelügylete ebből a szempontból speciális. Mivel a kedvezményes végtörlesztésre vonatkozó törvény még nem került kihirdetésre, és a részletek nem ismertek, ezért nem tudunk konkrét választ adni kérdésére.
Tisztelt Hitelnet,
kérdésem az, hogy a kedvezményes végtörlesztési lehetőség csak a deviza alapú hitelekre vonatkozik, vagy a devizahitelekre is? Tehát abban az esetben is igénybe tudom-e venni, ha a folyósítás és törlesztés is CHF-ben történik?
köszönettel.K.
Kedves Érdeklődő!
A törvényjavaslat azt tartalmazta, hogy azokra az adósokra vonatkozik a kedvezményes végtörlesztés, akiknek lakóingatlanra felvett zálogjoggal fedezett devizahitelük van, és a folyósításkor érvényes árfolyam svájci frank esetében nem volt több 180.- forintnál. A tervezet ugyan elfogadásra került, de ennél bővebb információ egyelőre nem áll rendelkezésre. A törvény 5 nap múlva kerül kihirdetésre.
A végleges, megszavazott változat szerint a lakáslízingesekre is érvényes a végtörlesztés?
Kedves Miki!
A kedvezményes végtörlesztés lehetősége a lakáslízingesekre nem vonatkozik.
Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha végtörleszteni szeretném 2009-ben felvett jelzálog alapú CHF-es hitelemet, akkor a banknak a folyósítási (179,13 Ft) vagy a törlesztési (185,25) árfolyamot kell figyelembe vennie. Köszönöm a választ.
Kedves Hédi!
A tervezet szerint a lakóingatlanon alapított zálogjoggal vagy állami készfizető kezességgel nyújtott devizahitelek végtörlesztése esetén a pénzügyi intézmények 180 HUF/CHF árfolyamát akkor lehet igénye venni, ha a végtörlesztéssel érintett devizahitel folyósításánál alkalmazott árfolyam ezeknél nem volt magasabb.
Tisztelt Hitelnet!
2006-ban vettem fel az ingatlanom terhére az Erste banknál szabad felhasználású devizahitelt /svájci frank alapút/ kb. 4.500.000.- forintot.
Igényelhetem-e a rögzített árfolyamot 3 évig a banktól?
/A banknál azt mondták , hogy nem, mivel szabad felhasználású jelzáloghitel és nem lakásvásárlásra vettem fel./A PSZAF honlapján megnéztem és ott azt írták, hogy minden jelzáloghitelre, amit az ingatlanra vettek fel, lehet igényelni ezt az árfolyam rögzítést!
Kérem, mielőbb válaszoljanak, mert szerintem nem csak engem érint ez a probléma!
Tisztelettel: L. Tamás
Kedves Tamás!
Önnek valóban igaza van. A rögzített árfolyamon való hiteltörlesztésre mindazon devizahitelesek jogosultak, akiknek olyan jelzáloghitelük van, amely lakóingatlanon alapított zálogjoggal fedezett. Ebbe a kategóriába tartozik a szabad felhasználásra felvett jelzáloghitel is.
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Erre a cikkre gondoltam, ami alapján nekem úgy tűnik, hogy plusz illetéket kell fizetni az elengedett összegre bizonyos fizetés felett. Nem találom pontosan hol olvastam.
“Illetékmentes lesz a végtörlesztésből származó elengedett követelés abban az esetben, ha a kérvényező és a vele egy háztartásban élők egy főre eső jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, mely jelenleg 57 ezer forint havonta, vagy ha a lakásra korábban végrehajtási eljárást vagy árverést folytattak le – olvasható a pénteken benyújtott törvényjavaslatban. A személyi jövedelemadót azonban senkinek sem kell megfizetni az elengedett követelés után, ahogyan azt már Orbán Viktor hétfőn jelezte. “
Kedves Noémi!
Igen, e cikk alapján valóban úgy tűnik, hogy meghatározott jövedelem felett illetéket kell fizetni a végtörlesztésből elengedett követelés után. Az ezzel kapcsolatos részletek azonban egyelőre nem ismertek. A törvénymódosítás biztosan tartalmazni fogja a konkrétumokat.
Autót vásároltam 2006-ban 10 évre,sajnos óriási hibát követtem el mert, svájci frank alapút, akkor 170ft-on rögzitették szerződésben, 30 000ft volt a kezdő részlet fizetés.Az autó 3100000ft volt akkori számítás szerint 4170000ft ot kellett volna vissza fizetnem. Most úgy áll a helyzet,hogy mire 5 év múlva lejár a hitelem 7200000ft-ot fizetek vissza.Szeptember havi részletem 73 986ft volt,ez szörnyű,mi ez ha nem uzsora kamat.
Tisztelt Szakértő!
Tudom, hogy a végleges törvény még nem született meg, de a jelenlegi törvényjavaslat szerint igénybe vehető-e a végtörlesztés abban az esetben is, ha az ingatlan a hitelfelvételt követően lett lakóingatlanná átminősítve? A jelzálog(devizalapú szabad felhasználású ingatlanhitel) üdülőtelekre lett bejegyezve, ami 2008-ban lett átminősítve lakóingatlanná.
Üdv:Viola
Kedves Viola!
Mivel a kedvezményes végtörlesztéssel kapcsolatos részletek még nem ismertek, ezért pontos válasz nem adható kérdésére. A törvényjavaslat szerint a lakóingatlanon alapított zálogjoggal nyújtott hitelek fizethetők vissza rögzített árfolyamon, s az Ön ingatlana jelenleg lakóingatlan, tehát nem kizárt, hogy élhet majd ezzel a lehetőséggel.
Tisztelt Hölgyem/Uram! Azt olvastam, hogy a törvényjavaslatban az is szerepel, hogy az elengedett követelés illetékköteles lesz bizonyos fizetés felett, adót viszont nem kell utána fizetni. Azt szeretném megérdeklődni, hogy ez mit jelent pontosan? A devizaárfolyam különbözetből számolt összeg talán jövedelemnek számít, ajándéknak és erre kell illetéket fizetni? Vagy milyen összeg után? Mennyi lesz ez az illeték %-a? A hírek csak egyre rosszabbak, csak hatalmas, több milliós veszteséget realizálva tudnánk ily módon kiszállni és átváltani a devizahitelt, amihez hozzájönne ez az illeték még. Már egyáltalán nem tudom, hogy megéri-e, mi még 150 alatti CHF/HUF árfolyamon vettük fel, hosszú távra, minek köszönhetően… Továbbiak »
Kedves Noémi! Ön valószínűleg a törvényjavaslatra e részére gondol: „A devizahitellel rendelkező adósok megsegítésére kidolgozott programokban részt vevő magánszemélyeket a javaslat mentesíti a személyi jövedelemadó, az ajándékozási, illetve visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség alól a pénzügyi intézmények által elengedett követelés, az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem, a kedvezményes bérleti díj formájában juttatott bevétel, illetve az ingatlan kedvezménnyel történő visszavásárlása után.” Ez azt jelenti, ha Ön a devizahitele miatt nehéz helyzetbe került és részt vesz a devizahiteleseket megsegítő valamely programban, majd értékesíti ingatlanát, akkor nem kell e bevétel után adóznia, valamint, ha visszavásárolja ingatlanát, akkor nem kell utána illetéket fizetnie. Az ingatlanok maximális terhelhetőségét… Továbbiak »
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Sajnálattal olvastam több fórumon is, hogy a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetősége kizárólag a lakáshitelekre vonatkozik.
Miért is?
Hiszen sokan vagyunk, akik a megjelölt árfolyam alatt vettük fel a hitelt és az árfolyam drasztikus változása miatt százalékosan nekünk is ugyanolyan arányban nőttek a részletek, mint a lakáshiteleknél. Van olyan ismerősöm, aki közel a dupláját fizeti (még évekig), mint az elején.
Szerintem ez is diszkrimináció, mert a devizahitel az mindegy mire vettük fel, akkor is az. Nem?
Hol tudnak erre hivatalos választ adni?
Köszönettel,
Mihály
Kedves Mihály!
Szeptember 16-án került a parlament elé a kedvezményes végtörlesztéssel kapcsolatos törvényjavaslat, melynek elfogadása után jogszabály fogja rögzíteni a végtörlesztés feltételeit. Innentől kezdve a jogszabályban rögzített feltételek lesznek mérvadóak, s ennek megfelelően kell majd eljárniuk a bankoknak is.
Mikor tudjuk meg, hogy a lízing mehet-e kifizetésre?
Kedves Gabriella!
A rögzített árfolyamon való végtörlesztéssel kapcsolatos törvénymódosítás pénteken, szeptember 16-án került az Országgyűlés elé.
Kérjük, kísérje figyelemmel honlapunkat, ahol rendszeresen beszámolunk az aktualitásokról, tehát arról is, hogy lakáslízing esetén is igénybe vehető-e a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés.
Azt szeretném megtudni,hogy frank alapú autóhitelre is érvényes lesz-e a rögzített árfolyamú végelszámolás?
köszönöm……
Kedves Edmond!
A fentiek alapján és a kormány tervei szerint gépjármű fedezetes hitelekre nem fog vonatkozni a rögzített árfolyamon való előtörlesztés lehetősége.
A jelenlegi információk szerint az életbiztosítással kombinált hiteltörlesztésre is fog vonatkozni a 180 Ft-os svájci frankon történő végtörlesztés lehetősége?
Üdvözlettel:
Krisztián
Kedves Krisztián!
A rögzített árfolyamon történő végtörlesztéssel kapcsolatos javaslatról még nem született döntés, így jelenleg még nem ismert, hogy kik, milyen típusú hitelek esetén és milyen feltételekkel igényelhetik. Véleményünk szerint azonban biztosan nem lesznek kizárva az ilyen jellegű kondíciók.