Tisztelt Szakértő!
Családi ház korszerűsítésére /nyílászárócsere, szigetelés/ otthonteremtési kamattámogatású korszerűsítési hitelt kértünk! Elutasító levelet kaptunk, indoklás az volt, hogy azért nem feleltünk meg, mert a támogatott személy nem rendelkezik legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal!
A ház 100%-ban az én tulajdonomban van, a férjemnek nincs tulajdoni hányada illetve a szüleim a haszonélvezők. Én adtam be a kérelmet, a férjem mint adóstárs, és a szüleimnek is alá kellett írniuk a papírokat, mivel ahogy a bankban mondták Ők a "terhek". Mindent úgy csináltunk ahogy mondták, mert hogy ez így jó!
Miért kaptunk nemleges választ?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel.
Xénia
Kedves Xénia!
A Nemzetgazdasági Minisztérium által kiadott tájékoztató szerint a kamattámogatást igénylő személynek – több igénylő esetén az igénylőknek együttesen - a korszerűsítési munkálatok elkezdése előtt, a kamattámogatott hitel iránti kérelem benyújtásakor legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie a korszerűsíteni kívánt lakásban.
Mivel a házastársat kötelező társigénylőként bevonni a hitelügyletbe, ezért - fentieket értelmezve - Önnek és férjének együttesen kell rendelkeznie legalább 50%-os tulajdoni hányaddal abban az ingatlanban, amire az otthonteremtési kamattámogatás keretében a korszerűsítési kölcsönt igénylik.
A banknak írásban, részletesen tájékoztatni kellett Önöket a kérelem elutasításának indokáról a nem teljesülő - vonatkozó kormányrendelet szerinti - igénylési feltételek megjelölésével.
Amennyiben a kamattámogatott kölcsönkérelem elutasításával nem ért egyet, a kamattámogatásra jogosító feltételeknek való megfelelés megállapítását kérheti a Magyar Államkincstár területileg illetékes hivatalától.
E felülvizsgálat iránti kérelem az elutasítás kézhezvételétől számított 15 napon belül nyújtható be az Önök lakóhelye szerint illetékes kincstári hivatalhoz. A Hivatal a banki döntést jogosult felülbírálni, de csak az állami támogatások előírásainak teljesítésére vonatkozóan.
A Kincstár döntése csak a jogszabály helytelen értelmezésének megállapítására szorítkozhat, vagyis adott esetben arra, hogy a pénzintézet a tulajdoni hányadra vonatkozó jogszabály előírásait helyesen értelmezte-e. Az Önök hitelképességének felülvizsgálatára nem terjed ki a Kincstár hatásköre.