Az otthonteremtési kamattámogatás keretében nyújtott lakáshitel kérelmek benyújtási határideje 2014. december 31. volt. Ezzel azonban nem szűnt meg ez a fajta finanszírozási mód, hiszen az Otthonteremtési kamattámogatásról szóló kormányrendelet némi módosítással ugyan, de 2015. január elsejei hatállyal ismét elérhetővé tette a kamattámogatott hiteleket.
Milyen célra kaphatunk otthonteremtési lakáshitelt 2015-ben?
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy jelenleg mely lakáscélok esetén érhető el az otthonteremtési kamattámogatás. A kölcsön Magyarország területén lévő
- új lakás vásárlásához és építéséhez,
- legalább komfortos, használt lakásvásárláshoz, korszerűsítéshez és legalább komfortos használt lakás bővítéséhez,
- lakás tulajdoni hányadának megvásárláshoz közös tulajdon megszüntetése esetén (ide nem értve a házasság vagy az élettársi kapcsolat fennállása alatt a
- házastársak vagy élettársak között fennálló közös tulajdon megszüntetését),
- a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vagyonkezelésébe tartozó lakóingatlan visszavásárlásához
igényelhető.
Mi változott a korábbi előírásokhoz képest?
A fenti hitelcélokon belül érdemes kitérni azokra a pontokra, amelyek január 1-től kerültek bele a kormányrendeletbe, tehát a korábbihoz képest új információ. Ilyen újonnan meghatározott feltételek a következők:
- Új lakás építése esetén a kamattámogatás kizárólag összkomfortos lakás építésére adható.
- Új lakás építése, illetve meglévő lakás bővítése és korszerűsítése esetén a kölcsönszerződés akkor köthető meg, ha az igénylő által benyújtott költségvetést a hitelintézet elfogadja.
- A kamattámogatott időszak lejáratáig (5 év) az érintett ingatlant nem terhelheti haszonélvezeti illetve használati jog, kivéve a Nemzeti Eszközkezelőtől történő visszavásárlás esetét.
- Korszerűsítés esetén, amennyiben az igénylő saját jogú öregségi vagy özvegyi nyugdíjra jogosult, nem feltétel az OEP által kiállított társadalombiztosítási jogviszony igazolása. A Nemzeti Eszközkezelőtől történő visszavásárlás esetén szintén nem szükséges ezen igazolás benyújtása.
- Új lakás vásárlása és építése, illetve korszerűsítés, bővítés esetén az építési engedély kiadását legfeljebb 6 hónappal megelőzően kiállított számla fogadható el.
- Ha az igénylő az építkezéshez vagy bővítéshez közhasznú jogállású szervezet vagy települési önkormányzat által kiírt nyilvános pályázat útján természetbeni juttatást kap, úgy a támogatást nyújtó által igazolt értékig a számlabenyújtási kötelezettség csökkenthető.
- A Nemzeti Eszközkezelőtől történő visszavásárlás esetén a kamattámogatás iránti kérelem a visszavásárlása biztosított határidő lejáratát követő 30 napon belül nyújtható be.
Kamattámogatott vagy piaci lakáshitelt érdemes választani?
A forint alapú finanszírozás tekintetében a korábbi években egyértelműen a kamattámogatott hitelek jelentették a legkedvezőbb megoldást. Ezekhez a hitelekhez a szigorú jogszabályi előírások miatt nem minden hitelfelvevő juthatott hozzá. Jelenleg is szűkebb réteg számára érhetők el a támogatott hitelek, aminek több oka is van, például a személyi feltételeknek való megfelelés; maximalizált hitelösszeg; vételárra, költségvetésre vonatkozó felső korlát, stb. Ezzel szemben a piaci lakáshitelek nemcsak kevésbé kötött feltételek mellett vehetők igénybe, de kamat tekintetében is egyre versenyképesebbé váltak a támogatott hitelek mellett. Sőt, ma már akár alacsonyabb kamatszintet is elérhetünk, ha piaci kamatozású lakáshitelt választunk. A hitelkamatok csökkenésének oka a jegybanki alapkamat elmúlt években tapasztalható folyamatosan mérséklődése, 2014. július 22. óta 2,1%-os alacsony szintje.
Miért lehetnek mégis kedvezőbbek a piaci lakáshitelek?
A kamattámogatott hiteleknél törvényben rögzítették az adós által fizetendő kamat minimumát, ami 6%. Piaci lakáshiteleknél nincsen ilyen törvényben fixált minimum kamatszint, ezért az ilyen kölcsönök kamata 6% alá is süllyedhet.
Az otthonteremtési kamattámogatás keretében nyújtott lakáshitelek esetében a törlesztő részlet megfizetéséhez biztosított támogatást az állam a futamidő első 5 évében biztosítja. Ezt követően a kamattámogatott hitel piaci kamatozásúvá válik, az aktuális piaci kamatlábnak megfelelő kamatozással. Az 5 évig fix törlesztő részletet azonban ma már nemcsak támogatott hitel felvételével lehet biztosítani. Piaci lakáshiteleknél – a viszonylag rövid (3, 6 vagy 12 hónap) kamatperiódusú konstrukciók mellett léteznek hosszabb kamatperiódussal (3, 5, 10, 15 vagy akár 20 év) elérhető lakáshitelek.
A támogatott és piaci kamatozású lakáshitelek aktuális törlesztő részletét Hitelkalkulátorunkkal kiszámolhatja, ugyanakkor Szakértőink is készséggel állnak rendelkezésére, amennyiben személyre szabott lakáshitel ajánlatukat kéri!
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék, hogy tudnak olyan bankot ajánlani, aki nyújt Otthonteremtési kamattámogatást Nemzeti Eszközkezelő vagyonkezelésébe tartozó lakóingatlan visszavásárlására?
Köszönettel.
Ágnes