Rendszeresen felmerülő kérdés ügyfeleink részéről, hogy milyen módon lehetne megoldani a lakásvásárlást banki hitel segítségével úgy, hogy a házastárs nem kerül bevonásra. Ez a kérdés legtöbbször akkor merül fel, ha a házastárs adatai negatív tartalommal szerepelnek a KHR rendszerben. Mutatjuk, milyen megoldás lehetséges.
Hitelfelvétel a házastárs bevonása nélkül
Egy hitelügyletben a házastársnak mindig kötelezően bevonandó adóstársként kell részt vennie. Vannak azonban olyan élethelyzetek, amikor az adós szeretné elkerülni házastársa hitelügyletbe történő bevonását. Erre megoldás lehet az úgynevezett vagyonközösség megosztó szerződés, amelyben a hitelfelvevő vállalja, hogy az általa 1/1 tulajdoni arányban megvásárolásra kerülő lakás – amellett, hogy az ő külön vagyonát képezi – az ő külön vagyonából kerül majd törlesztésre. Ezzel a szerződéssel valóban elkerülhető a házastárs bevonása, de a bankok ilyen esetben is ellenerőzik a hitelben nem szereplő fél KHR adatait. Ha azok negatív információval szerepelnek a rendszerben, akkor nem működhet ilyen formában sem a hitelfelvétel.
Hitelfelvétel élettárs bevonása nélkül
Korábbi cikkünkben írtunk már arról, hogy megoldható lehet a hitelfelvétel akkor is, ha párunk negatív információval szerepel a KHR rendszerben. Bankpartnereink egyikénél ugyanis nem kötelező az élettárs adóstársként történő bevonása. Ez a verzió azonban csak akkor működhet, ha párunk nem házastársunk, hanem élettársunk és jövedelmét nem kívánjuk figyelembe venni a hitelbírálat során. A házastárs adóstársként történő bevonása és KHR lekérdezése itt sem kerülhető el.
Banki finanszírozás a KHR-ben szereplő házastárs bevonása nélkül
Mi lehet a megfelelő megoldás, ha a banki úton történő lakásvásárlást KHR listán negatív információval rendelkező házastársunk bevonása nélkül szeretnénk megoldani?
Lakáslízing
Lízing esetében ugyanis a házastársat nem kötelező az ügyletbe bevonni! A lízing a lakáshitel azon formája, ahol a hitelintézet lesz a célingatlan tulajdonosa, egyúttal a lízingbeadó. A lízingbevevő pedig a majdani tulajdonos, példánkban az a házastárs, aki negatív információval nem szerepel a KHR-ben. A lízingbevevő házastársát nem kötelező bevonni az ügyletbe! Így ugyan a lízingszerződés alapján tulajdonjogot sem fog szerezni a lejáratkor az ingatlanban, de a későbbi tulajdonszerzés megoldható úgy, hogy a lejáratot követően – amikor a lízingbevevő tulajdonába kerül ténylegesen a lakás – ajándékozási szerződés keretében tulajdoni hányadot ad át házastársának.
Előnyök
A lízingbevevőt a lakáshitellel gyakorlati szempontból megegyező jogok illetik meg. A lízingbevevő veszi át műszakilag a lakást, a mérőórák szintén az ő nevére kerülnek. Állandó lakcímmel is bejelentkezhet a lakásba. Az ingatlant felújíthatja, korszerűsítheti. A lakást bérbe adhatja, tartozásátvállalással eladhatja, valamint a lízinget elő- vagy végtörlesztheti. Végtörlesztés esetén ugyanúgy, mint lakáshitelnél csak a fennálló tőketartozást kell megfizetni.
További előnyök:
- Alacsony önerő elvárás: a forint alapú lízing összege a piaci érték 85%-át is elérheti, így akár 15% önerővel is megvalósulhat a lakásvásárlás
- Euró alapú finanszírozás is lehetséges
- A 45 éves kor feletti HM alkalmazottak részére biztosított albérleti hozzájárulás lakáslízing törlesztésre is igénybe vehető
- LTP megtakarítás lízing előtörlesztésére is igénybe vehető
Hátrány
Lakáslízing esetén CSOK igénybevételére nincs lehetőség
Lakáslízing folyamata
- Ön kiválasztja a lakást és szándéknyilatkozatot ír alá az eladóval.
- Megköti a lízingszerződést a bankfiókban.
- A bank adásvételi szerződést köt az eladóval.
- Ön birtokba veszi az ingatlant, a futamidő végén pedig automatikusan tulajdonossá válik.
Személyre szabott tájékoztatás az elérhető lízingkonstrukciókról
Amennyiben Önt is érdekli a lízinggel történő finanszírozás és szeretne bővebb információt kapni a lakáslízing termékekről, kérjük, töltse ki online adatlapunkat !
Érdeklődnék, ha én jelzáloghitelt szeretnék felvenni saját házamra, ahhoz mit kérnek, például munkaviszony kell hozzá? Vagy ha valaki BAR listán van, az baj?
Akkor is felmerülhet, ha a házastárs külföldi állampolgár és például nem rendelkezik magyar lakcímmel. Ha nem is EU állampolgár, akkor ez ráadásul tartózkodási engedély elintézése nélkül nem is megoldható.
Nálunk ez az eset volt, és a vagyonmegosztási működött.