Az MNB Zöld Hitel Programja magas energiahatékonyságú új ingatlanok kedvező banki finanszírozását teszi lehetővé. A hitelcél szerinti ingatlannak minden esetben meg kell felelnie az MNB által előírt energetikai feltételeknek. Összefoglaltuk, hogy melyek ezek a feltételek és mit is jelent a közel nulla energiaigényű kifejezés.
Zöld hitel energiahatékonyságra vonatkozó feltételei
Zöld hitellel kizárólag azok az új építésű lakóingatlanok finanszírozhatók, melyek teljesítik a velük szemben előírt energetikai feltételeket. Ezek az alábbiak:
- Az ingatlan primer energia felhasználása legfeljebb évi 90 KWh/m2
- Az ingatlannak „BB” energetikai minősítéssel kell rendelkeznie, vagyis a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeket szükséges teljesítenie.
Mit takar a „BB” energetikai minősítés?
A BB energetikai osztály, vagyis a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelmény egy, az új ingatlanok építésekor alkalmazandó előírás. Feltételrendszere az épületek több energetikai paraméterét is meghatározza. Ilyen például a hőszigetelések mértéke, a nyílászárók minősége, valamint a megújuló energiaforrások alkalmazása.
Egy lakóingatlan BB minősítést abban az esetben kaphat, ha az összesített energetikai számértéke 81 és 100 között van, vagyis az energetikai szakértő által meghatározott energiafelhasználási értéke 81-100 KWh/m2. Amennyiben ez az érték 81-nél alacsonyabb, úgy az ingatlan „AA” energetikai osztályba kerül, ha pedig meghaladja a 100-at, akkor CC minősítésű lesz.
Nem minden BB energiaosztályba tartozó ingatlan fog azonban megfelelni a zöld feltételeknek, csak az, amelyik a primer energiafelhasználásra vonatkozó feltételeket is teljesíti.
Megújuló energiaforrás alkalmazása
A BB energetikai minősítéshez az energiafelhasználás legalább 25%-át megújuló forrásból szükséges fedezni. Amennyiben megújuló energiaforrásból származó energia nem kerül felhasználásra az épületben, úgy a BB minősítés nem adható ki. Tehát, ha nem teljesül a legalább 25%-os megújuló energia, akkor az ingatlan eggyel alacsonyabb minősítést fog kapni, azaz „CC” energiaosztályba kerül. Ez az eljárás érvényes abban az esetben is, ha az épület a többi mutatószám alapján ennél jobb minősítést kaphatna.
Megújuló energiaforrások az alábbiak:
- napenergia
- vízenergia
- szélenergia
- a biogázok energiája
- geotermális, geotermikus energia
- hidrotermikus energia
- légtermikus energia
- biomassza, biomasszából közvetve vagy közvetlenül előállított energia
- fapellet, agripellet
- tűzifa
- távhő is bizonyos esetekben
Kérje egyedi ajánlatunkat
Kérje szakértőnk egyedi ajánlatát Zöld hitel igényléssel kapcsolatban
Személyre szóló tájékoztató
A Zöld hitellel kapcsolatos információkat honlapunkon folyamatosan frissítjük. Az igénylés feltételei IDE kattintva tekinthetők meg.