A 90 napon túli késedelemmel rendelkezők száma meghaladja a 90 ezret
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) első alkalommal tette közzé Kockázati jelentését, mely a Risk Outlook elnevezésű jelentés helyébe lépett. E jelentés részletesen foglalkozik az esetleges pénzügyi kockázatokkal. Az első negyedéves jelentés a pénzügyi terület tavalyi teljesítményéről nyújt tájékoztatást.
A hazai pénzügyi ágazat kockázatai a pénzügyi válság hazánkba gyűrűzését követő fél évben tapasztalt helyzethez viszonyítva nagymértékben csökkentek, ám szintjük napjainkban is jelentős. A hazai gazdaság teljesítménye, finanszírozhatósága, ennek következtében pedig a pénzügyi rendszer likviditása is javult. A további fellendülést azonban kedvezőtlen folyamatok, s időnként a nemzetközi piaci helyzet is gátolja.
A pénzügyi szegmens kockázatai jelenleg főleg a hitelpiac területén merülnek fel. A bankrendszer tavaly jelentős mértékű portfólióromlást szenvedett el, ám továbbra is jövedelmező maradt, számos lényeges strukturális mutatója javult, például a nyitott devizapozíciók mértéke, hitel/betét aránya, lejárati transzformáció, eszközoldali likviditás.
A pénzintézetek tőkeellátása ugyancsak javult, de a jelentős kockázattal járó devizahitelek állománya nem csökkent érdemben. Idén a bankok kereskedési nyeresége várhatóan el fog maradni az előző évi eredménytől.
A szövetkezeti hitelintézetek jövedelmezőségét illetően, az, tavaly csak kis mértékben romlott, jóllehet az értékvesztési fedezet jelentősen mérséklődött. Ennek köszönhetően az idei kockázatok közül kiemelkedő a jövedelmezőség további mérséklődésének veszélye. A szövetkezeti hitelintézetek hitelbiztosítéki fedezettsége azonban magas szintű, likviditási helyzete kedvező, piaci kockázatai pedig korlátozottak.
A válság negatív hatásai főként az ingatlan-, valamint a gépjárműszektort hitelező pénzügyi vállalkozások esetében érződnek. Tavaly ez a szektor veszteséges volt. Az egyes pénzügyi csoportokhoz tartozó vállalkozók esetén a negatív eredmények a csoport jövedelmezőségét mérséklik, míg független szolgáltatók esetén a veszély jóval nagyobb, hiszen kérdéses, hogy a tőkehiányos, negatív jövedelmezőségű vállalkozások a közeljövőben képesek-e új finanszírozást szerezni.
Összességében megállapítható, hogy a hitelpiac hiteleinek minősége tavaly jelentős mértékben romlott. A hitelszerződések darabszámát nézve körülbelül egyharmada, az állomnyi arányokat tekintve pedig mintegy egyhatoda késedelemmel rendelkezett. Továbbá szintén a teljes állományt tekintve a szerződések darabszámát nézve annak egyötöde, az állományi arányok alapján pedig 7,4 százaléka volt 90 napot meghaladóan késedelmes, vagyis a nemzetközileg elfogadott minősítési gyakorlatnak megfelelően nem-teljesítő volt.
A minőségromlási folyamatnak köszönhetően tavaly a hitelállománynak körülbelül 3,5-4 százaléka veszett el. A minőségromlás egy részét lefedi az újrastrukturált kölcsönöknek a hitelállomány mérete alapján ötszörös, a hitelállományi arányok szerint pedig négyszeres növekedése.
Az elmúlt két esztendőben a végrehajtás vagy egyéb követelés-értékesítési és tartozásrendezési eljárás alá vont lakóingatlanok száma meghaladta a 30 ezret.
2010-ben a hitelportfólió minőségével kapcsolatosan a hitelezők legfőbb kockázata az, hogy a kölcsönnel rendelkezők jövedelmi illetve pénzügyi helyzete nem javul az év során, valamint a munkanélküliségi ráta is tovább növekedhet. Emiatt a tavalyihoz hasonló mértékű értékvesztési szükséglet valószínűsíthető.
A hitelesek számára pedig az jelentheti a legfőbb kockázatot, hogy több tízezer adós veszítheti el a hitele fedezetéül felajánlott ingatlanát. Annak a mintegy 90 ezer lakossági jelzáloghitel szerződésnek az adósai veszélyeztetettek igazán, amelyek esetében tavaly év végén több mint 90 napos fizetési késedelem állt fenn.
Utolsó módosítás: 2021. január 05. kedd
Kérje ajánlatunkat!
Kérje a Hitelnet szakértőinek egyedi ajánlatát. Díjmentesen segítünk megtalálni az elérhető legkedvezőbb hitel lehetőségeket és a teljes körű ügyintézést is a mi dolgunk.
Érdeklődni szeretnék hogy az otp bank 2008-ban felmondta a szerződésünk (6 millió).Házunk most kb 12milliót ér. Fészekrakó hitel miatt egy része apeh tartozás lett. Férjem alkalmi munkából él, én gyeden vagyok (85e a gyedem)+családi 26. mit lehet tenni. Az otp részre kértünk részletet nem is foglalkoznak velünk tavaly óta leveleinkre sem válaszolnak.Csak az összeg növekszik. Az apeh nem ad részletet, mondván hogy kevés a bevételünk.
Ha esetleg a férjem találna munkát és letiltható lenne a fizetés akkor is árverezhetnének. És mennyi időnk van még kb. Most utasított el az apeh. Két gyerekkel kitehetnek az utcára?
Köszönöm válaszát. Egy aggódó család
Sajnos az árverezést ebben az esetben már nem lehet elkerülni. Sajnos nem tudok Önnem mit mondani…