Falusi CSOK feltételei, települések 2023
2021. december 27-én, valamint 2022. december 28-án módosításra került a falusi CSOK-ra vonatkozó kormányrendelet! Az alábbiakban összefoglaljuk a témával kapcsolatos információkat, tudnivalókat.
Falusi CSOK településlista 2023
A 2023-ban támogatott települések listája, megyék szerinti bontásban, a falusi csok települések listája táblázatunkban érhető el.
A falusi CSOK 2019. július elsejétől 2024. december 31-ig igényelhető az alábbi célokra:
Tanya, birtokközpont vagy preferált kistelepülés területén
- használt lakás vagy ház vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére vagy
- meglévő lakás vagy ház bővítésére, illetve korszerűsítésére
Használt lakás vásárlására abban az esetben igényelhető a falusi CSOK, ha az igénylő ugyanazon kérelemben a lakás
- korszerűsítésére,
- bővítésére vagy
- korszerűsítésére és bővítésére
is igényli a családi otthonteremtési kedvezményt.
Lakáshitel kalkulátor
Tekintse meg az elérhető banki lakáshitel lehetőségeket, ideértve a hagyományos és falusi CSOK-kal egybekötött konstrukciókat, egyedi Hitelnet kedvezményekkel. Kérje egyedi ajánlatunkat.
Falusi csok összege
Falusi CSOK összege vásárlással egybekötött bővítés/korszerűsítés esetén | |
Gyermekek száma | Támogatás összege |
1 | 600.000 Ft |
2 | 2.600.000 Ft |
3 vagy több | 10.000.000 Ft |
- egy gyermek esetén legfeljebb 600 000 Ft,
- két gyermek esetén legfeljebb 2 600 000 Ft,
- három vagy több gyermek esetén legfeljebb 10 000 000 Ft.
A vásárlására megállapított támogatási összeg nem haladhatja meg a fenti összegek 50%-át! A lakás vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket.
A megvásárolt lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házastársak és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie. Nem érinti a támogatásra való jogosultságot, ha az igénylő vagy a támogatott személy halála esetén a lakásban annak egyenes ági rokona, házastársa vagy élettársa szerez tulajdont. Ha a CSOK kérelem benyújtása előtt a kiskorú gyermek az elhunyt szülő után ingatlan tulajdont szerzett, és a túlélő szülő, a gyám vagy az örökbefogadó szülő a CSOK igénybevételével új lakást épít vagy vásárol, a kedvezménnyel érintett lakásban - a gyámhatóság rendelkezésének megfelelő mértékben − a támogatott személy mellett a kiskorú gyermek is szerezhet tulajdont.
Preferált kistelepülésen ezen alcím szerinti családi otthonteremtési kedvezmény meglévő lakás
- korszerűsítésére,
- bővítésére vagy
- korszerűsítésére és bővítésére,
igényelhető, abban az esetben is, ha az igénylő a kérelem benyújtását megelőzően a korszerűsíteni, illetve bővíteni kívánt lakás megvásárlásához családi otthonteremtési kedvezményt vagy családok otthonteremtési kedvezményét vett igénybe.
Ebben az esetben a támogatás összege:
Falusi CSOK összege bővítés/korszerűsítés esetén | |
Gyermekek száma | Támogatás összege |
1 | 300.000 Ft |
2 | 1.300.000 Ft |
3 vagy több | 5.000.000 Ft |
- egy gyermek esetén legfeljebb 300 000 Ft,
- két gyermek esetén legfeljebb 1 300 000 Ft,
- három vagy több gyermek esetén legfeljebb 5 000 000 Ft.
E támogatási összeg meghatározásánál nem kell figyelembe venni a lakás vásárlásához igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény vagy családok otthonteremtési kedvezménye összegét, vagyis ugyanazon gyermek után igényelhető a fenti támogatási összeg korszerűsítésre, bővítésre anélkül, hogy a korábban kapott CSOK összegét le kellene vonni ezen összegből.
Ha az igénylő a korszerűsítési és a bővítési munkálatokra egyaránt igényel családi otthonteremtési kedvezményt, azt a kérelem egyidejűleg történő benyújtásával teheti meg.
Megelőlegezett CSOK igénylésére 2022-től több alkalommal is van lehetőség:
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek már megszületett.
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek még nem született meg, de az igénylők a korábbi támogatási összegnek legalább a nem teljesült gyermekvállalásra jutó hányadát visszafizették.
A családi otthonteremtési kedvezmény a következő korszerűsítési munkálatokhoz igényelhető:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig, valamint
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig.
A korszerűsítéshez igényelt családi otthonteremtési kedvezményből több, a fent felsorolt munkálat elvégzése is támogatható.
A kedvezménnyel érintett lakásban az igénylőnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, legalább 50 százalékos - együttes igénylés esetén együttesen legalább 50 százalékos - tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie. A korszerűsítendő ingatlanon nem lehet haszonélvezeti jog.
A korszerűsítendő lakásnak a kérelem benyújtásakor rendelkeznie kell:
• 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel - ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel
Az igénylőnek vállalnia kell, hogy a lakás legkésőbb a korszerűsítést követően az alábbi feltételeknek eleget tesz:
A lakás rendelkezik:
- 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel - ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel -, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel,
- közműves villamos energia szolgáltatással,
- egyedi fűtési móddal,
- közműves szennyvízelvezetéssel, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi zárt szennyvíztárolóban történik, és
- közműves ivóvíz-szolgáltatással, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van.
Az építési engedélyköteles vagy egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén, az építési engedélyt vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez kapcsolódó dokumentumokat (egyszerű bejelentés visszaigazolása, kivitelezési dokumentáció, nyilatkozat arról, hogy az építési tevékenység megkezdhető) a korszerűsítési, illetve bővítési munkálatokhoz kapcsolódó, első részfolyósítást megelőzően kell benyújtani.
A korszerűsítési munkákat a támogatási szerződés megkötésétől számított négy éven belül kell teljesíteni, amelyet a hitelintézet helyszíni szemlét követően állapít meg. A korszerűsítéshez igényelt megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény esetén a vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt a korszerűsítési munkák elvégzésének hitelintézet által történő megállapításától kell számítani.
Külterületi lakás vonatkozásában nem vehető igénybe korszerűsítése esetén azon fejlesztési tevékenységekre, amelyek a VP6-7.2.1.4-17 azonosító jelű „Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztései” megnevezésű felhívás, továbbá valamely Tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás igénybevételének feltételeiről szóló miniszteri rendelet vagy pályázati felhívás szerinti támogatás keretében, vagy korábban ilyen támogatásból kerültek megvalósításra, amennyiben az azokkal kapcsolatos, a támogatói okiratban vagy támogatási szerződésben foglalt fenntartási, üzemeltetési kötelezettség még fennáll.
Bővítésnek minősül - a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása kivételével –
- a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtérbeépítést is;
- emelet-ráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel létrehozott lakás akkor, ha az emelet-ráépítés
vagy tetőtér-beépítés révén nem jön létre új, önálló albetétként nyilvántartott lakás.
A lakás hasznos alapterületének el kell érnie:
- egy gyermek esetén a 40 négyzetmétert,
- két gyermek esetén az 50 négyzetmétert,
- három gyermek esetén a 60 négyzetmétert,
- négy vagy több gyermek esetén a 70 négyzetmétert.
Bővítés esetén a bővítést követően szükséges a fenti hasznos alapterületre vonatkozó feltételeknek megfelelni.
A bentlakási kötelezettséget bővítés, korszerűsítés esetén az utolsó részfolyósítását követő 90 napon belül kell teljesíteni, vagyis eddig kell bemutatni a hitelintézet számára a lakcímet igazoló hatósági igazolványt.
E támogatásokat biztosító jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom ranghelyét a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakás
- építéséhez, vásárlásához, bővítéséhez felvett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást, valamint
- korszerűsítéséhez felvett lakáscélú hitelintézeti, illetve lakás-takarékpénztári kölcsönt
biztosító jelzálogjog ranghelye is megelőzheti.
Az igénybevett támogatás másik lakásra történő átjegyzésére érdekében a támogatás visszafizetésének felfüggesztésére kizárólag abban az esetben kerülhet sor, ha a támogatott személy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatban vállalja, hogy újabb lakásigényét preferált kistelepülésen lévő lakással elégíti ki.
Falusi CSOK kiegészítés igénylése
Falusi CSOK kiegészítés igényelhető, ha a támogatott személyek bővítéshez vagy korszerűsítéshez már kaptak falusi CSOK-ot, de a még folyamatban lévő munkálatok ideje alatt úgy döntenek, hogy további vállalt, vagy esetleg időközben a családba érkező gyermek után is szeretnék kihasználni a támogatást.
Az igényelhető összeg ebben az esetben a további gyermekekkel együttesen igénybe vehető támogatási összeg és a már megkötött falusi CSOK igénybevételéről szóló támogatási szerződés szerinti összeg különbözete.
Az igénybevétel feltétele, hogy a korábbi munkálatok még tartanak, valamint a korábbi bővítési, illetve korszerűsítési költségvetést legalább a különbözeti támogatási összegnek megfelelő költséggel meg kell emelni és fontos, hogy azt a hitelintézet el is fogadja. A magasabb gyermekszám további követelmények teljesítését vonhatja maga után. Ilyen például a gyermekszám alapján meghatározott minimális hasznos alapterület.
Falusi CSOK hitel otthonteremtési kamattámogatással
A falusi CSOK-hoz kapcsolódóan igényelhető a 3%-os kamatú támogatott hitel – CSOK hitel – is.
A kamattámogatott hitel összege:
- két gyermek esetén maximum 10 000 000 Ft,
- három vagy több gyermek esetén maximum 15 000 000 Ft.
A korszerűsítésre, bővítésre felvett falusi CSOK-hoz kapcsolódó kamattámogatott hitel összege:
- két gyermek esetén maximum 5.000.000 Ft,
- három vagy több gyermek esetén maximum 7.500.000 Ft.
Az igénylő az otthonteremtési kamattámogatásra nem jogosult, ha a kérelem benyújtását megelőzően már az e rendelet vagy a 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet szerint otthonteremtési kamattámogatást vett igénybe.
A 10 éves bentlakási kötelezettség teljesülését a jegyző a támogatási szerződés megkötésétől vizsgálhatja, hatósági megkeresés vagy lakossági bejelentés esetén kötelezően vizsgálja. Ha a jegyző a vizsgálat során megállapítja az életvitelszerű bentlakás hiányát, erről haladéktalanul tájékoztatja a járási hivatalt.
Mely gyermek(ek) után igényelhető a támogatás?
A falusi CSOK az alábbi, közös háztartásban élő gyermekek után igényelhető:
- a magzat vagy az ikermagzat után a terhesség betöltött 12. hetét követően
- az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja után, aki
- a 25. életévét még nem töltötte be,
- a 25. életévét már betöltötte, de megváltozott munkaképességű személy.
- Fiatal házaspár esetén - meglévő gyermekeik számától függetlenül - legfeljebb két gyermek vállalása esetén
Megelőlegezett CSOK igénylésére 2022-től több alkalommal is van lehetőség:
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek már megszületett.
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek még nem született meg, de az igénylők a korábbi támogatási összegnek legalább a nem teljesült gyermekvállalásra jutó hányadát visszafizették.
Falusi CSOK utóbb született gyermek után
Ha a falusi CSOK-ot igénybe vevőknek a későbbiek folyamán újabb gyermekük születik, akkor az utóbb született gyermek után is igényelhető támogatás, melynek összege 400.000 Ft. Ez a támogatási forma azonban csak akkor vehető igénybe, ha a falusi CSOK felvételekor lakáscélú hitel felvétele is történt az adott célra és a támogatás kizárólag a fennálló kölcsöntartozás csökkentésére használható fel.
Kik igényelhetik a támogatást?
Falusi CSOK igénybevételére meglévő gyermekeik után házastársak, élettársak és egyedülálló személyek – életkortól függetlenül – egyaránt jogosultak lehetnek. Vállalt gyermek után kizárólag házaspárok igényelhetik a kedvezményt, akik közül legalább az egyik fél 40 év alatti.
Falusi CSOK igénylés személyi és egyéb feltételei:
- Az igénylő és házastársa büntetőjogi felelősségét a bíróság a Btk. bizonyos paragrafusaiban rögzített bűncselekmény miatt nem állapította meg, vagy e bűncselekmények vonatkozásában a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól már mentesült.
- Az igénylőnek az állami adóhatóságnál 5.000 Ft-ot meghaladó nyilvántartott köztartozása nincsen.
- TB jogviszonyra vonatkozó előírás:
Az igénylő, együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a falusi CSOK iránti kérelem benyújtásának időpontjában a Tbj. 6. §-a szerint biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül, és legalább egy éve - legfeljebb 30 nap megszakítással - folyamatosan
- a Tbj. 6. §-a alapján biztosított,
- a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytatott, és erről büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratban az oktatási intézmény azonosító adatait, a képzésre vonatkozó adatokat - ideértve a képzés kezdetét és várható befejezését is - tartalmazó nyilatkozatot tesz,
- a magyar állampolgár vagy annak tekinthető igénylő kereső tevékenysége alapján valamely más állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja, vagy
- a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül.
A 3 vagy több gyermek esetén igényelhető 10 milliós falusi CSOK jogosultság esetén az alábbi TB jogviszony fennállása szükséges:
Az igénylő - házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél - a falusi CSOK iránti kérelem benyújtásának időpontjában
- 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a Tbj. 6. §-a szerint biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül - ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt -, vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, és erről büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik, valamint
- legalább 2 éve folyamatosan - ideértve azt is, ha a legalább 2 év folyamatos biztosításban legfeljebb 30 nap megszakítás van -
a) a Tbj. 6. §-a alapján biztosított, és ezt 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja,
b) a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, és erről büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik,
c) kereső tevékenysége alapján valamely más állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja, vagy - a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül - ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt -, és ezt 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja.
Függetlenül attól, hogy hány gyermek után igényeljük a falusi CSOK-ot:
lehetőség van arra, hogy a magyar állampolgár igénylő - házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél - ha a kérelem benyújtásának időpontjában kereső tevékenysége alapján valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alatt áll és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja, valamint teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan vállalja, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 180 napon belül a Tbj. 6. §-a szerinti biztosítottá válik.
A TB jogviszonyra vonatkozó előírást nem kell figyelembe venni, ha az igénylő a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalának végleges határozata alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül.
- A falusi CSOK kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül az e rendelet vagy az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint igénybe vett, vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön visszafizetésre jogerősen nem kötelezték.
- Az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, valamint gazdálkodó szervezet eladó esetén az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal.
- Bővítés és korszerűsítés esetén az igénylőnek nem lehet Ptk. közeli hozzátartozója vagy élettársa az építési munkálatokat végző egyéni vállalkozó, illetve gazdálkodó szervezet, továbbá − ha az építési munkálatokat gazdálkodó szervezet végzi − az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezhet tulajdonnal.
- Lakás vásárlása esetén a vételár, lakáscsere esetén a vételár-különbözet legfeljebb 10%-át készpénzben, a fennmaradó fizetési kötelezettséget az eladó által megjelölt - a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvényben meghatározott - fizetési számlára vagy pénzügyi intézmény által vezetett, kölcsöntartozást nyilvántartó technikai számlára teljesíti.
- Nem vehető igénybe a vásárlással egybekötött korszerűsítésre és/vagy bővítésre a támogatás, ha az igénylő az általa 5 éven belül elidegenített lakás tulajdonjogát kívánja így visszavásárolni.
- Az igénylő és azon gyermek, akire tekintettel a falusi CSOK folyósításra került, a folyósítástól számított 10 évig - a meglévő gyermek legalább nagykorúvá válásáig - a lakásban életvitelszerűen lakik kivéve az alábbi eseteket:
- a gyermek - a gyermekvédelmi szakellátások körébe tartozó otthont nyújtó ellátás keretében elhelyezett gyermek kivételével - tanulmányai folytatása miatt átmenetileg nem a támogatott személy lakásában lakik,
- a támogatott személyt vagy a gyermeket, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelte, egészségi állapota miatt tartósan egészségügyi intézményben kezelik,
- ha a támogatott személy és a gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, a támogatott személy munkavállalására tekintettel - indokoltan - legfeljebb öt évig a lakás elhelyezkedése szerinti településtől eltérő településen tartózkodik,
- ha a támogatott személy és a gyermek – foglalkoztatásra irányuló jogviszony következtében – ideértve a sajátos egyházi jogviszonyt is – a foglalkoztatásra irányuló jogviszony jellegéből következően köteles a szolgálati helyén a foglalkoztató által térítésmentesen biztosított szolgálati lakásban lakni a foglalkoztatásra irányuló jogviszony fennállása alatt,
- a támogatott személy vagy a gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelte, közeli hozzátartozó ápolása miatt ideiglenesen nem a támogatott személy lakásában lakik,
- a támogatott személy az 1. mellékletben nem szereplő vétség miatt letöltendő szabadságvesztés büntetését tölti,
- a nagykorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, elköltözik vagy
- a kiskorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, a nagykorúvá válását követően elköltözik.
Falusi CSOK kérelem benyújtásának határideje
Használt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül.
Falusi CSOK folyósítása
- Használt lakás vásárlása esetén a folyósítás a támogatási szerződés megkötését követően, egy összegben történik.
- Korszerűsítés esetén a támogatás folyósítása készültségi foknak megfelelően, utólagosan történik. Az elért készültségi fokot a bank műszaki szakértője ellenőrzi helyszíni szemle keretében. A részösszegeket a támogatott személyek számlájára folyósítja a bank az elért készültségi fok arányában, legalább 70%-áról szóló számlabenyújtás mellett.
Falusi CSOK hitel
A legalább két gyermek után igénybe vett falusi CSOK-hoz kapcsolódóan igényelhető a 3%-os kamatú támogatott hitel – Falusi CSOK hitel – is.
A kamattámogatott hitel összege vásárlással egybekötött bővítés/korszerűsítés esetén:
- 2 gyermek esetén legfeljebb 10 000 000 Ft,
- 3 vagy több gyermek esetén legfeljebb 15 000 000 Ft.
Meglévő lakás bővítése/korszerűsítése esetén:
- 2 gyermek esetén legfeljebb 5.000.000 Ft,
- 3 vagy több gyermek esetén legfeljebb 7.500.000 Ft.
Míg falusi CSOK igénylésénél előírás, hogy amennyiben lakásvásárlással egybekötött bővítéshez vagy korszerűsítéshez igényeljük a támogatást, akkor a vételár kiegyenlítéséhez legfeljebb a kedvezmény 50%-a, azaz 3 vagy több gyermek esetén is maximum 7,5 millió ft vehető fel, addig a kamattámogatott hitel vonatkozásában ilyen előírás nincsen. A falusi CSOK hitel tehát a vételár kiegyenlítéséhez, illetve a bővítés, korszerűsítés bekerülési költségének finanszírozásához bármilyen arányban felhasználható. Az igényelt hitel összegét nem kötelező mindkét célra felhasználni, akár csak az egyik (vásárlás), akár csak a másik (bővítés, korszerűsítés) célra is igényelhető a teljes összeg.
Segítünk a falusi csok ügyintézésben
A Hitelnet.hu szakértői díjmentesen segítenek a hitel és CSOK támogatások ügyintézésében.
CSOK és falusi CSOK közötti különbség - kinek, melyik ajánlott?
A hagyományos CSOK feltételeiről és a támogatás igényléséről részletes információt talál a CSOK feltételek, támogatás igénylés című cikkünkben.
Összességében azonban elmondható, hogy falusi CSOK igénylésére a támogatott települések egyikén tervezett használt ingatlan vásárlása és bővítése vagy korszerűsítése mellett, két vagy több gyermek esetén több támogatás vehető fel falusi CSOK keretein belül. Egy gyermek esetében, legtöbb esetben azonban a hagyományos CSOK bizonyul jobb választásnak. A fentiek azonban csak használt ingatlan vásárlása és korszerűsítése esetén érvényesek, ugyanis új építésű ingatlan vásárlása, vagy új ingatlan építése esetén, a hagyományos CSOK támogatás egésze a vételárra fordítható, Magyarország teljes területén.
CSOK és falusi CSOK együtt?
Abban az esetben, ha a támogatást használt lakás vásárlásra és bővítésre vagy korszerűsítésre is szeretnénk igénybe venni, célszerű lehet a falusi csok mellé, a hagyományos CSOK felvétele is. Ha valaki a támogatott települések egyikén szeretne használt lakást vagy házat vásárolni, sok esetben érdemes először a hagyományos CSOK választása, majd később a falusi CSOK igénylése ugyanennek az ingatlannak a korszerűsítésére vagy bővítésére, így az elérhető támogatás teljes összege több mint kizárólag falusi CSOK igénylése esetén.
Falusi CSOK hitel 1 gyermek esetén?
1 gyermek után igényelt falusi CSOK esetén a fenti kamattámogatott lakáshitel igénybevételére nincs lehetőség, más típusú hitel azonban elérhető.
Falusi CSOK-hoz szükséges TB jogviszony
Az, hogy falusi CSOK igénylése esetén a TB jogviszony igazolására vonatkozóan milyen feltételeknek kell megfelelni, attól függ, hogy a támogatást hány gyermek után kívánjuk igénybe venni.
Legfeljebb 2 gyermek után igényelt Falusi CSOK-hoz szükséges TB jogviszony
Az igénylő - házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél - 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a falusi CSOK iránti kérelem benyújtásának időpontjában a Tbj. 6. §-a szerint, azaz a magyar társadalombiztosítási rendszerben biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül, és legalább egy éve – legfeljebb 30 nap megszakítással – folyamatosan
- a Tbj. 6. §-a alapján (magyar társadalombiztosítási rendszerben) biztosított,
- a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytatott,
- a magyar állampolgár vagy annak tekinthető igénylő kereső tevékenysége alapján valamely más állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolja, vagy
- a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül.
A 3 vagy több gyermek esetén igényelhető 10 milliós falusi CSOK jogosultság esetén szükséges TB jogviszony:
Az igénylő – házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – a falusi CSOK iránti kérelem benyújtásának időpontjában 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a Tbj. 6. §-a szerint, azaz a magyar társadalombiztosítási rendszerben biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül – ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt -, vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, valamint
- legalább 2 éve folyamatosan – ideértve azt is, ha a legalább 2 év folyamatos biztosításban legfeljebb 30 nap megszakítás van –
a) a Tbj. 6. §-a alapján (magyar társadalombiztosítási rendszerben) biztosított,
b) a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat,
c) kereső tevékenysége alapján valamely más állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolja, vagy - a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül - ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt
Függetlenül attól, hogy hány gyermek után igényeljük a falusi CSOK-ot:
lehetőség van arra, hogy a magyar állampolgár igénylő – házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – ha a kérelem benyújtásának időpontjában kereső tevékenysége alapján valamely másik állam vagy a nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alatt áll, ezt az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolja, valamint teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan vállalja, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 180 napon belül a Tbj. 6. §-a szerinti biztosítottá válik.
A TB jogviszonyra vonatkozó előírást nem kell figyelembe venni, ha az igénylő a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalának végleges határozata alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül.
Falusi CSOK és ÁFA visszaigénylés együtt?
Míg falusi CSOK igénylésére 2019. július 1. óta van lehetőség, addig adó-visszatérítési támogatás 2020. január elsejétől igényelhető. Gyakran felmerülő kérdés, jogosult lehet-e falusi ÁFÁ-ra az, aki már igényelte a falusi CSOK-ot, s ha igen, miként van erre lehetőség.
A kérdés szempontjából meg kell különböztetni az igénylők azon csoportját, akik ugyan már beadták falusi CSOK iránti kérelmüket, de részükre támogatás folyósítása még nem történt, illetve azokat az igénylőket, akik részére már történt falusi CSOK folyósítás.
Folyamatban lévő falusi CSOK igénylés esetén
Amennyiben a falusi CSOK szerződés aláírására még nem került sor, úgy van lehetőség a támogatási kérelem visszavonására, majd új igénylés benyújtására. Ehhez a korábban már benyújtott dokumentumokat újra be kell nyújtani, ha azok érvényességi ideje lejárt.
Ha a támogatási szerződés már aláírásra került, akkor az ÁFA igényléshez azt fel kell bontani, az eredeti állapotot helyreállítani, s szintén új kérelem benyújtásával igényelhető mindkét támogatás egyidejűleg.
Már folyósított falusi CSOK esetén
Ha a falusi CSOK szerződés aláírásán túl, már részfolyósítás is történt a támogatásból, akkor azon munkálatok vonatkozásában, melyekre a támogatási szerződés megkötésre került, ÁFA visszatérítés igénybevételére már nincs lehetőség.
Fenti esetben adó-visszatérítési támogatás iránti kérelem a falusi CSOK szerződésben vállalt munkálatok befejezését követően, újabb lakáscél megvalósítására nyújtható be.
Az ÁFA visszatérítés jogosultsági feltételeiről az ÁFA visszatérítési támogatás című cikkünkből tájékozódhat!
Falusi CSOK buktatói
A falusi CSOK elutasításának leggyakoribb okairól az Ezért utasítják el leggyakrabban a CSOK és falusi CSOK kérelmet! című cikkünkben tájékozódhat részletesen, azonban az igénylés során mindenképp érdemes odafigyelni, hogy az ingatlan rendelkezzen egy 12 m2 hasznos alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel, illetve ez utóbbi hiányában további, legalább 4 m2 alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel. Mindezek mellett külön kiemelendő, hogy az ingatlan tényleges és ingatlan-nyilvántartási státusza, azaz a térképmásolat, megegyezzen!
Ha a támogatott személy, a támogatási szerződésben általa vállalt munkálatokat nem teljesíti, a folyósított családi otthonteremtési kedvezményt – ideértve annak a lakás vásárlására számított összegét is − a folyósítás napjától számított, Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten köteles visszafizetni. Ha a támogatott személy visszafizetési kötelezettségének nem vagy nem megfelelően tesz eleget, a hitelintézet tájékoztatja erről a járási hivatalt.
Igényelhető még egyszer a falusi CSOK?
A falusi CSOK egy alkalommal igényelhető!
Részletesen A falusi CSOK önkéntes visszafizetés után sem igényelhető még egyszer! című cikkünkben olvasható.
További kérdés esetén Szakértőink készséggel állnak rendelkezésére!
A falusi CSOK-hoz kapcsolódó támogatott hitelről, valamint az 1 gyermekes falusi CSOK-ot igénylők által elérhető további hitellehetőségekről Szakértőink készséggel adnak személyre szabott, díjmentes tájékoztatást online adatlapunk kitöltését követően! Irodáinkban díjmentesen vállaljuk a teljes körű falusi CSOK és hitelügyintézést is! Előzetes tájékozódáshoz kérjük, számoljon online lakáshitel kalkulátorunkkal!
Gyakori kérdések Falusi CSOK témában:
A falusi CSOK nem igényelhető használt lakóingatlan vásárlásával egybekötött korszerűsítésre és/vagy bővítésre, amennyiben az eladó támogatott személyeknek közeli hozzátartozója.
Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon (szülő, nagyszülő, dédszülő, illetve a gyermek, unoka, dédunoka), az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
Klímaberendezés vissza nem térítendő támogatással történő finanszírozása csak abban az esetben lehetséges, ha az a központi fűtési rendszer részét képezi. Falusi CSOK esetén tehát követelmény a központi kezelés. Amennyiben adott fűtési rendszer megfelel a hatályos műszaki előírásoknak, továbbá központilag irányítható, vagyis nem csak helyiségenként, úgy igénybe vehető preferált településen lévő lakóingatlan korszerűsítése esetén a falusi CSOK.
Osztatlan közös tulajdonú lakóingatlan korszerűsítésére és/vagy bővítésére is igényelhető a falusi CSOK használati megállapodással. Fontos, hogy a használati megállapodás alapján a támogatott személyek együttes, legalább 50%-os használati joga fennálljon. A használati megosztási szerződést ügyvéd készíti.
Arról, hogy mely gyermekek után igényelhető a támogatás, bővebb információ IDE kattintva olvasható.
A falusi CSOK-os ingatlanba a támogatott személyeknek és a gyermekeknek, akikre tekintettel a támogatás igénylése történt, állandó lakcímet kell létesíteniük. Úgy tudjuk, hogy nem szegi meg a CSOK előírást az a támogatott személy, akinek közeli hozzátartója is lakóhelyet létesít az ingatlanban. Azonban javasoljuk ez ügyben az illetékes járási hivatal lakástámogatási osztályának megkérdezését!
Falusi CSOK, illetve CSOK igénylés esetén nincsen szülői korhatár, ha meglévő gyermekek után történik az igénylés. Meglévő gyermeknek számít a magzat is a 12. várandóssági hét betöltése után.
Életkori előírás abban az esetben van, ha vállalt gyermek(ek) után történik az igénylés. Ez esetben az igénylők egyike nem lehet 40 évnél idősebb a támogatási kérelem benyújtásakor.
TB jogviszonyt nem kell igazolni, ha az igénylő a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalának végleges határozata alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlanra igényelhető falusi CSOK. Nyaralóként nyilvántartott ingatlan esetén nem vehető igénybe a támogatás akkor sem, ha későbbiekben lakóingatanná átminősítenék. A falusi CSOK jogosultsághoz először az átminősítésnek kell megtörténni.
Ezt követően az ingatatlannak további előírásoknak is meg kell felelni. Erről részletes leírás fenti bejegyzésünkben olvasható.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében a 3 gyermek után adható 10 milliós falusi CSOK jogosultsághoz nem fogadható el a közmunából származó jogviszony. A kérelem benyújtását megelőző 2 éves időszakba azonban besámítható a közfoglalkoztatottként eltöltött idő is.
Aki közfoglalkoztatottként dolgozik, használt lakás vásárlásához – legalább 180 napos folyamatos jogviszony megléte esetén – a háromgyermekes normál CSOK szerinti támogatásra lehet jogosult. Ennek összege 2,2M Ft. A további feltételekről IDE kattintva olvasható részletes tájékoztatás.
A támogatásra az a szülő lehet jogosult, akivel a gyermek közös háztartásban él. A gyermek állandó lakcíme meg kell, hogy egyezzen a támogatott személy állandó lakcímével. Ezt lakcímkártyával szükséges igazolni.
Amennyiben a gyermek korábbi házassági kapcsolatban született, akkor fentieken túl az a szülő lehet jogosult a falusi CSOK-ra, akinél a gyermek jogerős bírósági határozat alapján elhelyezésre. került.
Igen, igényelhető a falusi csak és a lakásfelújítási támogatás egyszerre. Fontos kitétel azonban, hogy ugyanazokra munkálatokra mindkét támogatás nem igényelhető. Amennyiben egy számla az egyik támogatás igénylése benyújtásra került, ugyanaz a számla másik támogatásnál már nem vehető figyelembe, a költségvetés és hogy kell elkészíteni, hogy ne fedjék egymást.
A falusi CSOK preferált településen kizárólag használt lakásvásárlással egybekötött korszerűsítésre és/vagy bővítésre igényelhető. Már tulajdonban lévő lakóingatlan esetén a támogatás annak korszerűsítésére és/vagy bővítésére használható fel.
Ha a vételár megfizetésén kívül egyéb felújítási, bővítési munkálatok nem lennének, akkor önmagában a vásárláshoz a falusi CSOK nem használható fel. Ebben az esetben a normál CSOK igényelhető preferált településen is. Ennek összege 1 gyermek után 600.000 Ft. 2 gyermek után 1.430.000 Ft. 3 gyermek után 2.200.000 Ft. 4 vagy több gyermek után 2.750.000 Ft.
A falusi CSOK jogosultsághoz társadalombiztosítási jogviszony szükséges, amit valamilyen keresőtevékenység keletkeztet, pl. munkaviszony, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszony, stb. A TB jogviszonyt keletkeztető jogviszonyokról bővebb információt IDE kattintva olvashat.
A 10 milliós falusi CSOK-hoz legalább 2 éves TB jogviszonyt kell igazolni. A falusi CSOK-on belül a többi támogatási összeghez elegendő legalább 1 éves TB jogviszony.
A támogatott települések bővített listája IDE kattintva érhető el. A rendelet 2020.12.18-n került módosításra, ekkor került be számos új település a listába.
Igen,igényelhető, de a támogatás igénylése esetén nem fogadható el az olyan számla, amelyet a felújítással érintett lakás vonatkozásában, falusi CSOK igénylése során már elszámoltak. A falusi csok igénylésben feltüntetett munkálatokon kívüli, fenti listában megtalálható munkálatokra tehát igényelhető a támogatás.
Amennyiben a kalkulátor által megjelenített konstrukciók között valamelyik elnyerte tetszését, akkor kattintson az “Érdekel, visszahívást kérek” gombra, adja meg elérhetőségét és szakértőnk a lehető legrövidebb időn belül visszahívja. Amennyiben általánosan szeretné szakérőnk visszahívását kérni, kattintson ide.
Üdvözlöm!
Mi felvettük a falusi csok-ot két és fél éve. Most végeztünk a tetővel, aminek a számláit benyújtjuk felújítás gyanánt, mivel többek között ezt jelöltük meg anno. A szigetelést is beírtuk, hogy az 5 millió másik felét arra szeretnénk költeni, de sajnos úgy megemelkedtek az árak, hogy nem tudjuk kivitelezni annak a felújítását már idén. Ha kicsúszunk az időből, akkor jár valami szankció vagy szimplán csak elúszik az a 2 és fél millió, amit beírtunk erre a célra? Valamint azt nem lehet igényelni, hogy a megemelkedett árak miatt az anno megírt igényeinket megváltoztassuk? Mert már abszolút nem reális az anno beírt két és fél millió tető felújítás (a duplája volt…)?
Üdv!
Szeretném megkérdezni, hogy melyik pénzintézet foglalkozik a Falusi Csokkal?
Köszönettel: Sándor
Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy haszonélvezeti joggal igénybe vehetem a falusi csokot lakásfelújításra?
Zártkerti ingatlanra mik a lehetőségek? Külterület felújítása érdekelne. 2 gyermekre vonatkozó felújítási csok.
Jó napot!
Szeretnék érdeklődni a falusi csok iránt. Férjem külföldön dolgozik, én jelenleg ápolásin vagyok. Van 3 gyermekünk, mindegyik 25 év alatti.
Így igénybe tudjuk venni a falusi csokot?
Jó napot kívánok!
Már két éve elmúlt, hogy közfoglalkoztatottként dolgozom. Három gyermekem van. Szeretném megigényelni a Falusi CSOK-ot lakásfelújításra, ami tudomásom szerint három gyermeknél ötmillió forint.
Azt szeretném tudni, hogy jár-e valóban Nekem a CSOK, elindíthatom-e az igénylést.
Válaszukat várva maradok tisztelettel:
Éva
Jó napot.
Ha a házunkat eladjuk, csok, falusi csok-ot, otthonfelújítási támogatást, ezeket vissza kell mindent fizetni, ha jól tudom és újra meg lehet igényelni arra, amit veszünk?
Jó napit kívánok,
engemet érdekelne a falusi csok. Igényelni szeretném a csokot. Hogyan történik ez? Szeretném tudni.
Üdvözlöm!
2017-ben vettünk igénybe CSOK-ot (hitel nélkül) két gyermekünkre, használt lakás vásárlás céljából 1.430.000 Ft -ot (A ház árának fennmaradó részét, „zsebből” fizettük). Azóta is ebben a házban élünk természetesen, viszont megszületett 2021-ben a harmadik gyermekünk is és szeretnénk igényelni Falusi CSOK-ot bővítésre/felújításra, amit ha jól olvastunk 5.000.000 Ft.
Kérdéseim a következők:
1.) Így is kell a két éves tb jogviszony?
2.) Ha mi már a sima CSOK-ot 2017-ben kihasználtuk a házunk megvásárlására, de született egy 3. gyermek 2021-ben, akkor tudunk-e bővítésre igényelni utólag sima CSOK-ot vagy innentől kezdve szimplán a falusi csok lehetőségeire tudunk támaszkodni?
3.) Gyakorlatilag a tőkénk, nulla. Ha lakásfelújításra/korszerűsítésre szeretnénk falusi CSOK-ot, miből finanszírozzuk meg a felújítási munkálatokat előre? Van személyi kölcsönöm, amit havi 85-el fizetek még vagy 5 évig minimum és passzív KHR listás vagyok októberig.
Milyen lehetőségeim van így?
Üdvözlöm!
Azt szeretném kérdezni, hogy igénybe tudjuk venni még a falusi csokot? Eddig nem vettünk még semmilyen ilyen jellegű állami támogatást igénybe. 30 évesek vagyunk. 2 gyermekünk van, 1,5 és 4 éves. Mi feleségemmel házasok vagyunk. Nincs hitelünk. Van egy lakástulajdonunk, amiben én holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezem, feleségem 1/1 arányban (100%) tulajdonos. (Nem voltunk házasok még vásárláskor, és a hitel miatt így oszlott meg az arány.)
Másik, nagyobb házat szeretnénk vásárolni, de addig a gyerekek miatt ezt meg kell tartanunk, nem adhatunk túl rajta.
Igénybe tudjuk venni?
Ha nem, mit kell tenni, hogy igénybe vehessük?
És ha megfelelünk a feltételeknek, hány évünk maradt még felhasználni a támogatást?
Jó napot!
Falusi Csokot szeretnénk igénybe venni lakásvásárlásra + korszerűsítésre. Három gyermekem van, közös háztartásban élünk.
A kérdésem az lenne, hogy a 19 éves lányom babát vár.
Így is igénybe vehetem rá vagy már nem lehet?
Jó napot!
Az lenne kérdésem, ha a meglévő házunkat csokra két gyerekre vettük meg és kihasználtuk rá az otthonteremtési támogatást, azóta született még egy gyermek, így szeretnék falusi csokra egy nagyobb házat venni, lehetséges ez?
Üdv,
egy olyan kérdésem lenne, hogy falusi csok házban élünk és a férjem házrészére a végrehajtó bejegyzett egy régi tartozást. A következő lenne a kérdésem: ez engem is érint? Hogy nekem nincs tartozásom? Folytatható a korszerűsítés így is?
Érdeklődni szeretnék. Meglévő házunkat, amibe 13 éve lakunk, szeretnénk járólapozni. 2 gyermekünk van, ebből 1 kiskorú. A falusi csokot, ami 300.000 Ft fel lehet-e használni?
Jó napot kívánok!
A falusi CSOK korszerűsítési részét szeretnénk felvenni. Az étkező és a konyha egyterű helyiség, van ablaka, és a Takarék el akarja utasítani emiatt a kérelmet. A sima CSOK-nál is feltétel, ha jól tudom, és akkor ez nem volt gond (másik banknál). Nyílik ajtó és ablak is az előtérbe, ami beépítésre került, végig ablakok és 2 bejárati ajtó is van. Ha az előtér ablakait leveszem, akkor nyitott teraszra/előtérre is nyílik ablak, illetve ajtó. Én kifogással éltem a bank fele, megírtam, hogy egyterű helyiség, mely rendelkezik ablakkal, látszik az alaprajzon is és több fotót is küldtem. Az értékbecslő is mondta, hogy a ház megfelelt, ő ajánlotta a kifogásolást.
Így el kellene fogadják a kérelmemet?
Köszönöm előre is a választ.
Diána
Tisztelt Szakértő
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy a falusi csok korszerűsítését szeretném igénybe venni. Minden feltétel elméletileg adott hozzá és amire kíváncsi vagyok, hogy Egyéni Vállalkozó csinálhatja-e a munkálatokat, elfogadják-e azt a bankban.
Üdvözlöm!
Férjemmel szeretnénk egy használt házat venni, vételára 12,5M Ft.
A házban jelenleg 3 fázisú villany van, víz, gáz a telken, házba még nincs behozva. Kívülről vakolatlan, belül vakolt, meszelt, 90 nm + emelet van kialakítva, amihez a lépcső még nincs megcsinálva. 2 szoba, konyha-étkező, nappali, külön fürdő-wc helyiségek, kamra vannak kialakítva.
Érdeklődni szeretnék, hogy tudnánk-e lakáshitelt vásárlásra, felújításra, illetve korszerűsítésre ilyen esetben felvenni. Illetve nem tudjuk, hogy az ingatlan használatbavételi engedéllyel rendelkezik-e, nem tudom ez hitelfelvételnél mennyire számít.
Ha lehet szeretnénk igénybe venni babavarót, illetve falusi CSOK-ot 2 gyerekre.
Felújítással, vásárlással együtt körülbelül 20-22M forintra lenne szükségünk.
Köszönettel.
Jó napot kívánok!
Az lenne a kérdésem, mennyi időn belül utalják vissza korszerűsítésnél a pénzt? Számlázás megvolt, helyszíni szemle is megvolt! Semmi értesítést nem kaptunk hogy igen, minden rendben van. Vagy kapok értesítést, hogy helyszíni szemlén minden rendben volt?
Jó napot,
érdeklődni szeretnék, hogy ha a lakásba van lent egy kályha, ami közvetlen a konyha mellett van és abból nyílik meg egy nappali és egy szoba, az úgy elfogadható, illetve a felső szinten ilyen falra szerelhető bedugós hősugárzó szerű van a fürdőben, van töröközőszárító, de a szobákban nincsen és azokra nem is vennénk igénybe a falusi csokot. Így elfogadjak? A fenti folyosót szeretnénk leburkolni és a nappalit, illetve szanitert szeretnénk a fürdőbe, így elfogadnak? Illetve a szennyvíznek ilyen ülepítő helyisége van az udvaron. Valami kizáró ok lehet ezek közül?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlöm!
2022. 11. hóban beadott falusi CSOK + ÁFA igényünk 2 gyermekre. (Akkor még 17 és 24) 1.651.000 Ft volt, 3 gyermekünk van. 1998-ban SZOCPOL támogatást kaptunk 2 gyermekre 1.200.000 összegben. 2017-ben 3. gyermekre 600.000 CSOK támogatást vettünk fel jelenlegi, akkor megvásárolt lakásunkhoz. Banktól azt a választ kaptam,hogy 100.000 Ft-ot tudnak adni támogatásként.
Szeretnék rákérdezni, hogy ez jogos ön szerint? Mi vonódik le?
Igényelni szeretném a falusi csokot. Hogyan lehetne igénybe venni a csokot egyedülállóként? 4 gyerekre mennyit lehetne kapni? Milyen papír kell hozzá?
Üdvözlöm.
Azt szeretném kérdezni, hogy ha tetőfelújításra szeretném igénybe venni a falusi csok-ot, akkor ha használt, de jó cserepet veszek, akkor azt elfogadják-e?
Esetleg adásvételivel lehet-e a használt cserepet vásárolni?
Köszönöm a válaszát.
Ádi
Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem a falusi CSOK lakásfelújítással kapcsolatban, hogy 3 gyermekem van. Az idősebbik lányomnál 2005-ben (akkor még szocpol volt) kihasználtam. Őt most a CSOK-ba nem lehet újból belevenni?
Köszönöm válaszát!
További szép napot!
Üdvözlöm.
A kérdésem az lenne, hogy a falusi csokot szeretnénk igényelni és szigetelni szeretnénk a házat. Hány cm-es szigetelő anyagot fogadnak el?
Tisztelt Hitelnet!
Az ügyben szeretnék érdeklődni, hogyha a megvásárolni kívánt ingatlan művelési ág alól kivett tanya, ez esetben is lehet-e igényelni a falusi csok-ot, illetve a falusi csok hitelt?
Továbbá azt szeretném még tudni, hogy árverés alatt álló házra lehet-e csok hitelt igényelni (ha a végrehajtóval meg lehet egyezni egy későbbi kifizetésről)?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Kata
Üdvözlöm!
Azt szeretném kérdezni, hogy a költségvetésben vállalt tevékenységektől mennyire lehet eltérni? Értem ez alatt azt, hogy teljes fürdőszoba felújítás lett beírva több más tevékenység mellé, de kiderült nem szükséges teljesen szétverni a fürdőt, elegendő lenne a szaniterek cseréje, zuhanykabin.
Ez ugye nem minősül szerződésszegésnek?
Köszönöm!
Üdv!
Azt szeretném kérdezni, hogy a tb jogviszony 30 napnál nem lehet lehet tovább megszakítva, akkor számít folyamatosnak ugye. Nekem olyan gondom lenne, hogy 2022.09.30-án itthon megszűnt, kimentem Ausztriába 2 hónapra. Ott be voltam jelentve, de itthon nem jelentettem be. Azután 2022.12.01-vel itthon újra be lettem jelentve.
Most ebben az esetben újra indul a nulláról a tb jogviszony számítása?
Köszönöm a választ előre is!
Tisztelt Hitelnet!
Falusi CSOK igénybevétele után értékesíthető az ingatlan?
Illetve itt is időkorlát van mint a rendes CSOK-nál esetleg?
Köszönöm!
Jó estét!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha BAR listás vagyok, akkor is igénybe vehető a falusi csok több gyerekkel és mik a lehetőségek?
Vennék ingatlant közeli hozzátartozótól saját tőkéből. Miután a nevünkön lesz a férjemmel, igénybe vehető felújításra a falusi csok vagy a 3+3 milliós pályázat? Legfőbb kérdés: jelenleg anyósom lakik ott haszonélvezeti joggal. Továbbiakban is ott lakna velünk.
Így is járnak a fent említett támogatások?