A vonatkozó CSOK rendelet értelmében a támogatás az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához használható fel. Arra tehát nincs lehetőség, hogy a kedvezmény igénybevételével az ingatlannak csak egy bizonyos tulajdoni hányada kerüljön megvásárlásra.
CSOK visszafizetés: Mikor és és mennyit?
CSOK igénybevételéhez szigorú jogosultsági feltételeknek kell megfelelnünk. A jogosultsági feltételek fennállását a bank a kérelem benyújtásakor vizsgálja. Vannak azonban olyan előírások is, amelyek a folyósítást követő időszakra vonatkoznak. Ezek nem teljesítése esetén visszafizetési kötelezettség merül fel. Összegyűjtöttük, hogy mikor és mennyit kell visszafizetni a követelmények nem teljesülére esetén.
Megelőlegezett CSOK nem teljesülése
A támogatás megelőlegezett formában akkor is igénybe vehető, ha még nincsen gyermekünk. Megelőlegezett CSOK-ra azok a fiatal házaspárok lehetnek jogosultak, akik közül legalább az egyik fél nem töltötte még be 40. életévét a támogatási kérelem benyújtásakor.
Használt lakás esetén a meglévő gyermekek számától függetlenül legfeljebb 2, új lakás esetén maximum 3 gyermek vállalására van lehetőség. A gyermekvállalási határidő 1 gyermek esetén 4 év, 2 gyermek esetén 8 év, 3 gyermek esetén 10 év.

Lakáshitel kalkulátor
Tekintse meg az elérhető banki lakáshitel lehetőségeket a Hitelnet kedvezményeivel
Lakáshitelek összehasonlítása
Maximalizált, 5% mértékű büntetőkamat 2022. október 1-től
A Magyar Közlönyben megjelent, október 1-től hatályos CSOK rendelet a büntetőkamat mértékét 5%-ban maximalizálja. Ezt azt jelenti, a CSOK visszafizetési kötelezettsége esetén a visszafizetendő összeg az 5%-os korlát figyelembevételével kerül meghatározásra, vagyis 10 millió forint visszafizetendő összeg esetén ez nem lehet több 15.000.000 Ft-nál.
A módosított rendelet nemcsak a hatálybalépést követően kötött szerződésekre vonatkozik, hanem a korábban kötött támogatási szerződésekre is érvényes.
Ha nem születik gyermek
Ha a gyermekvállalás nem teljesül, úgy a kapott támogatást a folyósítás napjától számított Ptk. szerinti kamattal növelten illetve a 10 milliós CSOK esetében a Ptk. szerint kamat ötszörösével növelten, de maximum 5% büntetőkamattal kell visszafizetni gyermekvállalási határidő leteltét követő 120 napon belül.
Ha a vállaltnál kevesebb gyermek születik
Amennyiben a gyermekvállalás részben nem teljesül, úgy az igénybe vett CSOK összegét csökkenteni kell a gyermekvállalási határidő lejáratának időpontjában meglévő gyermekek után járó CSOK összegével és a különbözet fizetendő vissza a fentiek szerint.
Például ha a fiatal házaspár 3 vállalt gyermek után vette igénybe a 10 millió forintos CSOK-ot és 2 gyermek születik, akkor a 10 millió forintot csökkenteni kell a 2 gyermek után járó 2,6 millió forinttal és a különbözetet, vagyis 7,4 millió forintot szükséges visszafizetni a Ptk. szerinti kamat 5-szörösével, maximum 5% büntetőkamattal növelten.
Válás esetén
Válás esetén a házasság felbontásának tényét a bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 60 napon belül a jogerős ítélet bemutatásával a hitelintézetnél igazolni kell.
A CSOK visszafizetése ez esetben is a fentiek szerint történik. Ekkor a visszafizetés a válásról szóló bírósági határozat jogerőre emelkedését követő naptól esedékes. A házasság felbontásának időpontjában fennálló várandósságból született gyermekkel - ideértve a halva született gyermeket is - a gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni.
Ha a fiatal házaspár a várandósságot és a gyermek születésének várható időpontját a házasság felbontása igazolásával egyidejűleg, orvosi bizonyítvánnyal a hitelintézet részére igazolja, a visszafizetési kötelezettség fennállásának, mértékének és kezdő időpontjának megállapítása várandósság végéig meghosszabbodik.
Ha a volt házastársak közös lakásukat az elidegenítési és terhelési tilalom idején adják el, úgy őket az igénybe vett CSOK visszafizetési kötelezettsége az elidegenítésből származó bevételnek a bírósági határozat szerinti vagy a közöttük létrejött házassági vagyonmegosztási szerződésben rögzített arányában terheli. A volt házastársak a házasságfelbontás tényét kötelesek a házasságot felbontó bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 30 napon belül a kormányhivatalnak bejelenteni.
Ha a volt házastárs a gyermekekkel együtt a CSOK-os lakásban marad
Amennyiben a válásról szóló jogerős bírósági határozat vagy a házassági vagyonmegosztási szerződés alapján − az egyik fél a másik féltől megszerzi a CSOK igénybevételével finanszírozott lakás tulajdonjogát, és a határozat alapján - a nagykorúvá vált gyermek kivételével - valamennyi gyermek elhelyezésére, akikre tekintettel a CSOK-ot igénybe vették, a lakás tulajdonjogát megszerző félnél kerül sor, úgy a tulajdoni részét elidegenítő felet visszafizetési kötelezettség nem terheli.
Elidegenítési és terhelési tilalom megszegése esetén
CSOK igénybevételéhez kapcsolódóan elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre a Magyar Állam javára 10 éves időtartamra. Visszafizetési kötelezettség keletkezik, ha ezen időszak alatt:
- a lakást lebontják - kivéve, ha a bontás természeti katasztrófa miatt vált szükségessé
- a lakás eladásra kerül
- a lakás nem a támogatott személy és azon kiskorú gyermekének lakóhelyéül szolgál - ideértve azt az esetet is, ha a gyermek a családi jogállás megváltozása vagy gyermekvédelmi intézkedés miatt tartósan kikerül a támogatott személy háztartásából -, akire tekintettel a támogatást igénybe vette,
- a lakás használatát harmadik személynek átengedik (vagyis kiadják), azon használati vagy haszonélvezeti jogot alapítanak vagy
- a lakást a lakáscéltól eltérően hasznosítják
Ez utóbbi esetben kivételt jelent, ha a legalább többségi tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot -, illetve egyéni vállalkozói tevékenységet folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyenként a CSOK-kal érintett lakást jelentik be a cégnyilvántartásba, illetve az egyéni vállalkozók nyilvántartásába és erről az igénylő a CSOK kérelem benyújtásakor az előírásoknak megfelelően nyilatkozik.
Amennyiben a támogatott személy a támogatott lakásnak csak egy részét idegeníti el, a CSOK összegének csak az elidegenítésre kerülő tulajdoni hányadra jutó arányos részét kell visszafizetni.
Nem minősül a bentlakási kötelezettség megszegésének, ha:
- a gyermek – a gyermekvédelmi szakellátások körébe tartozó otthont nyújtó ellátás keretében elhelyezett gyermek kivételével – tanulmányai folytatása miatt átmenetileg nem a támogatott személy lakásában lakik,
- a támogatott személyt vagy a gyermeket, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelte, egészségi állapota miatt tartósan egészségügyi intézményben kezelik,
- ha a támogatott személy és a gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, a támogatott személy munkavállalására tekintettel – indokoltan – legfeljebb öt évig a lakás elhelyezkedése szerinti településtől eltérő településen tartózkodik,
- ha a támogatott személy és a gyermek – foglalkoztatásra irányuló jogviszony következtében – ideértve a sajátos egyházi jogviszonyt is – a foglalkoztatásra irányuló jogviszony jellegéből következően köteles a szolgálati helyén a foglalkoztató által térítésmentesen biztosított szolgálati lakásban lakni a foglalkoztatásra irányuló jogviszony fennállása alatt,
- a támogatott személy vagy a gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelte, közeli hozzátartozó ápolása miatt ideiglenesen nem a támogatott személy lakásában lakik,
- a támogatott személy az 1. mellékletben nem szereplő vétség miatt letöltendő szabadságvesztés büntetését tölti,
- a nagykorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, elköltözik vagy
- a kiskorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, a nagykorúvá válását követően elköltözik.
Ha 10 éven belül eladjuk a lakást, vissza kell fizetni a CSOK-ot?
A CSOK-os ingatlan eladása esetén van lehetőség arra, hogy a támogatást átvigyük az ezt követően vásárolni kívánt lakásra.
Az adásvétel tényét, az adásvételi szerződés keltétől számított 30 napon belül be kell jelenteni a kormányhivatalnak. Ha másik lakást veszünk vagy építünk, illetve – új lakásra felvett CSOK esetén 5 év elteltével vásárolunk használt lakást – akkor a visszafizetési kötelezettség felfüggeszthető:
- építési szándék esetén 3 évre
- vásárlási szándék esetén 1 évre
Ekkor a bejelentést követő 60 napon belül a támogatás összegét be kell fizetnünk egy kincstári felfüggesztő számlára. Ezt követően a járási hivatal tehermentesíti a CSOK-os ingatant. Majd a lakás megszerzésének megfelelő igazolásakor a felfüggesztő számlára befizetett összeget a kincstár visszautalja.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében a támogatott személy akkor is köteles másik ingatlan megszerzésére, ha a felfüggesztés időtartama alatt az elidegenítési és terhelési tilalom lejár.
Ha kisebb hasznos alapterületű lakást építünk vagy vásárolunk, vagy a korábbi ingatlan értékesítéséből származó bevételnek csak egy részét fordítjuk az újabb ingatlanra, akkor a CSOK arányos része visszafizetett támogatásnak fog minősülni. A visszafizetési kötelezettség alá nem eső CSOK hányadára jutó jelzálogjogot, továbbá annak biztosítására az elidegenítési és terhelési tilalmat a kormányhivatal az újabb ingatlanra az állam javára bejegyezteti.
A korábbi lakás elidegenítéséből származó bevétel csökkenthető
- a lakás átruházásából származó jövedelem után az állami adóhatóság által igazoltan megfizetett személyi jövedelemadó összegével,
- azzal az összeggel, melyet az adós az elidegenítésből származó bevételből az értékesített lakás építését vagy vásárlását szolgáló lakáscélú hitelintézeti kölcsön egyösszegű előtörlesztésére és annak díjára fordított,
de legfeljebb akkora összeggel, hogy az így csökkentett bevétel összege elérje az igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény összegének kétszeresét.
Ahhoz, hogy a támogatást a felfüggesztő számláról visszautalja a kincstár, be kell mutatni:
- vásárlás esetén az adásvételi vagy csereszerződést
- építés esetén a használatbavételi engedélyt.
CSOK visszafizetés egyéb esetei
Az építési, bővítési munkálatok nem készülnek el határidőre
Építés, bővítés esetén az alábbi helyzetekben keletkezik visszafizetési kötelezettség:
- ha az építési, bővítési munkálatok nem készülnek el a CSOK szerződésben vállalt határidőre, de legfeljebb az építés megkezdésétől számított éven belül - vagy ha építési, bővítési engedélyhez kötött munkálatok esetén az építtető támogatott személy az építésügyi hatósági engedély hatálya meghosszabbítását a hitelintézet részére igazolja, az építési engedély meghosszabbított hatályának lejártáig - a támogatott személy használatbavételi engedéllyel vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal, illetve az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvánnyal a hitelintézet részére nem igazolja.
- ha az építtető eláll az építési szándékától
- ha a használatbavételi engedély kiállítása, a használatbavétel tudomásulvétele vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány kiállítása előtt a támogatási szerződés teljesítése más, az építtető támogatott személynek felróható okból hiúsul meg.
Nem magyar állampolgár esetén
Visszafizetési kötelezettsége keletkezik a nem magyar állampolgárnak, ha:
- tartózkodási jogosultsága az elidegenítési és terhelési tilalom időszaka alatt megszűnik, és 30 napon belül nem kap tartózkodásra jogosító okmányt, engedélyt vagy jogállást
Visszafizetési kötelezettség keletkezik:
- valótlan adatok, nyilatkozatok megadása esetén
- hamis okmány bemutatása esetén
- jogosulatlan igénybevétel esetén
- a CSOK szerződésben vállalt dokumentumok határidőre történő benyújtásának elmulasztása esetén
Méltányosság a visszafizetési kötelezettség teljesítésére
Részletfizetés
A gyermekvállalás nem teljesülése esetén a visszafizetési kötelezettségre - ideértve az esedékes kamatokat is - a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében részletfizetést engedélyezhet, ha a kérelmező igazolja, hogy a CSOK azonnali és egyösszegű megfizetése családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire is tekintettel aránytalanul súlyos terhet jelentene.
Halasztott teljesítés, mérséklés, elengedés
Ugyancsak van lehetőség arra, hogy a támogatott személy a visszafizetési kötelezettség halasztott teljesítése, mérséklése vagy elengedése iránti kérelemmel forduljon a kormányhivatalhoz.
Halasztott teljesítés
A kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a kérelmező különös méltánylást érdemlő helyzetére tekintettel a fizetési kötelezettség teljesítésre legfeljebb öt évre fizetési halasztást engedélyezhet.
Különös méltánylást érdemlő helyzetnek minősül a kamatfizetési kötelezettség teljesítésének elhalasztása tekintetében különösen, ha a CSOK szerződésben vállalt gyermek azért nem születik meg, mert
a gyermek megszületését a házastársak egyikének a CSOK szerződés megkötését követően megváltozott munkaképességű személlyé válása következtében nem vállalták;
a gyermek a várandósság 24. betöltött hetét megelőzően halva születik;
két vállalt gyermek esetében a vállalt első gyermek a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet 1. mellékletében foglalt táblázat B oszlop K), L), M) vagy N) betűjellel és C oszlop 1. számjellel megjelölt fogyatékossággal születik vagy a gyermekvállalásra rendelkezésre álló határidő alatt fennáll, vagy B oszlopában P) betűjellel megjelölt többszörös és összetett betegséggel születik vagy az a gyermekvállalásra rendelkezésre álló határidő alatt fennáll, illetve a gyermek többszörös és összetett betegségei közül legalább az egyik a B oszlop K), L), M) vagy N) betűjellel és C oszlop 1. számjellel megjelölt fogyatékosság;
az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások végzésére vonatkozó, valamint az ivarsejtekkel és embriókkal való rendelkezésre és azok fagyasztva tárolására vonatkozó részletes szabályokról szóló 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerinti, az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet 4. számú melléklet 13. főcsoportjában megjelölt egészségügyi szolgáltató igazolja, hogy a fiatal házaspár
a) a kötelező egészségbiztosítás keretében finanszírozott számú, a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet 2. § (1) bekezdés c) pont ca)-cf) alpontja szerinti emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásban – a kötelező egészségbiztosítás keretében vagy azon kívül – részt vett, vagy
b) a gyermekvállalását azért nem tudta teljesíteni, mert vele szemben a reprodukciós eljárás megkezdése előtt, vagy a reprodukciós eljárás közben a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet 1. § (2) bekezdése szerinti kizáró egészségügyi ok merült fel, vagy a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet 1. § (5) bekezdés a) pontjában foglalt feltétel nem teljesül, vagy a férj spermiogrammja alapján a 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet 2. § (1) bekezdés c) pont ca)-cf) alpontja szerinti egyik reprodukciós eljárásra sem alkalmas; vagy
a fiatal házaspár számára a gyermekvállalás egészségügyi dokumentációval igazoltan ellenjavallt.
Különös méltánylást érdemlő helyzetnek minősül a CSOK összege visszafizetésének elhalasztása tekintetében az, ha a visszafizetési kötelezettség a támogatott személy megélhetését ellehetetlenítené.
Mérséklés, elengedés
A fizetési kötelezettség elhalasztása esetén a legfeljebb öt éves időtartam elteltével a támogatott személy kérelemére a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen elengedheti, ha a támogatott személy életében neki fel nem róható okból nem várható olyan változás, amely a – halasztott – fizetési kötelezettség teljesítését lehetővé teszi.
Méltányossági kérelem benyújtására vonatkozó feltételek
A megváltozott munkaképességű személlyé válásról a támogatott személy büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratban nyilatkozik. A nyilatkozat tartalmazza a megváltozott munkaképességűvé vált személy nevét, születési adatait, a döntést hozó hatóság megnevezését, a döntés időpontját.
A fenti, e) pont szerinti igazolás kiállítása során az egészségügyi szolgáltató az igazoláson feltünteti a kizáró ok megállapításának első időpontját, azzal, hogy az igazoláson a kizáró ok tényén és időpontján kívül egészségügyi adat nem tüntethető fel.
Az igazolást a gyermekvállalásra biztosított határidő leteltéig lehet benyújtani.
A kormányhivatal csak olyan igazolást fogadhat el, amely alapján megállapítható, hogy a megelőlegezett CSOK igénybevételére irányuló szerződés megkötésének időpontja megelőzi a méltányossági döntést megalapozó ok megállapításának első időpontját.
A részletfizetési és halasztott fizetési kérelmet a CSOK visszafizetését elrendelő határozat támogatott általi kézhezvételét követő 30. napig lehet benyújtani.
A visszafizetésre vonatkozó rendelkezéseket a gyermekvállalásra tekintettel CSOK-ot igénybe vevő fiatal házaspáron kívül valamennyi támogatott személy visszafizetési kötelezettségére megfelelően alkalmazni kell.
Önkéntes visszafizetés vagy visszafizetésre kötelezés
Nem mindegy, hogy milyen módon történik a CSOK visszafizetése. Amennyiben a támogatott személyek a 2011. december 31. napját követően igényelt támogatást önkéntesen fizetik vissza, úgy jogosultak lehetnek újabb lakáscél esetén CSOK igénylésre.
Ellenben nem igényelhető a CSOK, ha az igénylőt a támogatás iránti kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül a járási hivatal, a kormányhivatal, a Kincstár végleges határozatával vagy bíróság jogerősen visszafizetésre kötelezte.
Gyakori kérdések CSOk témakörben
Igen, igényelhető, nincs erre vonatkozó tiltás a rendeletben. CSOK-kal korábban vásárolt ingatlanra a lakásfelújítási támogatást lehet igényelni. A rendelet annyi megkötést tartalmaz, hogy amennyiben FALUSI CSOK-kal kapcsolatos korszerűsítés történt már, akkor ugyanarra a munkálatokra nem lehet benyújtani a lakásfelújítási támogatás igénylését.
A negatív tartalmú KHR információ nem jelent kizáró okot CSOK igénylésnél. Ha azonban a kívánt lakáscélhoz kölcsönre is szükség van, az aktív KHR (BAR lista) minden hitelintézetnél problémát jelent. Passzív KHR esetén már megoldható lehet lakáscélú jelzáloghitel felvétele, de a pozitív hitelbírálat ez esetben sem automatikus. Pénzintézettől függően meghatározott feltételek teljesülése esetén oldható meg ilyen esetben a piaci kamatozású lakáshitel felvétele. Állami kamattámogatású lakáshitel, CSOK hitel felvételére azonban ez esetben egyáltalán nincs lehetőség.
A CSOK rendelet értelmében a kedvezmény abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Közeli hozzátartozónak minősül: házastárs, egyenes ágbeli rokon, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek, örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, testvér.
Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó, akkor az igénylő nem lehet vele tulajdonosi kapcsolatban álló személy.
Igen, ez kizáró ok. Tetőtér-beépítéssel, emelet-ráépítéssel megvalósuló új lakás esetén az emelt összegű CSOK abban az esetben vehető igénybe, ha abban a lakóépületben, amelynek tetőterében vagy emeletén az új lakás kialakításra kerül
– az igénylő, illetve az igénylő gyermeke,
– az olyan gazdálkodó szervezet, amellyel az igénylő tulajdonosi jogviszonyban áll, vagy
– olyan alapítvány vagy egyesület, amelynek az igénylő az alapítója,
nem rendelkezik tulajdonjoggal, vagy – osztatlan közös tulajdon esetén – kizárólagos használati joggal.
A tetőtér-beépítéssel kialakításra kerülő új lakásra adható CSOK kizárólag az új lakás bekerülési költségének megfizetéséhez vehető igénybe. Az erre a célra nyújtott CSOK tehát nem vehető igénybe adott ingatlan tulajdoni hányadának megszerzéséhez. A vonatkozó kormányrendelet értelmében nem is lehet a támogatott személynek tulajdonrésze abban az ingatlanban, amelynek tetőterében az új lakás kialakításra kerül. Ez ugyanis kizárná a támogatásra való jogosultságot.
Bővítés esetén a támogatott személynek – házastársak, élettársak igénylése esetén együttesen – legalább 50% tulajdonrésszel kell rendelkezni a bővítendő ingatlanban a támogatási kérelem benyújtásakor.
Egyedülálló személyek is jogosultak lehetnek CSOK-ra, ha megfelelnek a jogosultsági feltételeknek. A használt lakásvásárlásra vonatkozó CSOK feltételekről részletes leírás IDE kattintva olvasható. A CSOK igényléshez szükséges dokumentumokról IDE kattintva tájékozódhat.
Aki a lakásvásárláshoz legalább 1 gyermek után CSOK-ot igényel, illetékmentességet kap. Erről bővebb információ IDE kattintva olvasható.
2021. január elsejétől megkötött adásvételi szerződések esetén a lakásvásárlás abban az esetben is illetékmentes, ha a támogatott személyek 1 gyermek után igénylik a CSOK-ot.
A negatív tartalmú KHR információ nem jelent kizáró okot CSOK igénylésnél. Ha azonban a kívánt lakáscélhoz kölcsönre is szükség van, az aktív KHR (BAR lista) minden hitelintézetnél problémát jelent. Passzív KHR esetén már megoldható lehet lakáscélú jelzáloghitel felvétele, de a pozitív hitelbírálat ez esetben sem automatikus. Pénzintézettől függően meghatározott feltételek teljesülése esetén oldható meg ilyen esetben a piaci kamatozású lakáshitel felvétele. Állami kamattámogatású lakáshitel, CSOK hitel felvételére azonban ez esetben egyáltalán nincs lehetőség.
A tetőtérben kialakítandó önálló, külön bejáratú lakás építéséhez az új lakásépítésre való CSOK igényelhető, melynek összege 1 gyermek után 600.000 Ft, két gyermek után 2.600.000 Ft, 3 vagy több gyermek után 10 millió Ft. A jogosultság alapfeltétele, az új ingatlannak a CSOK-ot igénylők (házastársak, élettársak igénylése esetén mindkét fél) legyenek a tulajdonosai. A már meglévő családi házban azonban nem lehet tulajdonrészük sem az igénylőknek, sem gyermekeiknek. Ez kizárná a támogatásra való jogosultságot.
A CSOK folyósítását követő 90 napon belül állandó lakcímet kell létesíteni a CSOK-kal vásárolt használt ingatlanban. Vannak azonban bizonyos élethelyzetek, amikor nem szegünk CSOK szabályt, ha nem a támogatott ingatlanban élünk életvitelszerűen. Erről bővebb információ IDE kattintva olvasható.
Hivatalos információkat minderről a területileg illetékes járási hivatal családtámogatási osztálya tud adni.
Meglévő lakóház bővítésére igényelt CSOK esetén az igénylőnek vagy együttes igénylés esetén az igénylők legalább egyikének minimum 180 napos TB jogviszonyt kell igazolnia. Ebbe a TB jogviszonyba a közmunka is beleszámít. A CSOK bővítésre tehát - attól függetlenül, hogy hány gyermek után történik az igénylés - közmunka esetén is figyelembe vehető.
A CSOK-nak nem minden típusánál fogadható el azonban a közfoglalkoztatotti munkaviszony. A TB jogviszonnyal kapcsolatos előírás lakáscéltól függően eltérő lehet. Előzetesen kérje Szakértőink tájékoztatását az ügyben.
Bővítésnek minősül az épület függőleges (emeletráépítés, tetőtér-beépítés) és/vagy vízszintes irányú (hozzáépítés) fűthető hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység.
Nem minősül azonban bővítésnek a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása (pl: a terasz, gépjárműtároló beépítése, lakószobává alakítása, többlakásos épület esetében a szomszédos lakásból egy szobának a meglévő
lakáshoz csatolása).
Fentiek alapján terasz beépítésére a CSOK nem vehető igénybe.
Jogosult lehet az igénylő CSOK különbözetre új építésű lakás vásárlása esetén akkor is, ha korábban szocpolt vett igénybe. Új építésú lakás vásárlásához két gyermek után jelenleg 2,6M Ft összegű CSOK igényelhető. Ha az igénylők korábban 2,4M Ft összegű szocpolt kaptak, akkor most ugyanazon 2 gyermek után a CSOK és a szocpol különbözetére, jelen esetben 0,2M Ft-ra lehetnek jogosultak.
A CSOK különbözet igénylésével egyidejűleg jogosulttá válnak az illetékmentességre, valamint az 5%-os ÁFA visszatérítésére is.
A használt lakásvásárást szabályozó CSOK rendelet kimondja, hogy a támogatás igénybevételével finanszírozni kívánt ingatlannak már a támogatási kérelem benyújtásakor kell rendelkeznie közműves szennyvízelvezetéssel.
Abban az esetben, ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, megfelelő, ha szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi zárt szennyvíztárolóban történik.
A CSOK jogosultsághoz információink szerint önálló szennyvíztároló szükséges.
Amennyiben az igénylő meglévő és vállalt gyermek után igényel CSOK-ot és a vállalt gyermek nem születik meg, visszafizetési kötelezettség keletkezik. Azonban csak a meg nem született gyermekre eső támogatási összeg büntető kamattal növelt összegét kell visszafizetni. A meglévő gyermek után kapott CSOK-ra vonatkozóan nincsen visszafizetési kötelezettség.
Példa: használt lakásvásárlásra 1 meglévő és 1 vállalt gyermek után kapott 1,43M Ft CSOK. Ha a vállalt gyermek nem születik meg, akkor a visszafizetendő összeg a vállalt gyermekre eső rész. Ez azt jelenti, hogy a két gyermek után járó 1,43M Ft-ból le kell vonni az 1 gyermek után járó 0,6M Ft-ot és a különbözet, 0,83M Ft kamattal növelt összegét kell visszafizetni.
Végrehajtás/árverezés alatt álló családi ház vásárlása speciális esetén. A legtöbb bank ezt a hitelcélt nem finanszírozza. Van azonban olyan pénzintézet, ahol meghatározott feltételek mellett megoldható lehet a finanszírozás.
A CSOK-kal vásárolt lakásban a CSOK folyósítását követő 90 napon belül állandó lakóhelyet kell létesíteni. Ezt a hitelintézet felé a lakcímkártya bemutatásával igazolni is szükséges.
Információink szerint a támogatott személy nem szegi meg a CSOK rendeletben foglalt előírásokat, ha a támogatott ingatlanban közeli hozzátartója állandó lakcímet létesít.
Az igénylő résztulajdonában lévő lakóingatlan esetén az ingatlan további tulajdonrészeinek megvásárlásához a CSOK nem igényelhető. A családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) használt lakás vásárlása esetén ugyanis az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához vehető igénybe.
Információink szerint a CSOK hitel esetében is van lehetőség a kölcsön másik ingatlanra történő átjegyzésére. A vonatkozó kormányrendelet rögzíti ezt. "Az otthonteremtési kamattámogatásra megszerzett jogosultság a kamattámogatás időtartama alatt változatlan feltételekkel fennmarad, függetlenül attól, hogy a kölcsön fedezetét képező lakás helyett fedezetül másik lakás kerül bevonásra."
Korábbi házasságban született gyermek után az a szülő lehet jogosult CSOK-ra, akinél a gyermek jogerős bírósági határozat alapján elhelyezésre került és akinél az állandó lakcíme is van. A jogosultsághoz nem elegendő az állandó lakcím átíratása tehát, a gyermekelhelyezésről szóló határozatot is be kell nyújtani.
Ha az igénylők meglévő gyermekeik után szeretnének CSOK-ot igényelni, akkor az igénylésre vonatkozóan nincsen szülői életkorhatár. A CSOK tehát 40 évnél idősebb szülők esetén is igénybe vehető meglévő gyermekek után. Meglévő gyermekek számít e tekintetben a magzat is, amennyiben betöltötte a 12. várandóssági hetet. 40 éves kor feletti szülők tehát legalább 12 hetes magzat után is jogosultak lehetnek a támogatásra.
Ha az igénylők vállalt gyermekre tekintettel szeretnék igénybe venni a CSOK-ot, akkor feltétel, hogy a támogatási kérelem benyújtásakor legalább egyikük még nem töltötte be a 40. életévét.
A CSOK rendelet lehetővé teszi vállalkozás székhelyként történő bejelentését a támogatott ingatlanba. Ez azonban nem vonatkozik a telephelyre, amely alapvetően gazdasági tevékenység helyszíne. Gazdasági tevékenység nem végezhető a CSOK-os ingatlanban.
Elvált szülők esetében az a szülő lehet jogosult a CSOK-ra, akinél a gyermek jogerős bírósági határozat alapján elhelyezésre került és akivel a gyermek állandó lakcíme - lakcímkártyával igazoltan - megegyezik. További feltétel, hogy a gyermek a támogatott ingatlanba is együtt költözzön a támogatott személlyel. A CSOK igénylés során be kell nyújtani a gyermekelhelyezésről szóló jogerős bírósági határozatot és a gyermek lakcímkártyáját,
A CSOK a vonatkozó kormányrendelet értelmében vásárlás esetén "lakás" vásárlására használható fel. A lakás fogalmát a rendelet így definiálja: "az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel". Ez alapján a műhely megnevezés kizárja a támogatásra való jogosultságot. A műhely egyéb hasznot hozó tevékenységre ad lehetőséget, melyet a jogszabály szintén kizár.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében, ha ugyanazon fiatal házaspár megelőlegezett formában nyújtott lakáscélú állami támogatást - ideértve a megelőlegező kölcsönt is - vett igénybe korábban, újabb megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezményt akkor igényelhet, ha a korábbi gyermekvállalás teljesült.
Megelőlegezett CSOK esetén információink szerint a gyermekvállalás akkor tekinthető teljesítettnek, ha a gyermek megszületik. A gyermek születését anyakönyvi kivonattal szükséges igazolni és be kell mutatni a lakcímkártyáját is.
Falusi CSOK felújítási összegének igénylésekor ugyanezen ingatlan vásárlására felvett CSOK összegét nem kell levonni.
Ha azonban a preferált településen lévő ingatlanra korábban nem vásárlási CSOK, hanem például építési, vagy nem CSOK, hanem szocpol vagy bármely egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás lett felvéve, akkor annak összegével csökkenteni kell a felújításra adható falusi CSOK összegét.
Új lakás vásárlásakor a szobák méretére vonatkozóan nincsen hasznos alapterület előírás. Az a feltétel, hogy a lakás rendelkezzen legalább egy, 12 m2-t meghaladó hasznos alapterületű szobával, ami a nappali is lehet.
Magára az új építésű lakásra/lakóingatlanra vonatkozó minimális hasznos alapterület elvárásokról részletes tájékoztató IDE kattintva olvasható.
A CSOK jogosultsághoz TB jogviszony igazolás benyújtása szükséges. Attól függően, hogy a támogatás melyik fajtáját igényeljük, az elvárt TB jogviszony hossza változó lehet. Legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal minden esetben rendelkezni kell a támogatási kérelem benyújtásakor.
A gyes önmagában nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, csak egészségbiztosítási jogviszonyt. Ha a gyes mellett nem áll fenn tehát munkaviszony vagy egyéb keresőtevékenységből származó megfelelő TB jogviszony, akkor a CSOK nem vehető igénybe.
A vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy a meglévő ingatlanban, melynek tetőterében megvalósul az önálló, új lakásépítés, nem rendelkezhet tulajdonrésszel az igénylő. Nem kell tehát tulajdonrészt szerezni a meglévő ingatlanban, majd csak a kialakításra kerülő új lakásban. Abban viszont az igénylők mindegyikének egyaránt tulajdonosnak kell lenni. Haszonélvezeti jog nem lehet rajt.
A vonatkozó kormányrendelet értemében a CSOK olyan ingatlan finanszírozásához vehető igénybe, amely az ingatlan-nyilvántartásban lakóház, lakás megnevezéssel van nyilvántartva. Megfelelő a zártkerti ingatlan is abban az esetben, ha a tulajdoni lapon szerepel a lakóház megnevezés is.
Ha 5 éven belül nem születik meg a gyerek, akkor az addig kapott kamattámogatást az arra való jogosultság megszűnését követő 120 napon belül egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a kincstárnak.
A visszafizetési kötelezettsége alól a kormányhivatal a hozzá benyújtott kérelem alapján hatósági eljárásban, méltányosságból felmentést engedélyezhet, illetve legfeljebb 24 havi részletfizetést engedélyezhet. E kérelmek elbírálása a kormányhivatal hatásköre.
A hiteltörlesztésre megszűnik a kamattámogatás, azt az aktuális piaci kamaton kell tovább törleszteni.
A témában bővebb információ IDE kattintva olvasható.
Használt lakás vásárlásához igényelt CSOK esetén - a meglévő gyermekek számától függetlenül - maximum két gyermek vállalására van lehetőség. (A 12. várandóssági hetet betöltött magzat már meglévő gyermeknek számít.)
Vállalt gyermek után házastársi kapcsolatban igényelhető a támogatás. További feltétel, hogy az igénylők legalább egyike 40 év alatti legyen a CSOK kérelem benyújtásakor.
Információink szerint a járda felújítása nem minősül vízszigetelésnek. Így erre a munkálatra a falusi CSOK nem vehető igénybe.
Az elvégezni kívánt egyéb munkálatokról költségvetést szükséges készíteni. Ez banki formanyomtatvány. Ezen munkanemenként fel kell tüntetni az anyagárat és munkadíjat. Fontos, hogy azokra a munkálatokra adható a támogatás, amelyek a falusi CSOK kérelem benyújtásakor és az első helyszín szemle alapján még nem kerültek elvégzésre.
Korábban felvett támogatás esetén is van lehetőség CSOK igénybevételére. Kétféle számítási mód közül lehet választani. Az egyik: csak azon gyermek után igénylik a támogatást, aki után korábban még nem kaptak. Másik számítási mód: valamennyi, 25 év alatti eltartott gyermek után igénylésre került a támogatás, melynek összegét ez esetben csökkenteni szükséges a korábban kapott támogatási összeggel. A kétféle számítási mód közül az vehető igénybe, amelyik a támogatott személyek számára kedvezőbb.
Nem szükséges TB jogviszony igazolás benyújtása, ha az igénylő végleges határozat alapján ápolási díjban részesül.
Üdvözlöm!
A kérdésem az lenne, hogy egyszerű bejelentésű max. 300 m2 alapterületű családi ház csok határidőbe (6 év) beleszámít-e Magyarország Kormánya által kihirdetett veszélyhelyzeti időszak?
Köszönöm.
Laci
Üdvözlöm!
2020-ban vettük fel a CSOK-ot (1,43 millió vissza nem térítendő támogatás) és hozzá a 10 millió kamattámogatott hitelt. (Gyermek született, így teljesült a feltétel is.) Viszont arról nem látok sehol leírást, hogy ezt a kettőt együtt kell-e kezelni. Tehát ha önként vissza akarom most fizetni (külföldi költözés miatt eladnám a házunkat), akkor ezt lehet külön is vagy csak egyben mindkét támogatást? A hitel esetében a fennmaradót kell vagy van valami büntetés rá ilyen előre visszafizetés esetén?
Köszönöm válaszát!
Tisztelt szakértő.
2019-ben vettünk fel megelőlegező csokot 2 gyermekre, egy meglévő pocakban és egy vállalt. A csok kérelmet 09. hóban hagyták jóvá (folyamatos hiánypótlás miatt), azonban a baba 06. hóban, 39 hetesen elhunyt.
Figyelembe kellett volna venniük a meglévő terhességet? Az adásvételi már 02. hóban elkészült.
Üdvözlöm!
Szeretnénk felvenni Csok + Hitelt 2 vállalt gyerekre. A kérdésem az lenne, ha 4 éven belül visszafizetjük a hitelt és a támogatást és nem lesz 1 gyerek sem, olyankor mire lehet számítani?
Köszönöm előre is!
Üdvözlöm!
Van egy lakásunk, amit 2020-ban vásároltunk Csok hitellel és támogatással. 2 gyermekre igényeltük a támogatást és a hitelt. Szeretnénk vásárolni egy használt házat és szeretnék 3. gyermeket is. Ebben az esetben, ha vissza fizetjük a banknak a hitelt és a kincstárnak a támogatást, számolhatunk-e valamiféle büntetéssel?
T. Szakértő!
CSOK támogatott hitelt vettünk fel új lakásvásárlásra (10M), melyet önként visszafizettünk. Ha ezt követően válunk el, vajon a támogatott hitel időszakra (a visszafizetésig) számíthatok a MÁK-tól a támogatott hitel fix kamata feletti büntető kamatok utólagos megfizetésére? Tehát MOST nincs már CSOK hitel, de válunk….
Ugyanez a kérdés a két gyerek után járó „szocpol”-ra is. Válás után visszafizetendő?
Köszönöm!
Üdvözlöm!
Vállalkozást szeretnénk indítani a CSok-os ingatlan melléképületében. Ez az épület rész nem csatlakozik közvetlenül a lakóingatlanhoz.
Erre csak akkor van lehetőségünk, ha visszafizetjük a Csok összegét?
Jó napot!
2016-ban mikor megkaptuk a falusi csokot, akkor a ptk szerint 13% volt a büntető kamat, nem teljesítés esetén. Napokban olvastam, 5%-ról! Ez most mit jelent? Lejjebb ment a büntető kamat? Ha igen, akkor kikre érvényes? Azokra is akik régen igényelték, vagy csak akik nemrég!?
Köszönöm előre is a választ.
Üdv!
2022-ben vettük fel a 10+15 millió csok+csok hitelt új építésű lakásra. A 3 gyerek teljesülni fog 2024-ben. Utána azt tervezzük eladjuk ezt és önkéntesen visszafizetjük a csokot + a hitelt. Majd veszünk egy új lakóházat a falusi csok igénybevételével. Ez működőképes lehet? Illetve csak a 25 milliót kell visszafizetni vagy büntetést is kell?
Üdv!
Érdeklődnék, hogy 3 gyermekre vettem fel a vissza nem fizetendő csok támogatást úgy, hogy van már egy meglévő gyermekünk. De sajnos egészségügyi problémából adódóan nem vállalhatok több gyermeket.
Hova kellene fordulnom ezzel? És a visszafizetésben milyen összegű kamatot számolnak fel?
Köszönöm előre is a választ.
Üdvözlöm!
2 gyermekre vettük fel a CSOK-ot + CSOK hitelt. 1 gyermekünk azóta született, ha nem lesz második kb. milyen visszafizetési összeggel számolhatunk a hitelt illetően?
Köszönöm!
Üdvözlöm!
2021 májusában vettük fel a CSOK-ot, akkor már volt egy gyerekünk és 30 hetes terhes voltam, tehát 2 gyermeket „számítottak” be, ehhez vállaltunk még egy gyermeket 4 éven belülre. Így kaptunk 15 millió hitelt és a 2,2 millió vissza nem fizetendő összeget.
Kérdésem az lenne, ha a vállalt 3. baba nem jön össze „határidőre”, pontosan mennyit és milyen ütemben kell visszafizetnünk?
Köszönettel.
Csokot szeretnék visszafizetni. 2 gyermekre vettem fel az 1.430.000 Ft-ot.
Tudna valaki segíteni, hol tehetem, mert 4-re szeretném felhasználni a 2.750.000 Ft-ot.
Üdvözlöm,
5+5 milliót vettünk fel és 2 gyermek teljesült, de nagyobb házat akarunk venni.
Akkor mennyit kell kifizetni?
Tisztelt Hitelnet!
Keresgéltem a hozzászólások között, de kérdésemre nem találtam példát. CSOK-ot és mellé felvehető kamatkedvezményes hitelt vettünk fel 2 gyermek vállalásával.
Az igényléskor már az egyik gyermek pocakban volt és ezt jeleztük is a pénzintézetnek. Ez 2020-ban történt. A második gyermek érkezését meddig kell biztosítanunk? 2 gyermek vállalása esetén 8 év van megjelölve. Ez a folyósítás napjától 8 év, vagy az első gyermek születése után már csak 4 év van és az az első gyermek születésnapjától számítandó?
A kamatkedvezményes hitelnél is a CSOK szabályok érvényesek az időpontokat illetően?
Köszönöm megtisztelő válaszuk!
Üdv,
5+5 millió falusi CSOK-ot vettünk fel és nem tudtuk vállalni a 3. gyereket betegség miatt, de vissza szeretnénk fizetni az 5 milliót.
Mennyi a plusz kamat rá?
Jó napot!
Felvettük a falusi csokot 2 meglevő és egy vállalt gyerekre. Közben kiderült, hogy el kell távolítani a méhem. Ilyenkor elég az a orvosi papír, akihez járok orvoshoz vagy elküldenek egy független orvoshoz? Mi ennek a menete? Ilyenkor van rá esély, hogy nem kell visszafizetni?
Köszönöm!
Tisztelt Hitelnet!
Idén lesz 5 éve, hogy vásároltunk egy ingatlant és csok-ot vettünk igénybe 3 gyermekre. Használt lakást szeretnénk vásárolni máshol, családi okok miatt. Kérdésem az lenne, hogy a fent említett dátum esetén a jelenlegi ingatlan adás-vételi szerződésének időpontjánál is meg kell lennie az 5 évnek, vagy az új ingatlan vásárlásának a dátuma számít? Tehát hogy az eladás és a vétel dátumánál is meg kell-e lennie az 5 évnek?
CSOK visszafizetésről érdeklődnék. Sehol nem látom, vagy csak elkerülte a figyelmem, hogyha megszületett a három vállalt baba, használt ház vásárlásra kaptunk 2.2 milliót, nem adjuk el a házat, de csak tartózkodási hely lesz, mert külföldön vállalunk munkát, akkor mennyit kell visszafizetni?
Jó napot.
Sajnos nem teljesült a feltétel. 3 gyerek helyett 1 gyerek van! 2016-ban kaptunk 2.200.000 Ft-ot a használt lakásra. Voltunk a megadott banknál, de nem kaptunk felvilágosítást. Olvasgattam, és mindenhol mást ír!
A kérdésem az lenne, hogy pontosan mennyit kellene vissza fizetni?
Köszönöm előre a választ!
Tisztelt Cím!
Férjemmel újabb CSOK-ot szeretnénk igénybe venni az én két gyerekem után új építésű lakóházra.
2009-ben a férjem a volt feleségével a közös gyermekük után igényeltek új építésű lakásra 900.000 Ft lakásépítési kedvezményt és megelőlegező lakásépítési kedvezményt 1.500.000 Ft-ot.
A vállalt gyermek nem született meg, 4 év után a Magyar Államkincstár fizetésre kötelezte őket, de ez nem történt meg.
Elváltak, 2016-ban a lakás eladásra került, a vételárból rendezve lett a lakáshitel és a korábban már követelt megelőlegező támogatás.
A meglévő gyermek után járó támogatás pedig önkéntes teljesítéssel került kifizetésre, a Kormányhivatalban intézték.
A kérdésem, hogy ez milyen visszafizetésnek számít az újabb CSOK kérelemnél, önkéntesnek vagy követelt összegnek és vehetünk-e igénybe újabb CSOK-ot?
Üdv,
szeretném megkérdezni, hogy ha külföldön teljesíti a gyermek az óvodakötelezettségét, ez Csok megszegés? Az egyik szülő ideiglenes külföldi munkát vállalna, és a gyermek vele lenne kinn.
Köszönöm.
Szép estét,
2021-ben vásároltam egy ingatlant és 1 meglévő gyermekre igényeltem a csokot. Most önként visszafizettem, mert azóta megnősültem és igénybe szeretnénk venni 3 gyermekre.
Kérdés: kell így illetéket fizetni a visszafizetett után, mivel új ingatlant vásárolnánk?
1.430.000 Ft csokot vettek fel gyerekeim házvásárlásra. Egy gyermek teljesült. Az apa novemberben elköltözött, el fognak válni.
Válás előtt szeretnénk visszafizetni a csok összeget, mely jelen esetben 830.000 plusz kamat (max. 120 000?) A Takarék, ahol ügyintézést volt, nem tudott felvilágosítást adni, hogy tudnánk válás előtt visszafizetni.
Ez szerintem nem olyan nagy összeg, hogy ne lehessen visszafizetni a válókereset benyújtása előtt, holott már a megadott időn belül nem fog a második gyermek megszületni, sőt még az után sem.
Hová forduljunk és hogy tudnánk rendezni?
Köszönöm segítségét.
Szép napot.
Válásban vagyunk. A közösen vett lakást (2 gyerek után) csok terheli. A feleség meg a 2 gyerek elköltözött a támogatott lakásból. Egyességünk alapján megvásárolom az 1/2 részét a lakásból.
Kinek kell majd visszafizetni a csokot? (1.430.000 Ft a 2 gyerek után).
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel.
Raymond
Jó napot kívánok!
Feleségemmel 2018-ban vásároltunk lakást, és igénybe vettük a megelőlegező CSOK-ot az önerőbe. 2 gyerekre vettük fel az 1.430.000 Ft-ot. Az első gyermekünk heteken belül megszületik. Sokat beszélgettünk, és arra a döntésre jutottunk, hogy a második gyermeket nem fogjuk tudni teljesíteni. Az lenne a tervünk, hogy az OTP-be bemegyünk és jelezzük feléjük. Ha pl. 2023.04.10-én bemegyünk, a felvett állami támogatásból ami biztos ha jól tudjuk, 830.000 Ft-ot + a büntetőkamatot kell visszafizetni? A büntetőkamatot addig a napig fogják számolni, amikor bejelentjük, hogy vissza szeretnénk fizetni, mert nem fogjuk teljesíteni a feltételeket? A büntetőkamatot nagyjából ki lehet számolni anélkül, hogy bemennék a bankfiókba, hogy számolják és mekkora a büntetőkamat?
Segítő válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Sándor
Üdvözlöm!
2020-ban vettünk fel Csok hitelt 25 évre. Azóta megszületett a 3. gyermekünk is, és szeretnénk egyben visszafizetni a maradék hitelünket.
A kérdésem az lenne, hogy a kamatot így is meg kell fizetnem, vagy azért mert hamarabb visszafizetem elengedésére kerül belőle valamennyi?
Köszönöm.
Üdvözlöm!
2018-ban kaptunk hatszázezer forint csok-ot. Ezt hozzátettük a pénzünkhöz és vettünk egy lakást, amit 10 évig nem adhatunk el. De most szeretnénk eladni és nem akarunk venni másikat. Még 5 év van hátra.
Mennyit kell visszafizetni a támogatásból?
Köszönöm!
Üdvözlöm!
Azt szeretném kérdezni, hogy mi meglévő gyermekekre (3) vettük igénybe 7 éve plusz a falusi csokot 3 éve és szeretnénk eladni a lakást és venni másikat itt falun. A falusi csokkal együtt vennénk igénybe 15 millióst. Mindkettőt vissza kell fizetni?
Üdvözlet!
Szeretném megtudni a pontos ügymenetet a visszafizetéssel kapcsolatban. A bankom kissé akadozva intézi az ügyet. Technikailag a bank áll kapcsolatban a Magyar Kincstárral, így visszafizetési szándékomat is rajtuk keresztül kell elindítanom.
Azonban az, hogy ez hogyan történik ténylegesen, még ők sincsenek tisztában vele.
Köszönöm válaszát előre is.
BK