Igen, igényelhető, nincs erre vonatkozó tiltás a rendeletben. CSOK-kal korábban vásárolt ingatlanra a lakásfelújítási támogatást lehet igényelni. A rendelet annyi megkötést tartalmaz, hogy amennyiben FALUSI CSOK-kal kapcsolatos korszerűsítés történt már, akkor ugyanarra a munkálatokra nem lehet benyújtani a lakásfelújítási támogatás igénylését.
CSOK használt lakás, ház vásárlásra, feltételek 2023
A CSOK – vételárkorláttól függetlenül használt lakás vásárlásához és lakáscseréjéhez vehető igénybe. A támogatással kizárólag Magyarország területén vásárolható használt lakás.
Fontos feltételek: CSOK használt lakás vásárlása esetén
Amikor a CSOK felváltotta a korábbi lakástámogatást (szocpolnak hívták), akkor csak új lakás vásárlására lehetett igénybe venni, használt lakás vásárlásához nem. Sok gyermeket nevelő pár várta ennek a módosításnak az életbelépését, ami 2019. nyarán meg is történt.
Fontos, hogy a támogatás olyan használt ingatlan vásárlásához vehető igénybe, amely az ingatlan-nyilvántartás szerint lakóház vagy lakás megnevezésű a hozzá tartozó földrészlettel.
Lakáscsere:
- a Ptk. szerinti csereszerződéssel vásárolt lakás, ha egyidejűleg két adásvétel történik, melynek során az egyik lakás eladója a másik lakás vevőjévé válik és ugyanez történik a másik lakás tekintetében is.
A CSOK a használt lakás megvásárlásáról szóló adásvételi szerződésben szereplő vételár, illetve lakáscsere esetén a vételár-különbözet megfizetéséhez igényelhető, ezért mindenképpen szükséges az adásvételi szerződésben a családi otthonteremtési kedvezmény megnevezését és annak igényelt összegét is feltüntetni. Ha a teljes vételár kiegyenlítésre került, CSOK igénybevételére utólagosan már nincs lehetőség.
Az adásvételi szerződésben szereplő vételár legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket.
A CSOK-kal vásárolni kívánt ingatlannak az alábbi feltételeknek kell megfelelnie :
- 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel -, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel,
- közműves villamos energia szolgáltatással,
- egyedi fűtési móddal,
- közműves szennyvízelvezetéssel, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi zárt szennyvíztárolóban történik, és
- közműves ivóvíz-szolgáltatással, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van.
A fűtés szempontjából a központi fűtéssel, vagy távfűtéssel rendelkező lakások is megfelelőek.
Lakhatási igények kielégítésére alkalmas lakás
A CSOK rendelet értelmében a támogatott ingatlannak a lakhatási igények kielégítésére alkalmasnak kell lenni. Ezt a hitelintézet a CSOK kérelem elbírálása során helyszíni szemle kertében, szemrevételezéssel vizsgálja.
Ha a helyszíni szemle során a hitelintézet megállapítja, hogy a lakás a lakhatási igények kielégítésére nem alkalmas, akkor az igénylő a hitelintézet részére szakvéleménnyel igazolhatja a lakás lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságát. A lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságot igazoló statikai szakvélemény megléte esetén a lakhatási igények kielégítésére való alkalmatlanságra hivatkozással a hitelintézet nem utasíthatja el a kérelmet.
Fontos!
A banki értékbecslő által végzett helyszíni szemle megtörténtekor is teljesülnie kell a lakás lakhatóságával kapcsolatos feltételeknek (ivóvízellátás, egyedi fűtési mód). Ha tehát a vásárolandó lakást az igénylő szeretné felújítani, s az eladó hozzájárulásával a lakás felújítását a tulajdonba kerülés előtt megkezdi, ügyelnie kell fentiek teljesülésére. Ha az értékbecslő helyszíni szemléjekor nem teljesül az ivóvízellátásra vagy egyedi fűtésre vonatkozó előírás, a lakás nem fog megfelelni a lakhatási feltételeknek és a hitelintézet elutasítja a CSOK kérelmet.
Tulajdonszerzés a támogatott lakásban
A támogatott lakásban csak az igénylő szerezhet tulajdont. Házaspár, illetve élettársak igénylése esetén a lakásban mindkét félnek – bármilyen arányban – az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie.
Több lakásból álló osztatlan közös tulajdonú ingatlan vásárlása esetén a tulajdonszerzés mellett igazolni kell a CSOK-kal érintett lakásra vonatkozó használati megállapodással a támogatott személy kizárólagos használati jogának fennállását.
Kiskorú tulajdonszerzése
Ha a CSOK kérelem benyújtását megelőzően a kiskorú gyermek – az elhunyt szülő után – már korábban tulajdont szerzett, akkor az újabb lakásban – a gyámhatóság rendelkezésének megfelelő mértékben – a támogatott személy mellett a kiskorú gyermek is szerezhet tulajdont.
A támogatásra való jogosultságot nem érinti, ha a kérelem benyújtását követően az igénylő, illetve a támogatási szerződés megkötését követően a támogatott személy elhalálozása esetén, a lakásban annak egyenes ági rokona, házastársa vagy élettársa szerez tulajdont.
CSOK összege használt lakás vásárlása esetén
CSOK összege használt lakás vásárlás esetén | ||
Gyermekek száma | Minimális hasznos alapterület (lakás / lakóház) | CSOK összege |
1 | 40 m2 | 600.000 Ft |
2 | 50 m2 | 1.430.000 Ft |
3 | 60 m2 | 2.200.000 Ft |
4 vagy több | 70 m2 | 2.750.000 Ft |
Hasznos alapterület: a lakáson belül közvetlenül megközelíthető, következő helyiségek alapterületének – a nettó alapterületnek csak azon része vehető figyelembe, ahol a belmagasság legalább 1,90 méter – összege:
- a) előszoba, közlekedő,
- b) nappali,
- c) hálószoba,
- d) étkező,
- e) konyha, étkezőkonyha,
- f) fürdőszoba,
- g) WC,
- h) kamra, tároló,
- i) gardrób,
- j) mosókonyha,
- k) kazánhelyiség és
- l) egyéb fűthető helyiség, ide nem értve a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiséget
A lakás hasznos alapterületének kiszámításánál az igénylővel közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni, ideértve az igénylővel közös háztartásban élő azon gyermekeket is, akik után az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy ezt megelőlegező kölcsönt már igénybe vettek.
Nem jogosult CSOK igénybevételére az igénylő aki, ha a jogszabály által előírtan figyelembe veendő gyerekszám szerinti legkisebb hasznos alapterületű lakásnál kisebbet vesz.
Megelőlegezett CSOK igénylésére 2022-től több alkalommal is van lehetőség:
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek már megszületett.
- A támogatott személyek által korábbi támogatási szerződésben vállalt gyermek még nem született meg, de az igénylők a korábbi támogatási összegnek legalább a nem teljesült gyermekvállalásra jutó hányadát visszafizették.
TB jogviszony
A CSOK jogosultsághoz legalább 180 napos TB jogviszony igazolás szükséges.
Az igénylő, együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a CSOK kérelem benyújtásának időpontjában Tbj. 6. §-a szerint (magyar társadalombiztosítási rendszerben) biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül és legalább 180 napja – legfeljebb 30 nap megszakítással – folyamatosan
a) a Tbj. 6. §-a szerint (magyar társadalombiztosítási rendszerben) biztosítottként szerepel, vagy
b) a nemzeti köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytatott és erről büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratban az oktatási intézmény azonosító adatait, a képzésre vonatkozó adatokat – ideértve a képzés kezdetét és várható befejezését is – tartalmazó nyilatkozatot tesz,
c) kereső tevékenysége alapján valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott és ezt az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolja, vagy
d) a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül.
A benyújtáskor szükséges, a magyar társadalombiztosítási rendszerben megvalósuló jogviszony kiváltható valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alatt fennálló biztosítotti jogviszonnyal, ha ezt az igénylő – házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolja, valamint teljes bizonyító erejű magánokiratban vállalja, hogy a CSOK szerződés megkötését követő 180 napon belül a magyar társadalombiztosítási rendszerben biztosítottá válik.
A NAV a CSOK igénylésekor vállalt, e kötelezettség teljesülését valamennyi támogatott személynél hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja.
Mentesül a TB jogviszony igazolása alól az igénylő, ha végleges határozat alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részül.
Kedvező CSOK-hitel is igényelhető
2019 július 1-től a 10, illetve 15 millió forintos kedvezményes CSOK kölcsön nemcsak új építésű, hanem használt ingatlanra is igényelhető(lakásra és házra is). Újdonság, hogy a CSOK felvétel szempontjából új háznak minősül a régi ház alapjára épülő új ingatlan - ha az alapok statikailag rendben vannak. Ebben esetben az új lakásokra járó CSOK összeg igényelhető és a támogatás mellé a kölcsön is felvehető.
A CSOK-hitel összege független attól, hogy újépítésű vagy használt ingatlant vásárolunk, kizárólag a meglévő vagy vállalt gyerekszám határozza meg a lehetőségeket. 2 gyermeknél 10 millió forint, 3 gyermeknél pedig 15 millió forint a megigényelhető CSOK lakáshitel felső határa.
A bankválasztásnál fontos szempont az, hogy elfogadják-e a hitelnél a CSOK vissza nem térítendő állami támogatást önerőként vagy sem - ez nagy könnyebbséget jelenthet azoknak, akik elsősorban az állami támogatással tervezik az ingatlanvásárlást.
A CSOK-hitel államilag garantált, éves kamata 3%, maximális futamideje 25 év.
Fontos tudni: ha CSOK hitelt igényel, akkor azt csak CSOK támogatással együtt teheti meg. Ha végül nem kapja meg a banktól a hitelt, akkor a CSOK támogatást sem veheti igénybe.
Falusi CSOK
A falusi csok támogatás használt ingatlanra is igényelhető, mintha új ingatlan vásárlására fordítanánk, továbbá korszerűsítés és bővítés esetén is. igénybe vehetjük. A program 2631 preferált kistelepülés által érintett, továbbá a kedvezményes hitel ez esetben is igénybe vehető.
További tudnivalók CSOK-kal történő lakásvásárlás esetén:
- A támogatás akkor igényelhető, ha az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó, az igénylő nem lehet vele tulajdonosi kapcsolatban álló magánszemély.
- Az igénylőnek vállalnia kell, hogy az adásvételi szerződésben meghatározott vételárat az eladó által megjelölt – a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvényben meghatározott – fizetési számlára vagy pénzügyi intézmény által vezetett, kölcsöntartozást nyilvántartó technikai számlára teljesíti. A vételár legfeljebb 10%-a teljesíthető készpénzben.
CSOK kérelem benyújtásának határideje lakásvásárlás esetén
A CSOK kérelem használt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül nyújtható be.
A hitelintézeteknek a CSOK kérelmet lakásvásárlás esetén 30 napon belül el kell bírálniuk.
CSOK folyósítása lakásvásárlás esetén
A folyósítás a támogatási szerződés megkötését és az önerő maradéktalan megfizetését követően, a vételár utolsó részeként, az eladó adásvételi szerződésben meghatározott számlaszámára, egy összegben történik.
Kötelezettségek CSOK folyósítást követően
A támogatott személynek a CSOK folyósítást követő, alábbi előírásoknak kell eleget tenniük:
- A támogatott személyeknek és azon gyermekeknek, akikre tekintettel a CSOK folyósításra került, a folyósítást követő 10 évig kell életvitelszerűen a vásárolt lakásban lakniuk. Ezt a folyósítást követő 90 napon belül lakcímkártyával kell igazolni a hitelintézet felé.
- A 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom idején a lakásra a támogatott személynek lakásbiztosítással kell rendelkeznie.
- A vásárolt lakásra a CSOK szerződés megkötését követő 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. Az állam javára szóló jelzálogjog ranghelyét csak a CSOK-kal vásárolt lakásra felvett lakáscélú hitelintézetik lakás-takarékpénztári kölcsönt biztosító jelzálog ranghelye előzheti meg.
- A tilalom lejáratáig a CSOK-kal érintett lakásban harmadik személy öröklés révén szerezhet tulajdonjogot vagy haszonélvezeti jogot, illetve közérdekű használati jog kerülhet bejegyzésre.
CSOK utóbb született gyermek esetén
Amennyiben az igénylő a használt lakás vételárának megfizetéséhez lakáscélú hitelintézeti kölcsönt és meglévő vagy vállalt gyermekére tekintettel vissza nem térítendő támogatást is igénybe vett, úgy a kölcsönszerződés aláírását követően (vállalás esetén csak a gyermekvállalás teljesítését követően) született gyermeke után is igényelheti a CSOK-ot.
A lakáscélú hitelintézeti kölcsön megkötésének időpontjában hatályos jogszabályi feltételek mellett, a támogatás a kölcsönnel vásárolt lakást terhelő, a még fennálló (fel nem mondott) lakáscélú hitelintézeti kölcsöntartozás csökkentésére használható fel. Az utóbb született gyermek utáni CSOK összege gyermekenként 400.000 Ft.
A kedvezmény kizárólag a CSOK elbírálására jogosult hitelintézetnél felvett és fennálló lakáskölcsön csökkentésére számolható el.
Segítünk az ügyintézésben
Kérje szakértőnk visszahívását, segítünk a CSOK és hitel ügyintézésben!
<h2>Gyakori kérdések CSOk témakörben</h2> Bővítés esetén a támogatott személynek – házastársak, élettársak igénylése esetén együttesen – legalább 50% tulajdonrésszel kell rendelkezni a bővítendő ingatlanban a támogatási kérelem benyújtásakor. A negatív tartalmú KHR információ nem jelent kizáró okot CSOK igénylésnél. Ha azonban a kívánt lakáscélhoz kölcsönre is szükség van, az aktív KHR (BAR lista) minden hitelintézetnél problémát jelent. Passzív KHR esetén már megoldható lehet lakáscélú jelzáloghitel felvétele, de a pozitív hitelbírálat ez esetben sem automatikus. Pénzintézettől függően meghatározott feltételek teljesülése esetén oldható meg ilyen esetben a piaci kamatozású lakáshitel felvétele. Állami kamattámogatású lakáshitel, CSOK hitel felvételére azonban ez esetben egyáltalán nincs lehetőség. A tetőtér-beépítéssel kialakításra kerülő új lakásra adható CSOK kizárólag az új lakás bekerülési költségének megfizetéséhez vehető igénybe. Az erre a célra nyújtott CSOK tehát nem vehető igénybe adott ingatlan tulajdoni hányadának megszerzéséhez. A vonatkozó kormányrendelet értelmében nem is lehet a támogatott személynek tulajdonrésze abban az ingatlanban, amelynek tetőterében az új lakás kialakításra kerül. Ez ugyanis kizárná a támogatásra való jogosultságot. A CSOK a vonatkozó kormányrendelet értelmében vásárlás esetén "lakás" vásárlására használható fel. A lakás fogalmát a rendelet így definiálja: "az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel". Ez alapján a műhely megnevezés kizárja a támogatásra való jogosultságot. A műhely egyéb hasznot hozó tevékenységre ad lehetőséget, melyet a jogszabály szintén kizár. Használt lakás vásárlásához igényelt CSOK esetén - a meglévő gyermekek számától függetlenül - maximum két gyermek vállalására van lehetőség. (A 12. várandóssági hetet betöltött magzat már meglévő gyermeknek számít.) Vállalt gyermek után házastársi kapcsolatban igényelhető a támogatás. További feltétel, hogy az igénylők legalább egyike 40 év alatti legyen a CSOK kérelem benyújtásakor. Ha 5 éven belül nem születik meg a gyerek, akkor az addig kapott kamattámogatást az arra való jogosultság megszűnését követő 120 napon belül egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a kincstárnak. A visszafizetési kötelezettsége alól a kormányhivatal a hozzá benyújtott kérelem alapján hatósági eljárásban, méltányosságból felmentést engedélyezhet, illetve legfeljebb 24 havi részletfizetést engedélyezhet. E kérelmek elbírálása a kormányhivatal hatásköre. A hiteltörlesztésre megszűnik a kamattámogatás, azt az aktuális piaci kamaton kell tovább törleszteni. A témában bővebb információ IDE kattintva olvasható. Korábbi házasságban született gyermek után az a szülő lehet jogosult CSOK-ra, akinél a gyermek jogerős bírósági határozat alapján elhelyezésre került és akinél az állandó lakcíme is van. A jogosultsághoz nem elegendő az állandó lakcím átíratása tehát, a gyermekelhelyezésről szóló határozatot is be kell nyújtani. Nem szükséges TB jogviszony igazolás benyújtása, ha az igénylő végleges határozat alapján ápolási díjban részesül. A CSOK rendelet lehetővé teszi vállalkozás székhelyként történő bejelentését a támogatott ingatlanba. Ez azonban nem vonatkozik a telephelyre, amely alapvetően gazdasági tevékenység helyszíne. Gazdasági tevékenység nem végezhető a CSOK-os ingatlanban. A vonatkozó CSOK rendelet értelmében a támogatás az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához használható fel. Arra tehát nincs lehetőség, hogy a kedvezmény igénybevételével az ingatlannak csak egy bizonyos tulajdoni hányada kerüljön megvásárlásra. Jogosult lehet az igénylő CSOK különbözetre új építésű lakás vásárlása esetén akkor is, ha korábban szocpolt vett igénybe. Új építésú lakás vásárlásához két gyermek után jelenleg 2,6M Ft összegű CSOK igényelhető. Ha az igénylők korábban 2,4M Ft összegű szocpolt kaptak, akkor most ugyanazon 2 gyermek után a CSOK és a szocpol különbözetére, jelen esetben 0,2M Ft-ra lehetnek jogosultak. A CSOK különbözet igénylésével egyidejűleg jogosulttá válnak az illetékmentességre, valamint az 5%-os ÁFA visszatérítésére is. A vonatkozó kormányrendelet értelmében, ha ugyanazon fiatal házaspár megelőlegezett formában nyújtott lakáscélú állami támogatást - ideértve a megelőlegező kölcsönt is - vett igénybe korábban, újabb megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezményt akkor igényelhet, ha a korábbi gyermekvállalás teljesült. Megelőlegezett CSOK esetén információink szerint a gyermekvállalás akkor tekinthető teljesítettnek, ha a gyermek megszületik. A gyermek születését anyakönyvi kivonattal szükséges igazolni és be kell mutatni a lakcímkártyáját is. Információink szerint a CSOK hitel esetében is van lehetőség a kölcsön másik ingatlanra történő átjegyzésére. A vonatkozó kormányrendelet rögzíti ezt. "Az otthonteremtési kamattámogatásra megszerzett jogosultság a kamattámogatás időtartama alatt változatlan feltételekkel fennmarad, függetlenül attól, hogy a kölcsön fedezetét képező lakás helyett fedezetül másik lakás kerül bevonásra." Egyedülálló személyek is jogosultak lehetnek CSOK-ra, ha megfelelnek a jogosultsági feltételeknek. A használt lakásvásárlásra vonatkozó CSOK feltételekről részletes leírás IDE kattintva olvasható. A CSOK igényléshez szükséges dokumentumokról IDE kattintva tájékozódhat. Aki a lakásvásárláshoz legalább 1 gyermek után CSOK-ot igényel, illetékmentességet kap. Erről bővebb információ IDE kattintva olvasható. A CSOK folyósítását követő 90 napon belül állandó lakcímet kell létesíteni a CSOK-kal vásárolt használt ingatlanban. Vannak azonban bizonyos élethelyzetek, amikor nem szegünk CSOK szabályt, ha nem a támogatott ingatlanban élünk életvitelszerűen. Erről bővebb információ IDE kattintva olvasható. Hivatalos információkat minderről a területileg illetékes járási hivatal családtámogatási osztálya tud adni. A CSOK rendelet értelmében a kedvezmény abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Közeli hozzátartozónak minősül: házastárs, egyenes ágbeli rokon, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek, örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, testvér. Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó, akkor az igénylő nem lehet vele tulajdonosi kapcsolatban álló személy. A negatív tartalmú KHR információ nem jelent kizáró okot CSOK igénylésnél. Ha azonban a kívánt lakáscélhoz kölcsönre is szükség van, az aktív KHR (BAR lista) minden hitelintézetnél problémát jelent. Passzív KHR esetén már megoldható lehet lakáscélú jelzáloghitel felvétele, de a pozitív hitelbírálat ez esetben sem automatikus. Pénzintézettől függően meghatározott feltételek teljesülése esetén oldható meg ilyen esetben a piaci kamatozású lakáshitel felvétele. Állami kamattámogatású lakáshitel, CSOK hitel felvételére azonban ez esetben egyáltalán nincs lehetőség. 2021. január elsejétől megkötött adásvételi szerződések esetén a lakásvásárlás abban az esetben is illetékmentes, ha a támogatott személyek 1 gyermek után igénylik a CSOK-ot. Végrehajtás/árverezés alatt álló családi ház vásárlása speciális esetén. A legtöbb bank ezt a hitelcélt nem finanszírozza. Van azonban olyan pénzintézet, ahol meghatározott feltételek mellett megoldható lehet a finanszírozás. Információink szerint a támogatott személy nem szegi meg a CSOK rendeletben foglalt előírásokat, ha a támogatott ingatlanban közeli hozzátartója állandó lakcímet létesít. Az igénylő résztulajdonában lévő lakóingatlan esetén az ingatlan további tulajdonrészeinek megvásárlásához a CSOK nem igényelhető. A családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) használt lakás vásárlása esetén ugyanis az ingatlan 100%-os tulajdoni hányadának egyidejűleg történő vásárlásához vehető igénybe. Meglévő lakóház bővítésére igényelt CSOK esetén az igénylőnek vagy együttes igénylés esetén az igénylők legalább egyikének minimum 180 napos TB jogviszonyt kell igazolnia. Ebbe a TB jogviszonyba a közmunka is beleszámít. A CSOK bővítésre tehát - attól függetlenül, hogy hány gyermek után történik az igénylés - közmunka esetén is figyelembe vehető. A CSOK-nak nem minden típusánál fogadható el azonban a közfoglalkoztatotti munkaviszony. A TB jogviszonnyal kapcsolatos előírás lakáscéltól függően eltérő lehet. Előzetesen kérje Szakértőink tájékoztatását az ügyben. Amennyiben az igénylő meglévő és vállalt gyermek után igényel CSOK-ot és a vállalt gyermek nem születik meg, visszafizetési kötelezettség keletkezik. Azonban csak a meg nem született gyermekre eső támogatási összeg büntető kamattal növelt összegét kell visszafizetni. A meglévő gyermek után kapott CSOK-ra vonatkozóan nincsen visszafizetési kötelezettség. Példa: használt lakásvásárlásra 1 meglévő és 1 vállalt gyermek után kapott 1,43M Ft CSOK. Ha a vállalt gyermek nem születik meg, akkor a visszafizetendő összeg a vállalt gyermekre eső rész. Ez azt jelenti, hogy a két gyermek után járó 1,43M Ft-ból le kell vonni az 1 gyermek után járó 0,6M Ft-ot és a különbözet, 0,83M Ft kamattal növelt összegét kell visszafizetni. Falusi CSOK felújítási összegének igénylésekor ugyanezen ingatlan vásárlására felvett CSOK összegét nem kell levonni. Ha azonban a preferált településen lévő ingatlanra korábban nem vásárlási CSOK, hanem például építési, vagy nem CSOK, hanem szocpol vagy bármely egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás lett felvéve, akkor annak összegével csökkenteni kell a felújításra adható falusi CSOK összegét. A CSOK-kal vásárolt lakásban a CSOK folyósítását követő 90 napon belül állandó lakóhelyet kell létesíteni. Ezt a hitelintézet felé a lakcímkártya bemutatásával igazolni is szükséges. Információink szerint a járda felújítása nem minősül vízszigetelésnek. Így erre a munkálatra a falusi CSOK nem vehető igénybe. A vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy a meglévő ingatlanban, melynek tetőterében megvalósul az önálló, új lakásépítés, nem rendelkezhet tulajdonrésszel az igénylő. Nem kell tehát tulajdonrészt szerezni a meglévő ingatlanban, majd csak a kialakításra kerülő új lakásban. Abban viszont az igénylők mindegyikének egyaránt tulajdonosnak kell lenni. Haszonélvezeti jog nem lehet rajt. Igen, ez kizáró ok. Tetőtér-beépítéssel, emelet-ráépítéssel megvalósuló új lakás esetén az emelt összegű CSOK abban az esetben vehető igénybe, ha abban a lakóépületben, amelynek tetőterében vagy emeletén az új lakás kialakításra kerül Korábban felvett támogatás esetén is van lehetőség CSOK igénybevételére. Kétféle számítási mód közül lehet választani. Az egyik: csak azon gyermek után igénylik a támogatást, aki után korábban még nem kaptak. Másik számítási mód: valamennyi, 25 év alatti eltartott gyermek után igénylésre került a támogatás, melynek összegét ez esetben csökkenteni szükséges a korábban kapott támogatási összeggel. A kétféle számítási mód közül az vehető igénybe, amelyik a támogatott személyek számára kedvezőbb. Bővítésnek minősül az épület függőleges (emeletráépítés, tetőtér-beépítés) és/vagy vízszintes irányú (hozzáépítés) fűthető hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység. Nem minősül azonban bővítésnek a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása (pl: a terasz, gépjárműtároló beépítése, lakószobává alakítása, többlakásos épület esetében a szomszédos lakásból egy szobának a meglévő Fentiek alapján terasz beépítésére a CSOK nem vehető igénybe. Új lakás vásárlásakor a szobák méretére vonatkozóan nincsen hasznos alapterület előírás. Az a feltétel, hogy a lakás rendelkezzen legalább egy, 12 m2-t meghaladó hasznos alapterületű szobával, ami a nappali is lehet. Magára az új építésű lakásra/lakóingatlanra vonatkozó minimális hasznos alapterület elvárásokról részletes tájékoztató IDE kattintva olvasható. Elvált szülők esetében az a szülő lehet jogosult a CSOK-ra, akinél a gyermek jogerős bírósági határozat alapján elhelyezésre került és akivel a gyermek állandó lakcíme - lakcímkártyával igazoltan - megegyezik. További feltétel, hogy a gyermek a támogatott ingatlanba is együtt költözzön a támogatott személlyel. A CSOK igénylés során be kell nyújtani a gyermekelhelyezésről szóló jogerős bírósági határozatot és a gyermek lakcímkártyáját, Ha az igénylők meglévő gyermekeik után szeretnének CSOK-ot igényelni, akkor az igénylésre vonatkozóan nincsen szülői életkorhatár. A CSOK tehát 40 évnél idősebb szülők esetén is igénybe vehető meglévő gyermekek után. Meglévő gyermekek számít e tekintetben a magzat is, amennyiben betöltötte a 12. várandóssági hetet. 40 éves kor feletti szülők tehát legalább 12 hetes magzat után is jogosultak lehetnek a támogatásra. Ha az igénylők vállalt gyermekre tekintettel szeretnék igénybe venni a CSOK-ot, akkor feltétel, hogy a támogatási kérelem benyújtásakor legalább egyikük még nem töltötte be a 40. életévét. A vonatkozó kormányrendelet értemében a CSOK olyan ingatlan finanszírozásához vehető igénybe, amely az ingatlan-nyilvántartásban lakóház, lakás megnevezéssel van nyilvántartva. Megfelelő a zártkerti ingatlan is abban az esetben, ha a tulajdoni lapon szerepel a lakóház megnevezés is. A CSOK jogosultsághoz TB jogviszony igazolás benyújtása szükséges. Attól függően, hogy a támogatás melyik fajtáját igényeljük, az elvárt TB jogviszony hossza változó lehet. Legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal minden esetben rendelkezni kell a támogatási kérelem benyújtásakor. A gyes önmagában nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, csak egészségbiztosítási jogviszonyt. Ha a gyes mellett nem áll fenn tehát munkaviszony vagy egyéb keresőtevékenységből származó megfelelő TB jogviszony, akkor a CSOK nem vehető igénybe. A tetőtérben kialakítandó önálló, külön bejáratú lakás építéséhez az új lakásépítésre való CSOK igényelhető, melynek összege 1 gyermek után 600.000 Ft, két gyermek után 2.600.000 Ft, 3 vagy több gyermek után 10 millió Ft. A jogosultság alapfeltétele, az új ingatlannak a CSOK-ot igénylők (házastársak, élettársak igénylése esetén mindkét fél) legyenek a tulajdonosai. A már meglévő családi házban azonban nem lehet tulajdonrészük sem az igénylőknek, sem gyermekeiknek. Ez kizárná a támogatásra való jogosultságot. A használt lakásvásárást szabályozó CSOK rendelet kimondja, hogy a támogatás igénybevételével finanszírozni kívánt ingatlannak már a támogatási kérelem benyújtásakor kell rendelkeznie közműves szennyvízelvezetéssel. Abban az esetben, ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, megfelelő, ha szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi zárt szennyvíztárolóban történik. A CSOK jogosultsághoz információink szerint önálló szennyvíztároló szükséges.
Az elvégezni kívánt egyéb munkálatokról költségvetést szükséges készíteni. Ez banki formanyomtatvány. Ezen munkanemenként fel kell tüntetni az anyagárat és munkadíjat. Fontos, hogy azokra a munkálatokra adható a támogatás, amelyek a falusi CSOK kérelem benyújtásakor és az első helyszín szemle alapján még nem kerültek elvégzésre.
– az igénylő, illetve az igénylő gyermeke,
– az olyan gazdálkodó szervezet, amellyel az igénylő tulajdonosi jogviszonyban áll, vagy
– olyan alapítvány vagy egyesület, amelynek az igénylő az alapítója,
nem rendelkezik tulajdonjoggal, vagy – osztatlan közös tulajdon esetén – kizárólagos használati joggal.
lakáshoz csatolása).
Családi házamra emelet ráépitést engedélyeznék a 3 gyerekes fiamnak.
Milyen hitelekre számíthat a fiam és családja?
Üdvözlöm,
Van 2 ingatlan a nevemen és az egyik ingatlant eladnám nem közeli hozzátartozómnak, akkor azt falusi csokra vissza tudnám vásárolni?
Köszönöm válaszát.
Üdvözlöm
Feleségemnek és nekem van már egy közös gyermekünk és szeretnénk még egyet. Igényelnénk a csokot két gyermekre. Viszont az a gondom, hogy ami házat veszünk az teljes mértékben fel van újítva. Semmit, de semmit nem szeretnénk rajta változtatni vagy korszerűsíteni.
Az lenne a kérdésem, hogy a teljes csok összegét rá lehet-e fordítani a lakás vásárlásra vagy mindenképpen korszerűsítésre és lakásvásárlásra lehet?
Mert a két gyermekre 2 millió 600 ezer Ft-ot lehet igényelni kb, de azt mi a ház vételárába szeretnék beletolni.
Köszönöm a válaszát.
Üdvözlöm!
3 gyermekünkkel vettünk fel 2,2 millió Ft-ot használt lakás vásárlására. Még 3 év van vissza a 10-ből. Válás esetén, ha az egyik fél marad a házban, a másik fél költözik, hogy alakul a visszafizetés? Nincs kizárólagosság a gyerekeket illetően, két lakcímük lenne.
Köszönöm.
Üdvözlöm!
Friss házasok vagyunk 31, illetve 26 évesek. Használt lakás vásárlása esetén (60 m2) a CSOK vissza nem térítendő támogatás mellé igénybe vehetünk államilag támogatott hitelt? Még nincsen gyermekünk, kettő gyermeket vállalnánk. Valakitől azt hallottam, hogy ehhez a kedvezményes hitelt nem tudjuk igénybe venni, valamint ha nincs gyermekünk, akkor csak egy gyerekre tudjuk magát a támogatást is igényelni. Én ezt nem tudom kiolvasni semelyik rendeletből, Önök ebben esetleg tudnak információval segíteni?
Köszönöm válaszát,
József
Szép napot!
A villamosbiztonsági felülvizsgálat feltétele annak, hogy kapjunk csok-ot használt lakásra?
Válaszát köszönöm!
László
Üdvözlöm.
Azt szeretném kérdezni, hogy van 3 gyerekem, 21, 15, 9 éves. Én 50 éves leszek. Jelenleg egyedülállóként, hivatalosan elváltan nevelem őket, de most már van vőlegényem. Szeretnénk összeköltözni. Eddig nem vettem igénybe a Csokot. Jelenlegi munkahelyemen 6 éve dolgozom. Párom 17 éve, és 54 éves lesz. Most anyuval együtt lakom, és a 3 gyermekemmel, ami 50%-ba a tulajdonom. Tehermentes. Páromnak van egy szobás társasházi lakása, oda vitte a 85 éves anyukáját, aki már nem teljesen önellátó. Azon jelzálog van, amit fizet, és még kb. 9 év hátra van. Van valami lehetőségünk, hogy használt lakásba össze tudjunk költözni az anyukájával, ha az övét ő eladná, ha eladhatja, és én megkaphatnám-e a gyerekekre a Csokot? Ha igen, a 21 évesre is megadják? Már dolgozik. Van barátja. Az is szóba került, hogy a nagylányom meg a barátja maradna anyuval, mert ő 75 éves. És a közelébe költöznénk mi. Arra is gondoltunk, hogy mindkettőt eladnánk, és mind családi házba mennénk, de az drága.
Köszönöm.
Üdv!
Használt családi házra szeretnék 1 gyerek után Csok-ot igényelni. A ház tetőtér beépítéses, de a tetőtérre nincs használatbavételi engedély. (Az alsó szint 95 nm, összkomfortos, a ház belterületi lakóház, Gárdonyban van.) Csok-ozható így az ingatlan? Ha nem, akkor van arra mód, hogy csak az alapszintet vegyék figyelembe a megítélésnél (mintha csak 1 szintes lenne a ház)?
A választ előre is köszönöm!
Üdvözlöm!
Érdeklődni szeretnék, hogy értékbecsléskor mi számít összkomfortosnak? Felújítás alatt áll a lakás, amiben van távhő, villany, fürdő kész, WC kész. Ami hiányzik a konyhabútor. Kiállás meg van mosogató tálcának.
Ideiglenesen rakjunk be szekrényt vagy elég a kiállás?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv!
Lakáseladás előtt állok és KATA-s egyéni vállalkozóként a cégem székhelye is az eladni kíván ingatlan. Találtam néhány cikket, amiben azt írják, hogy ha valaki CSOK igénybevételével szeretné majd megvásárolni a lakást, akkor falakba ütközhet emiatt.
Valóban lehet ez probléma?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv!
Használt lakóházra igényelnék Csok-ot.
1.: A ház téglából épült, de a bejárat körüli rész jelenleg könnyűszerkezetes (fa és ablakok), mert a tulaj elkezdte beépíteni a teraszt (aminek a befejezése ránk vár). Befolyásolja ez a Csok megítélését?
2.: Azt is szeretném tudni, hogyan állapítja meg a szemléző az ingatlan értékét, mi alapján számol?
Köszönöm!
Üdv!
Tetőtér beépítéses házat szeretnék venni. A ingatlanban vízteres fatüzelésű kályha van, amiről minden szobában és a fürdőben radiátoros hőleadókkal lehet fűteni. Viszont sem a különálló WC-ben, sem pedig a tetőtérben lévő hallban nincs radiátor (viszont az ebből nyíló szobákban van).
Azt szeretném kérdezni, hogy így megfelel-e a Csok feltételeinek? (Minden más feltétel adott.)
Köszönöm!
Jó napot!
Szeretnénk érdeklődni, hogy a sima csokot 4 gyerekre milyen feltételekkel lehetne igénybe venni? Pl.: 7 hónapja dolgozom.
Tisztelt Hitelnet!
A kérdésem az lenne, hogy tudnék-e csokot igénybe venni egyedül, ha már 12 éve külön élek a férjemtől és a közös gyermekeinket azóta is egyedül nevelem?
Tb jogviszony rendben, NAV tartozás nincs.
Falusi CSOK-ban, amit a szülők vették meg, lakhat más hozzátartozó, vagy csak ez ott lakók? (anya, apa, após)
Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék, hogy tudja valaki hogy ha csokot igényeltem, mennyi az értékbecslés díj használt lakásra?
Tisztelt Címzett!
Érdeklődöm, hogy abban az esetben, ha a megvásárolni kívánt ház egy helyrajzi számon van egy kis földterülettel és azt a földtörvény miatt ki kell függeszteni (melynek ügyintézési ideje 6 hónap), akkor hogy igényelhető a CSOK, mivel így mindig kifutok a 180 napból ami a szerződés kötéstől számítódik.
Válaszukat várva:
Tisztelettel: Kitti
Tisztelt Hitelnet!
Felújított/használt családi ház vásárlásnál, amikor jönnek a CSOK alkalmasságot ellenőrizni, a konyhában a konyhabútor megléte szükséges? A tulaj az összes bútort kipakolta. Vagy elegendő a kiállásoknak meglennie? (Víz, csatorna, villany, fűtés van a házban.)
Köszönöm.
Tisztelt Hitelnet!
Mi a helyzet akkor, ha van egy telken két különböző ház, az egyik tégla és minden szempontból megfelel a CSOK-nak, a másik pedig egy jelenleg nem lakható vályogház, áram és gáz nélküli, ahol a fürdő-előszoba-kisszoba belmagassága mindössze 2 méter. A hitelbírálatnál ezt hogyan vennék figyelembe? Buktatja a teljes CSOK alkalmasságot vagy ettől a téglaház részére lehet igényelni?
Köszönöm.
Tisztelt Szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy vegyes falazat esetén mennyire szigorúak a CSOK hitel feltételei?
Hallottam már olyanról, hogy nem lehet repedés a házon, de ez azért elég relatív. Azt értem hogy ha alaptól a tetőig van egy centis rés az alkalmatlan, de azért vannak ettől kevésbé látványos repedések is.
Adásvételi előtt meg tudom valakivel nézetni, hogy biztosan alkalmas-e az ingatlan a CSOKra. Mivel ha már egészen apró repedés is kizáró ok, akkor nem érdemes 30-40 éves házban gondolkodnunk.
Köszönöm:
Enikő
Jó napot!
Minden helyiségben kell lennie hideg vagy meleg burkolatnak? A beton + szőnyeg elegendő? Az egy légterű nagyobb helyiségben fűtésre elég egy kandalló? Például konyha + ebédlő + nappali egyben?
Válaszukat előre is köszönöm.
Szép napot!
Azt szeretném kérdezni, hogy még nincs meg a 180 nap, most lesz meg 22-én. Addig érdemes kikérni a tb papíromat és a NAV-tól, hogy nincs semmi tartozásunk és hogy a páromnak is ugyanúgy kérjem ki a NAV-tól, hogy neki sincs vagy csak elég 1 főnek?
Tisztelt Hitelnet!
Szeretném megkérdezni, ha a lakás a tulajdoni lapon 1 szobás, de a valóságban kialakításra került a szoba egyik részében galéria, alatta pedig egy gipszkartonból, ajtóval ellátott hálórész, attól még ez továbbra is egy szobásnak számít és nem kell oda is fűtést kiépiteni ugye?
Illetve a tulajdoni lapon pont 40 négyzetméteres a lakás, ami az egy gyerek utáni CSOK szempontjából lényeges. Ha a galéria alatti rész 1.90-nél magasabb, akkor tudunk a biztonság kedvéért pár négyzetméter plusszal számolni a hasznos alapterületet illetően? Köszönettel: Viniczai-Illés Andrea
Lenne egy használt ingatlan vásárlása. A ház le van szigetelve és vakolva, de még nem színeztek be, az gondot okozna? A WC-n nincs ablak és csak 1 m2? Van egy nappali padlástérben, amin ablak nincs, de fűtés van és onnan nyílnak a szobák. Csokot igényelnénk.
Köszönöm.
Van egy 22 éves, levelezős egyetemista lányom és egy 12 éves fiam. Egyedül nevelem őket. Készpénzért tudnék venni egy kis lakást (37nm), melyre a lányom után igényelnék CSOK-ot. Kérdésem, hogy jár-e utána is? Illetve hogy később a kisebb gyermek után is igényelhetem-e egy másik ingatlanra? Vagy akár mindkettőre, ha sikerülne venni egy nagyobb lakást. Ezesetben el kell adnom a korábbi ingatlant? Köszönöm.
Üdv!
14 évvel ezelőtt (akkor még szocpol néven) 2.400.000,-Ft megelőlegező támogatást vettünk fel vállalt 2 gyermekre új építésű családi háznál. A gyermekek megszülettek, 10 év után az államkincstár törlésre került a tulajdoni lapról.
2021-ben elváltam, a gyermekek velem maradtak. Én a rám eső 1.200.000,- mellé felvettem a 230.000,-Ft CSOK-ot (idén) egy használt családi ház vásárlására (2 gyermekre 1.430.000,- mínusz a rám eső 1.200.000,-= 230.000,-) azzal a lehetőséggel élve, hogy a vásárolt ingatlan után ne kelljen illetéket fizetnem.
Az helyi illetékes NAV hivatal közölte velem, hogy ők még ilyennel nem találkoztak, ezért az eladott ingatlan és az újonnan vásárolt ingatlan különbözeti összegére kiszabják rám az illetéket.
Ez valóban így van?
Nagyon várom a választ, és az erre vonatkozó jogszabályt!
Előre is köszönöm.
Jó napot!
Az lenne a kérdésem, amit vásárolnánk házat, azt én már letörlesztettem részletfizetéssel és így megvásárolhatom eladótól csokra, mert még ház nevemen nincs, de víz, gáz, áram nevemen van, be is vagyok jelentkezve erre a címre.
Jó estét!
Azt szeretném megkérdezni, hogy használt lakásvásárlás esetén a támogatási szerződés megkötését követően, egy összegben történik?
Üdv!
A bankommal egyeztettem a napokban, és azt mondták, hogy lehetséges a csok-ot igénybe vennem. Használt lakást szeretnék vásárolni. 180 napos tb megvan. Ez esetben valóban sikerülhet, vagy nem? Az esetben, ha nem, milyen lakásvásárlási támogatást, vagy hitelt vehetek igénybe?
Köszönöm!
Üdvözlöm!
Férjemmel az első lakásunkat fogjuk megvásárolni. Vagy egy kislányunk. Szeretnénk felvenni a CSOK-ot. Így az ingatlan illetékmentes lesz, valamint kapunk 600 ezer Ft támogatást rá.
Az lenne a kérdésem, hogy ha mi rövid időn belül eladjuk a most vásárolt ingatlant akkor mit kell visszafizetnünk?
Elég a 600 ezer Ft-ot, vagy az illetéket is?
Köszönöm!